Παρότι βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 21 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, η Λάρισα κατάφερε να κάνει την ανατροπή, να νικήσει με 88-84 και να κάνει το 2-0 στη σειρά για την τρίτη θέση της Stoiximan Basket League. Το Σάββατο (18/6) οι δύο ομάδες θα συναντηθούν και πάλι, στην Πάτρα, και σε περίπτωση νίκης της Λάρισας τότε εκείνη θα κατακτήσει τη σειρά, ενώ αν επικρατήσει ο Προμηθέας, η σειρά θα επιστρέψει στη Θεσσαλία.

Οι Πατρινοί στα μέσα της δεύτερης περιόδου έφτασε ακόμη και στο +21, όμως η Λάρισα με σερί 15-0 κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στο ημίχρονο, ενώ στη συνέχεια με ένα άλλο σερί 9-0 έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Στο τελευταίο λεπτό οι γηπεδούχοι κατάφεραν σε μία φάση να πάρουν τέσσερα επιθετικά ριμπάουντ και εν τέλει να σκοράρει με τρίποντο ο Μούντι που ουσιαστικά κλείδωσε και τη νίκη για τη Λάρισα.

Ο Στέφαν Μούντι τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους (4/6 δίπ., 4/6τριπ.) και 8 ασίστ, ενώ ο Χάντσον είχε 15, ο Μάριτς 13 και 9 ριμπάουντ, ενώ ο  Γκριν προσέθεσε 12. Από την άλλη πλευρά, για τον Προμηθέα πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιώργος Τανούλης που έκανε ρεκόρ καριέρας με 19 πόντους, ο Σίμπσον είχε 16, αλλά αστόχησε στο τρίποντο που θα έδινε προβάδισμα στην ομάδα του στο τέλος, ενώ ο Φόστερ προσέθεσε 13 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες ωστόσο ως και τα μέσα της πρώτης περιόδου να συμβαδίζουν στο σκορ (18-19). Η Λάρισα όμως έμεινε δίχως καλάθι εντός παιδιάς ως και το τέλος του δεκαλέπτου, με τον Προμηθέα να τρέχει σε αυτό το διάστημα επιμέρους σκορ 17-1 και προηγείται στο 10' με 36-19. Οι Πατρινοί συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο και με τους Τανούλη, Φόστερ και τα αδέρφια Αγραβάνη να σκοράρουν άνοιξαν κι άλλο τη διαφορά φτάνοντας στο 16' να προηγηθούν με +21 πόντους (30-51). Σε εκείνο το σημείο όμως η εικόνα άλλαξε, με τη Λάρισα να βρίσκει ρυθμό στην άμυνα, να φτάνει εύκολα στο καλάθι και να τρέχει σερί 15-0 μειώνοντας σε 45-51 λίγο πριν από το φινάλε του ημιχρόνου (45-53).

Ο Προμηθέας κατάφερε να συντηρήσει το προβάδισμα που είχε χτίσει από το πρώτο μέρος και με νέο καλάθι του Τανούλη προηγήθηκε με 71-62 στο 26'. Ενα νέο σερί, όμως, 9-0 της Λάρισας έφερε τις δύο ομάδες στο ίσιο σημείο με τον Καράμπελα να ισοφαρίζει σε 71-71, στο 29'. Η ολική ανατροπή των γηπεδούχων ολοκληρώθηκε στα μέσα της τέταρτης περιόδου, όταν κάλυψαν ολοκληρωτικά το -21 και κατάφεραν να προσπεράσουν με τον Μούντι να διαμορφώνει το 81-79. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ, με τον Προμηθέα να προσπερνά με 84-83 ένα λεπτό πριν από το τέλος. Στα 17,6'' η Λάρισα έχασε τέσσερα λέι απ, κερδίζοντας όμως ισάριθμα ριμπάουντ και εν τέλει ο Μούντι σκόραρε σε τρίποντο βάζοντας μπροστά την ομάδα του με 86-84. Οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν σε τρίποντο με τον Σίμπσον, μετά από τάιμ άουτ, στα 8'' και στην εξέλιξη της φάσης ο Χάντσον κέρδισε το φάουλ, που στα 4'' είχε 2/2 βολές για το 88-84 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 19-36, 45-53, 73-75, 88-84.

Συνέντευξη τύπου μετά τον αγώνα Λάρισα-Προμηθέας from LARISA BC on Vimeo.