Στον επίλογο ενός πραγματικού δράματος ο Γιάννης Καλαμπόκης πέτυχε το «καλάθι της χρονιάς» με το οποίο το Ρέθυμνο Αegean νίκησε με 63-62 τον Ηλυσιακό τον οποίο έστειλε στην Α2, ενώ ευνοημένος από αυτή την... καραμπόλα υπήρξε ο Πανελευσινιακός που παρέμεινε στη Βasket League OΠΑΠ. Το ματς στο γήπεδο «Μελίνα Μερκούρη» υπήρξε η επιτομή του θρίλερ και σημαδεύθηκε από διαδοχικές ανατροπές και από ένα συγκλονιστικό φινάλε, με τους νικητές να στέκονται αμήχανοι μπροστά στο βουβό κλάμα των φιλοξενούμενων! Προεξάρχοντος του Τσέικχ Μποντζ, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο ο Ηλυσιακός που «καιγόταν» για τη νίκη, προσδοκώντας ταυτόχρονα την ήττα του Πανελευσιακού προηγήθηκε με 27-18 στο 15'. Οι Ρεθυμνιώτες οι οποίοι από την πλευρά τους είχαν ως «αιχμή του δόρατος» τον Κένι Γκάμπριελ, που πέτυχε 15 πόντους στο πρώτο εικοσάλεπτο, απάντησαν με ένα σερί 12-0 μέσα σε τρία λεπτά και προσπέρασαν με 30-27, ενώ στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου το σκορ ήταν 30-29. Ο Ηλυσιακός ανέκτησε το προβάδισμα (39-40) με τον Στέλιο Ιωάννου, αλλά οι Κρητικοί βρήκαν και πάλι την απάντηση και με επτά σερί πόντους του Νίκου Αγγελόπουλου και ένα καλάθι του Γιάννη Καλαμπόλκη έφτασαν στο +10 (58-48). Τότε ο Τζίμης Κουστένης άλλαξε την άμυνα του από man to man σε ζώνη 3-2 γεγονός το οποίο προκάλεσε βραχυκύκλωμα στην επίθεση των γηπεδούχων. Χάρη στο κρεσέντο του Κόρτνεϊ Πίγκραμ που σημείωσε οκτώ μαζεμένους πόντους ο Ηλυσιακός χάρη σε ένα επί μέρους σκορ 14-3 προηγήθηκε με διαφορά ενός πόντου (61-62), αλλά στη συνέχεια αυτοκτόνησε! Στα 24'' αστόχησε ο Καλίστους Εζιούκου κι ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν στη διάθεση τους όλο τον χρόνο έως τη λήξη του ματς , δεν διαχειρίστηκαν σωστά την κατάσταση. Στα 12'' ο Κόρτνεϊ Πίγκραμ επιχείρησε ένα μπάσιμο αλλά η μπάλα του ξέφυγε και από το... γόνατο του κατέληξε άουτ, ενώ στα 6'' ο Γιάννης Καλαμπόκης πέτυχε το καλάθι με το οποίο το μεν Ρέθυμνο σημείωσε τη 10η νίκη του και κατέλαβε την ένατη θέση στην τελική κατάταξη της στη Basket League OΠΑΠ, ο δε Ηλυσιακός καταδικάστηκε στον υποβιβασμό στην Α2. Το σκορ στα δεκάλεπτα:14-18, 32-29, 47-43, 63-62

Στην ανάπαυλα μεταξύ των δυο ημιχρόνων η διοίκηση της ΚΑΕ Ρέθυμνο Αegean δια του προέδρου της Νίκου Σαραντινού βράβευσε την ομάδα νεανίδων του ΟΚΑ Αρκάδι Ρεθύμνου που κατέλαβε τη δεύτερη θέση στην τελική φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος στην Πτολεμαίδα. · Μετά τη λήξη του αγώνα, στον προαύλιο χώρο του γηπέδου η ΚΑΕ Ρέθυμνο διοργάνωσε γιορτή με παλλαϊκή συμμετοχή, στο πλαίσιο της οποίας ο Κένι Γκάμπριελ βραβεύθηκε ως ο Molto MVP της ομάδας για τη σεζόν 2013-14.