Την έκτη του ήττα και τη δεύτερη συνεχόμενή γνώρισε στη EuroLeague o Oλυμπιακός καθώς ηττήθηκε με 90-86 από τον Ερυθρό Αστέρα στο ΣΕΦ για την 15η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Μετά την εκτός έδρας ήττα από τη Βιλερμπάν ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα. Οι γηπεδούχοι είχαν 11/33 τρίποντα και καλή αναλογία ασίστ/λαθών, ωστόσο στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι είχαν εξαιρετική απόδοση με αποκορύφωμα το τρίτο δεκάλεπτο που έκαναν επιμέρους σκορ 24-17 με συνέπεια να προηγηθούν με 65-62.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Ερυθρό Αστέρα να παίρνει προβάδισμα με 73-63 στο 33’. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν στα τελευταία λεπτά, ώστε να αντιστρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Ο Λαρεντζάκης έβαλε τρίποντο για το 82-84, ο Ντόμπριτς απάντησε για το 82-86, όμως στη συνέχεια οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ήταν πιο ψύχραιμοι στις λεπτομέρειες και κατόρθωσαν να φύγουν με το «διπλό».

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 45-41, 62-65, 86-90

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Κάναν 5 (1), Λαρεντζάκης 8 (2), Φαλ 5, Σλούκας 14 (3), Βεζένκοβ 13 (1), Παπανικολάου 9 (3), Μπόλομποϊ 9 (1), Πίτερς 2, Μπλακ 14, ΜακΚίσικ 7.

Ερυθρός Αστέρας (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 22 (2), Λαζάρεβιτς 8, Μίτροβιτς 13, Λάζιτς 6 (2), Ντόμπριτς 12 (2), Νέντοβιτς 12 (2), Μάρκοβιτς, Πετρούσεβ 14 (2), Μπέντιλ 3 (1).

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 45-41, 62-65, 86-90.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Κάναν 5 (1), Λαρεντζάκης 8 (2), Φαλ 5, Σλούκας 14 (3), Βεζένκοβ 13 (1), Παπανικολάου 9 (3), Μπόλομποϊ 9 (1), Πίτερς 2, Μπλακ 14, ΜακΚίσικ 7.