Σπουδαία νίκη στο Παρίσι επί της Παρί πέτυχε ο Προμηθέας (74-71) ο οποίος επέστρεψε στις επιτυχίες για το Eurocup μετά από δύο σερί εντός έδρας ήττες. Ο Άντονι Κάουαν με 21 πόντους με 4/10 τρίποντα και 9/11 βολές, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα ήταν ο κορυφαίος της ομάδας της Πάτρας και εκείνος που... υπέγραψε τη νίκη της με 2 βολές 9’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Ο Προμηθέας βελτίωσε το ρεκόρ του σε 5-3. Το ίδιο ρεκόρ έχει και η γαλλική ομάδα με τους δύο χθεσινούς (14/12) αντιπάλους να ισοβαθμούν στην τρίτη θέση του Β’ Ομίλου μαζί με την Μπούντουσνοστ πίσω από τις Τουρκ Τέλεκομ, Γκραν Κανάρια που έχουν ρεκόρ 6-2.

Ο Κάουαν πέτυχε στο τελευταίο δεκάλεπτο της συνάντησης συνολικά 11 πόντους με ένα τρίποντο και ήταν εκείνος που οδήγησε την πατρινή ομάδα στην επικράτηση. Ο Προμηθέας στο Παρίσι είχε τον έλεγχο μετά την πρώτη περίοδο του ματς χάρις στην πολύ καλή άμυνα του που ανάγκασε την γαλλική ομάδα να υποπέσει μέσα στο γήπεδο της σε 23 λάθη έναντι 16 της ελληνικής.

Ο Προμηθέας ήταν, επίσης, πιο εύστοχος έξω από τα 6,75 μέτρα με 10/32 τρίποντα έναντι 6/32 της Παρί.Από την πατρινή ομάδα διακρίθηκαν ακόμη ο Νίκος Γκίκας που είχε 11 πόντους με 3/5 τρίποντα, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Ο Γκίκας πέτυχε δύο καθοριστικά σερί σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα. Στο 36’ όταν έκανε το σκορ 60-56 και με 3’ και 31’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης όταν έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων (63-58).

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 34-36, 47-51, 71-74.

ΠΑΡΙ (Γουίβερ): Άλμαν 15 (2), Γουάλας 3 (1), Γκέγκιτς 7, Καμαγκατέ 8 (13 ριμπ.), Ντένις 9 (2), Μπεζαρίν 12, Σιμς 13 (1), Τουπάν, Έβανς 4.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 21 (4 τριπ., 5 α.), Ντάνγκουμπιτς 2, Κοντίτ 9, Τσαϊρέλης 6, Μουράτος 4 , Γκίκας 11 (3), Κακλαμανάκης 1, Τανούλης 7 (1) , Κουλμπόκα 13 (2).