Από την άλλη πλευρά οι νεοφώτιστοι υποχώρησαν στο 4-16 και ισοβαθμούν στην τελευταία θέση με τον Ιωνικό, με τις δύο ομάδες να αναμετρόνται στην τελευταία αγωνιστική στο «Γ. Μπουρούσης» σε μία αναμέτρηση που ενδεχομένως να κρίνει ποια θα είναι η ομάδα που θα υποβιβαστεί.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για το Λαύριο Megabolt μακριά από την έδρα του σε 10 αναμετρήσεις, με τους Σιρίλ Λάνγκεβαϊν (21 πόντοι και 12 ριμπάουντ) και Τζάστον Γκρέι (25 πόντοι με 5/7 τρίποντα) να είναι οι κορυφαίοι του παρκέ. Ακόμη, ο Γιώργος Λιμνιάτης είδε τους Κόουλ και Νικολαΐδη να έχουν από 12 πόντους και τον Φλαγκ 11.

Για τους γηπεδούχους, που κρατούν τη τύχη στους στα δικά τους χέρια, ο Ντέιβιντ Γκάμπροβσεκ είχε 16 πόντους, ο Σον Εβανς 15 πόντους ενώ ο Γιάννης Αγραβάνης τελείωσε έχοντας μαζέψει 13 ριμπάουντ.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν από την αρχή της αναμέτρησης να μπουν σε θέση οδηγού στο σκορ και δεν απώλεσαν το προβάδισμα σε κανένα σημείο του αγώνα. Με ένα μικρό σερί 5-0 έχτισαν διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στο 8' με τον Λάνγκεβαϊν να κάνει το 9-20 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 24-15. Η Καρδίτσα ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ αντέδρασε τη δεύτερη περίοδο ροκανίζοντας τη διαφορά και πλησιάζοντας σε απόσταση ενός σουτ στο 15', με τον Πριτζέτ να μειώνει σε 28-30 ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους με το τέλος του πρώτου μέρους να τους βρίσκει να προηγούνται με 37-34.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου η Καρδίτσα ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ, μείωσε εκ νέου σε 37-40 όμως μέσε στο επόμενο δίλεπτο το Λαύριο Megabolt τρέχοντας σερί 9-0 κατάφερε να ανοίξει και πάλι τη διαφορά και να ξεφύγει με 49-37. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι άστοχοι από μακρινοί απόσταση με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν κι άλλο την υπέρ τους διαφορά (39-55 στο 26') και να διατηρούν αυτό το προβάδισμα ως και το τέλος του δεκαλέπτου (50-61). με ένα επιμέρους 8-2 στις αρχές της τέταρτης περιόδου οι Θεσσαλοί πλησίασαν σε 58-63 όμως ακολούθησαν δύο τρίποντα από τον Γκρεϊ που έστειλαν και πάλι την ομάδα του σε απόσταση ασφαλείας (58-69). Το Λαύριο Megabolt συντήρησε το προβάδισμά του σε διψήφια επίπεδα ως και το τέλος, φτάνοντας και στο +17 (85-68) πανηγυρίζοντας στο τέλος τη νίκη που σήμανε και την παραμονή του στην Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 34-37, 50-61, 70-85.