Ο ΚΑΟΔ Am.Genetics με την τρίτη διαδοχική νίκη του (67-51 την ΑΕΝΚ Δημούλας) και πέμπτη στα τελευταία επτά παιχνίδια του, αύξησε τις πιθανότητες του για συμμετοχή στην “post season” για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Ενατη ήττα σε 11 ματς στο δεύτερο γύρο για την ομάδα της Κηφισιάς.

Για να μην προκριθεί η ομάδα της Δράμας στα πλέι οφ, ο ΚΑΟΔ American Genetics πρέπει να ηττηθεί στην Ρόδο (από τον Κολοσσό) και από την ΑΕΚ στην Δράμα και ή ο Κόροιβος δύο νίκες επί της ΑΕΝΚ Δημουλάς στο Ζηρίνειο και του Κολοσσού H Hotels εντός έδρα ή ο Απόλλων Carna να πετύχει δύο νίκες επί του Πανιώνιου στην Δράμα και του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου. Σε περίπτωση που η ομάδα της Δράμας πετύχει μια νίκη στους δύο τελευταίους αγώνες είναι σίγουρα 8η στην τελική βαθμολογία της κανονικής περιόδου.

Πέρασαν μερικές μόνο εβδομάδες από το διάστημα στο οποίο ο ΚΑΟΔ Am.Genetics έπαιζε για την επιβίωση του. Με πέντε νίκες στις τελευταίες επτά αγωνιστικές όμως -έχασε μόνο από τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό- όχι μόνο εξασφάλισε την παραμονή του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ αλλά έβαλε πλώρη για τα πλέι οφ για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν. Η δραμινή ομάδα επικράτησε σήμερα της ΑΕΝΚ Δημούλας με 67-51 αφού κυριάρχησε ολοκληρωτικά μετά την πρώτη περίοδο. Η ομάδα της Κηφισιάς από την πλευρά της, με το σημαντικό ελαφρυντικό της απουσίας των κινητήριων μοχλών της, Λιακόπουλου και Ντούβνιακ, υποχρεώθηκε στην ένατη ήττα της σε 11 παιχνίδια του δεύτερου γύρου.

Οι δύο ομάδες έκαναν εύκολα το λάθος, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ενώ παράλληλα σούταραν με χαμηλά ποσοστά. Είναι χαρακτηριστικό ότι στα πρώτα έξι λεπτά το σκορ θύμιζε... αγώνα παιδικού (5-6). Ο ΚΑΟΔ Am.Genetics επιχείρησε να ξεφύγει (10-7) όμως η ΑΕΝΚ Δημούλας δεν το επέτρεψε (10-13) για να τελειώσει η πρώτη περίοδος με τους φιλοξενούμενους μπροστά με 13-12.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε όμως στην ομάδα του Κώστα Μέξα που συνέχισε να αμύνεται με συνέπεια και βελτίωσε σε ένα βαθμό την επιθετική της λειτουργία παρότι συνέχισε να μην βρίσκει τον τρόπο να σκοράρει από κοντινή και μέση απόσταση. Στα μισά της περιόδου οι ομάδες έδειχναν ότι θα συνέχιζαν στο ίδιο μοτίβο (23-23) όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου οι Δραμινοί “έτρεξαν” σερί 11-3 για να βρεθούν στα αποδυτήρια με ένα προβάδισμα οχτώ πόντων (34-26). Η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων ήταν περισσότερο απόρροια της αδυναμίας των φιλοξενούμενων να κάνουν τα στοιχειώδη στην επίθεση. Τα 12 λάθη που έκαναν στο πρώτο 20λεπτο (οχτώ είχε ο ΚΑΟΔ Am.Genetics) το αποδεικνύουν.

Σαν σε συνέχεια από τη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι μπήκαν στην τρίτη με ένα σερί 7-2, ανοίγοντας την “ψαλίδα” στους 13 πόντους (41-28). Η ΑΕΝΚ Δημούλας προσπάθησε να αγωνιστεί πιο ορθολογικά στην επίθεση, “ακούμπησε” περισσότερες φορές την μπάλα στα... σίγουρα χέρια του Δημήτρη Μαυροειδή και αυτός της προσέφερε λύσεις. Ο διεθνής σέντερ που είχε επτά πόντους στο πρώτο ημίχρονο, σημείωσε οχτώ στην τρίτη περίοδο όμως από την άλλη πλευρά ο Μανόλης Παπαμακάριος ανέβασε “στροφές”. Μετά από ένα “αναιμικό” πρώτο μισό του παιχνιδιού στο οποίο είχε μόλις τρεις πόντους, ο πολύπειρος γκαρντ σημείωσε 11 από τους 20 πόντους του ΚΑΟΔ Am.Genetics στην τρίτη περίοδο και έτσι στο 30΄, οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να ορίζουν τη μοίρα του αγώνα (54-40).

Στις αρχές της τελευταίας περιόδου ο ΚΑΟΔ Am.Genetics βρέθηκε στο +17 (57-40) για να ακολουθήσουν δύο “στείρα” λεπτά και από τις δύο ομάδες. Γενικότερα το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν χαμηλού ρυθμού και τα καλάθια έμπαιναν με το σταγονόμετρο. Εστω και με αυτά τα δεδομένα, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +20 (65-45 στο 38΄) για να φτάσουν με άνεση στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 34-26, 54-40, 67-51.

Ηλίας Παπαθεοδώρου (προπονητής ΑΕΝΚ Δημουλάς): «Συγχαρητήρια στη Δράμα για τη δίκαιη νίκη της. Εμείς ξέραμε ότι θα αντιμετωπίσουμε μια ομάδα που είναι σε καλή κατάσταση, έχει βρει ρόλους, παίζει σωστό και καλό μπάσκετ, κάνει νίκες και η αποστολή μας ήταν πολύ δύσκολη. Σε συνδυασμό με τις απουσίες και τον τρόπο που αμύνεται η ομάδα της Δράμας, μας ανάγκασε να βγούμε από τον ρυθμό μας, να παίξουμε όπως θέλαμε στην επίθεση και παρόλο που αμυντικά πήγαμε καλά, ο μη έλεγχος και η αναποτελεσματικότητα στην επίθεση, δεν μας έδωσε το δικαίωμα για κάτι καλύτερο. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και με την κούραση που υπήρχε, γιατί είχαμε 7-8 ετοιμοπόλεμους, ο συνεχόμενος ρυθμός στην άμυνα της Δράμας μας δημιούργησε πρόβλημα ακόμα μεγαλύτερο από αυτό που είχαμε στο πρώτο ημίχρονο. Έβαλε και μεγάλα καλάθια με τον Μανόλη Παπαμακάριο, πήρε διαφορά 10-12, την οποία συντήρησε μέχρι το τέλος.Είχαμε πρόβλημα στην επίθεση, στην οργάνωση. Είμαστε τέταρτη ομάδα στις ασίστ στο πρωτάθλημα, σήμερα όμως μείναμε πολύ χαμηλά, αλλά παρόλ' αυτά κάναμε μια μεγάλη προσπάθεια, όλα τα παιδιά, σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Δεν είναι εύκολο αυτό. Συνεχίζουμε, προσπαθούμε και παλεύουμε.

Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για την πρόκριση στο φάιναλ φορ. Μας κάνει περήφανους και δείχνει σε ποιο δρόμο βαδίζει το ελληνικό μπάσκετ. Συγχαρητήρια και στον Κώστα για την πολύ καλή δουλειά που κάνει. Προστίθεται ένας ακόμα προπονητής, σε αυτούς που αξίζει να επενδύσει κανείς. Είναι πολύ ξεκάθαρο αυτό. Υπάρχουν παιδιά που βρίσκονται πίσω από τα φώτα της δημοσιότητας, σε χαμηλότερες κατηγορίες, Έλληνες προπονητές, που μπορούν να δώσουν ποιότητα, οντότητα και αυτογνωσία στο άθλημα και τέτοια περίπτωση είναι ο Κώστας».

Γιάννης Ψαθάς (μπασκετμπολίστας ΑΕΝΚ Δημουλάς): «Συγχαρητήρια στην ομάδα της Δράμας για τη νίκη της και να της ευχηθώ καλή πορεία στη συνέχεια του πρωταθλήματος. Ξέραμε ότι θα είναι δύσκολο παιχνίδι, γιατί η ομάδα της Δράμας είναι αρκετά φορμαρισμένη, σε καλή περίοδο και εμείς έχουμε απώλειες βασικών παικτών, Λιακόπουλος, Ντούβνιακ και ο Βασιλόπουλος. Παίξαμε πολύ δυνατά, προσπαθήσαμε να κοντρολάρουμε το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν αντέξαμε. Ήταν καλύτερη ομάδα η Δράμα. Πήραν πολλά περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ, ανανέωσαν το επιθετικό τους παιχνίδι και μας κούρασε αυτό και επιθετικά».

Κώστας Μέξας (προπονητής ΚΑΟΔ American Genetics): «Να ευχαριστήσω τον Ηλία για τα καλά του λόγια και να ανταποδώσω γιατί το πιστεύω. Είναι ένας καλός προπονητής και θέλω να πιστεύω ότι όλη αυτή η νέα γενιά προπονητών, να κρατήσουμε ψηλά τη σημαία του ελληνικού μπάσκετ στο μέλλον, με ταπεινότητα και πολλή δουλειά. Να συγχαρώ τον Ολυμπιακό και τον κόουτς Σφαιρόπουλο για την τεράστια επιτυχία να προκριθεί στο φάιναλ φορ, αλλά θέλω να ευχηθώ καλή επιτυχία και όλη η πόλη της Δράμας στον Νέναντ Μάρκοβιτς στον τελικό του Eurochallenge με την Τραμπζονσπόρ. Ένας άνθρωπος που βοήθησε την ομάδα και εμένα προσωπικά.

Οι τελευταίες ήττες της Κηφισιάς στο τέλος, από τον ΠΑΟΚ και το Ρέθυμνο ήταν για μας οδηγός στο πόσο συγκεντρωμένοι και αποφασιστικοί έπρεπε να είμαστε. Είναι μια ομάδα που παίζει πολύ καλή άμυνα. Σήμερα μας χάλασε σε αρκετές στιγμές του παιχνιδιού τον τρόπο που θέλαμε να παίξουμε. Εκνευριστήκαμε και ήμασταν κακοί επιθετικά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με εξαίρεση την αρχή του τρίτου δεκαλέπτου.Ξέραμε ότι η απουσία του Λιακόπουλου κατά κύριο λόγο, έπρεπε να είναι αφετηρία για να πιέσουμε την περιφέρεια της Κηφισιάς. Στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήμασταν συγκεντρωμένοι σε αυτό το κομμάτι. Ελέγξαμε το παιχνίδι και κερδίσαμε δίκαια. Δεν παίχτηκε όμορφο μπάσκετ. Έχουμε δύο ματς ακόμα, να δούμε τι θα κάνουμε».

Όμπι Τρότερ (μπασκετμπολίστας ΚΑΟΔ American Genetics): «Σε γενικές γραμμές παίξαμε καλά, αν και ξεκινήσαμε κάπως νωθρά το παιχνίδι. Στη συνέχεια καταφέραμε να ελέγξουμε το παιχνίδι από την άμυνα και είχαμε την ευκαιρία να τρέξουμε και να βρούμε ελεύθερα σουτ. Δεν είχαμε καλή μέρα επιθετικά, αλλά η άμυνα ήταν αυτή που έπαιξε τον ρόλο της σήμερα και μας έδωσε τη νίκη».