Μίρο Μπίλαν και Μάρκους Ντένμον ήταν οι παίκτες κλειδιά για το Περιστέρι bwin που τρέχοντας σερί 8-0 στα τελευταία 4'45'' έφτασαν στην πρώτη τους νίκη στη σειρά. Ο Κροάτης σέντερ τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους (8/10 δίποντα) και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Ντένμον είχε 13 πόντους, αλλά και το τρίποντο στα 33'' που ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη της ομάδας του. Καλή εμφάνιση και από τον Λεωνίδα Κασελάκη με 15 πόντους και 7 ρινπάουντ, τη στιγμή που ο Σιλβαίν Φρανσίσκο έμεινε άποντος (0/6 σουτ) σε 28 λεπτά. Για τον ΠΑΟΚ mateco που έκανε εξαιρετική τρίτη περίοδο πρώτος σκόρερ ήταν ο Βαγγέλης Μαργαρίτης με 15 πόντους και ακολούθησαν ο Τζόρνταν Σάιμπερτ με 13 και ο Γιανίκ Φράνκε με 12.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στην αναμέτρηση με στόχο να πάνε το παιχνίδι κοντά στο καλάθι και με πρωταγωνιστή τον Μπίλαν κατάφεραν να χτίσουν προβάδισμα που έφτασε και στο +7 (15-8) στο 6ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ mateco πλησίασε στο καλάθι (17-15) όμως το τρίποντο του Ραντάνοφ διαμόρφωσε το 20-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με το Περιστέρι bwin να ξεφεύγει και πάλι με 29-22 αλλά τον ΠΑΟΚ με δύο τρίποντα του Τσιακμά να μειώνει σε 31-28 και τη διαφορά να συντηρείται ως και το τέλος του πρώτου μέρους (37-33).

Οι παίκτες των φιλοξενούμενων επέστρεψαν «ζεστοί» στο παρκέ βρίσκοντας σκορ πίσω από τα 6,75μ., ωστόσο το Περιστέρι bwin είχε λύσεις με τον Κασελάκη, ώστε να διατηρήσει το προβάδισμά του. Ο ΠΑΟΚ mateco με ένα σερί 7-0 ανέτρεψε πλήρως το σκορ προσπερνώντας με 49-48 με τρίποντο του Σάιμπερτ, ενώ ο ίδιος παίκτης ήταν εκείνος που έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του (56-57) στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Ο επιθετικός ρυθμός της 3ης περιόδου έπεσε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ mateco ωστόσο να συντηρεί το μικρό προβάδισμα. Στο 35' ο Κασελάκης με τρίποντο ισοφάρισε σε 63-63 ενώ στη συνέχεια ο Σάιμπερτ έκανε το 63-65 με κάτι παραπάνω από τέσσερα λεπτά να απομένουν. Αυτό όμως ήταν το τελευταίο καλάθι του ΠΑΟΚ mateco στο παιχνίδι καθώς πέρα από τα άστοχα σουτ και τα λάθη, ήταν άστοχος και στις βολές. Στα 43'' με το σκορ 68-65 οι Θεσσαλονικείς έκαναν λάθος στην επαναφορά και στην εξέλιξη της φάσης ο Ντένμον σκόραρε τρίποντο για το 71-65 δίνοντας ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 37-33, 56-57, 71-65.

Φώτης Τακιανός (προπονητής του ΠΑΟΚ mateco): «Ξεκινήσαμε μουδιασμένα στην άμυνα. Μας πήρε λίγο χρόνο να προσαρμοστούμε και αυτό ήταν αποτέλεσμα και της δικής μας ανετοιμότητας, αλλά και της πολύ σκληρής περιφερειακής άμυνας του Περιστερίου, που ήταν στα όρια του φάουλ και το ξεπερνούσε κιόλας».

Και συμπλήρωσε: «Με το σκορ στο 63-65 χάσαμε 2 βολές που αν είχαν μπει αυτές θα είχαμε κάνει μια διαφορετική διαχείριση. Στο τελευταίο τρίλεπτο κάναμε λάθη απειρίας που ήταν αποτέλεσμα της υπερπροσπάθειας. Δεν αρκούν 36-37 λεπτά. Πρέπει να παίζεις 40 λεπτά και ελπίζω να πάρουμε μάθημα από το παιχνίδι αυτό για το επόμενο στη Θεσσαλονίκη».

Βασίλης Σπανούλης (προπονητής Περιστερίου bwin): «Το παιχνίδι ήταν πολύ δύσκολο για εμάς. Με εξαίρεση την τρίτη περίοδο παίξαμε εξαιρετική άμυνα. Δεν παίξαμε καλά στην επίθεση. Ήμασταν κουρασμένοι πνευματικά. Διακρίνω μια πνευματική και ψυχολογική κούραση. Αυτό που είπα στα παιδιά είναι πως στην οροφή του γηπέδου υπάρχουν δυο λάβαρα από την τρίτη θέση που κατέλαβε η ομάδα στο παρελθόν. Πρόκειται για μια τεράστια επιτυχία για τον σύλλογο και θέλουμε να την επαναλάβουμε, να φέρουμε την ομάδα και πάλι ψηλά. Όλο το χρόνο παίξαμε εξαιρετικά ήμασταν σταθερή ομάδα. Το μπάσκετ είναι πάνω απ όλα κίνητρο και αγάπη, να δείχνεις πόσο αξίζεις. Ο ΠΑΟΚ έπαιξε αρκετά off screen με τους γκαρντ, είναι επικίνδυνη ομάδα σουτάρει πολύ τρίποντο. Στηρίζεται σε αυτό. Εμείς αν και είχαμε τον Φρανσίσκο και τον Ντένμον έξω από τη συνήθη εμφάνισή τους, είναι σημαντικό που κερδίσαμε και δείχνει ότι είμαστε ομάδα και έχουμε τον τρόπο να κερδίζουμε με οποιοδήποτε τρόπο. Έβαλαν τα κορμιά τους στην άμυνα και κερδίσαμε».

Για το πόσο εύκολα μπορεί να γυρίσει ο διακόπτης μετά τη σειρά με τον Παναθηναϊκό, εξήγησε: «Είναι πολύ δύσκολο. Φτάσαμε 20 λεπτά από τους τελικούς. Προσπαθούμε να φρεσκάρουμε την ομάδα. Πιο πολύ είναι τακτική. Πιο πολύ προσπαθούμε να μιλήσουμε με ειλικρίνια και στο κίνητρο των παικτών. Κάθε παίκτης πρέπει να αποδεικνύει ότι αξίζει να είναι εκεί. Η ομάδα έχει κάνει εξαιρετική χρονιά, μια από τις καλύτερες της ιστορίας της. Πρέπει να τελειώσουμε τη σεζόν όπως μας αξίζει. Μεγαλύτερη ευχαρίστηση από το να παίζεις μπάσκετ δεν υπάρχει. Αυτό είναι που λέμε στα παιδιά».

Για το αν σκέφτεται την επόμενη χρονιά, είπε: «Αυτή τη στιγμή ασχολούμαστε μόνο με τη σειρά με τον ΠΑΟΚ. Για την επόμενη χρονιά δεν ξέρει κανένας. Πρέπει να κάνουμε μια γενική περίληψη της χρονιάς πού θέλουμε να πάμε, πώς να προχωρήσουμε. Δεν είναι της παρούσης όμως».

Για το σχήμα με τρεις φόργουορντ, αρκέστηκε να πει: «Προσπαθούμε να αλλάξουμε σχήματα, να φρεσκάρουμε τα παιδιά, να έχουμε ενέργεια κυρίως στην άμυνα. Ειδικά σε μέρες που δεν σουτάρεις καλά προσπαθείς να βάζεις εύκολα καλάθια».