Επιστροφή στις νίκες για τον Αρη που επικράτησε στην έδρα του με 85-68 της Καρδίτσας ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ για την 7η αγωνιστική της Basket League. Οι «κίτρινοι» βελτίωσαν το ρεκόρ τους με 4-3 παραμένοντας σε τροχιά τετράδας, τη στιγμή που νεοφώτιστοι, που παραμένουν χωρίς νίκη μακριά από το γήπεδό τους, βρίσκονται στο 1-5.

Οι γηπεδούχοι μάζεψαν συνολικά 20 περισσότερα ριμπάουντ, ωστόσο εκείνο που έκανε τη διαφορά ήταν τα 29 (!) επιθετικά ριμπάουντ που πήραν που έδωσαν στον Αρη 21 πόντους από «δεύτερες επιθέσεις». Ο Ντι Νότε με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές και ακολούθησαν οι Τολιόπουλος και Γκούντγουιν που σημείωσαν από 15 πόντους. Ο Μπέιτμον με 19 πόντους και οι Ντελόριερ με 16 και Πριτζέτ μμε 14 ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους φιλοξενούμενους.

Σε ένα κατάμεστο Αλεξάνδρειο, ο Αρης πήρε από νωρίς προβάδισμα (8-2 στο 4') όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με σερί 7-0 προσπέρασαν με 9-8 στο πεντάλεπτο. Οι γηπεδούχοι ωστόσο ανέκτησαν και πάλι το προβάδισμα κλείνοντας την πρώτη περίοδο με 15-13. Η Καρδίτσα έκανε πάνω από τέσσερα λεπτά, στη δεύτερη περίοδο, να σκοράρει εντός παιδιάς, με τον Αρη να τρέχει σε αυτό το διάστημα επιμέρους σκορ 10-4 με το οποίο ξέφυγε με 25-17 ενώ λίγο αργότερα ο Σχίζας έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (33-23). Με ένα νέο σερί, 8-0, οι «κίτρινοι» ανέβασαν το προβάδισμά τους στο +18 (44-26), πριν μειώσουν οι Θεσσαλοί σε 44-31 στο τέλος του πρώτου μέρους.

Ο Αρης συνέχισε να έχει τον έλεγχο του ρυθμού και με την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια και μάλιστα έφτασε να προηγηθεί και με +20 με τον Γκούντγουιν να κάνει στο 25' το 56-36. Σε εκείνο το σημείο ήρθε η αντίδραση της Καρδίτσας ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ καθώς έτρεξε σερί 11-0 κατεβάζοντας τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα και μειώνοντας σε 56-47. Ο Αρης αντέδρασε βάζοντας τέλος στο σερί, και κατάφερε, έχοντας τον έλεγχο στα επιθετικά ριμπάουντ, να διατηρηθεί σε απόσταση ασφαλείας. Η Καρδίτσα ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ πλησίασε και πάλι σε 66-58 στο 34' όμως δεν κατάφερε να σε κανένα σημείο να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 8 πόντους. Ο Αρης μάλιστα έχοντας καλύτερες επιλογές στο φινάλε αύξησε το προβάδισμά του και έφτασε στην επικράτηση με 85-68.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 44-31, 61-53, 85-68.