Κακή βραδιά για το Περιστέρι bwin καθώς ηττήθηκε με 86-60 από την Τενερίφη για την πέμπτη αγωνιστική του BCL κι επιστρέφει στην Ελλάδα με το μυαλό στον… τελικό με την Μπνέι Χερτζέλιγια όπου θέλει νίκη για την πρόκριση.

Από την αρχή της αναμέτρησης η Τενερίφη είχε τον έλεγχο του ρυθμού του και όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε τη διαφορά αφού το Περιστέρι bwin δε μπορούσε ν’ ακολουθήσει. Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 19-11 με συνέπεια να πάρουν προβάδισμα 17 πόντων (46-29). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην επανάληψη με τους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη να είναι άστοχοι και την Τενερίφη να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό. Αποτέλεσμα ήταν η διαφορά να φτάσει και τους 30 πόντους στην τελευταία περίοδο με τον Φραν Γκιέρα ν’ αποτελεί επιθετική αιχμή για τους Ισπανούς έχοντας 15 πόντους (5/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές). Από το Περιστέρι bwin o Σακούρ Τζούστον τελείωσε το ματς με 12 πόντους ενώ ο Φρανσίσκο είχε 10.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 46-29, 65-42, 86-60

Τενερίφη (Βιντορέτα): Αμπρομάιτις 6, Κουκ, Φιτιπάλντο 6 (2), Σαλίν 12 (4), Σερμαντίνι 13, Ντιανιέ 2 , Ντόρνεκαμπ 6 (2) , Φερνάντεθ 6 (1), Χουέρτας 14, Σάστρε 1, Γκιέρα 15 (1).

Περιστέρι bwin (Σπανούλης): Μπίλαν 4, Ντένμον 4 , Φρανσίσκο 10, Σταυρακόπουλος 6 (2), Τζούστον 12 (1), Κασελάκης 2 , Πουλιανίτης 9 (3), Ραντάνοβ 4.