Η Ένωση ήταν στην διεκδίκηση της νίκης μέχρι το 32’. Με τρίποντο του Κένι Ουίλιαμς μείωσε σε 59-58 με 8’ και 20’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης. Στα επόμενα δύο λεπτά, ωστόσο, δέχθηκε σερί 10-0 με 5 πόντους με ένα τρίποντο του Ντάριο Μπριθουέλα και οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 11 (69-58) στο 34’.

Στο επόμενο λεπτό αποβλήθηκε με πέντε φάουλ ο Αζάϊα Μάιλς και ο Ντέιβιντ Κράβις με γκολ φάουλ αύξησε την διαφορά στους 14 πόντους (74-60) 4’ και 33’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Η ΑΕΚ δεν είχε τις δυνάμεις και τις λύσεις για να αντιδράσει και με δύο καλάθια των Κέντρικ Πέρι, Κράβις, η Μάλαγα προηγήθηκε με 18 (78-60) με 3’ και 46’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα, ενώ η διαφορά έφτασε μέχρι τους 23 (87-64) λίγο πριν το τέλος του ματς.

Από την Ένωση προσπάθησε περισσότερο ο Ακίλ Μίτσελ που έκανε νταμπλ νταμπλ με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ και ο Μάιλς ο οποίος σκόραρε 14 πόντους με 3/5 σουτ εντός πεδιάς.

Την μεγαλύτερη ζημιά στην ΑΕΚ έκανε ο Κράβις με 22 πόντους με 3/3 βολές, 8/9 δίποντα και 1/1 τρίποντο και ο Πέρι που πέτυχε, επίσης, 22 πόντους με 7/12 σουτ εντός πεδιάς και μοίρασε 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 44-39, 59-54, 88-66.

ΜΑΛΑΓΑ (Ναβάρο): Καλινόσκι 4, Σίμα 13, Οσετκόβσκι, Πέρι 22 (3), Μπαρέιρο 3 (1), Μπριθουέλα 6 (1), Κάρτερ 5, Ντίαθ , Έτζιμ 4 (1), Κράβις 22 (8/9 διπ., 1/1 τριπ.), Τόμας, Τζέντοβιτς 9 (1).

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 7 (1), Γιάνκοβιτς 6, Μάιλς 14 (2), Ουίλιαμς 10 (2), Μίτσελ 18 (13 ριμπ.), Κόνιαρης , Ξανθόπουλος , ΜακΓκριφ 6 , Γόντικας 1, Παπαδάκης, Στρέλνιεκς 4, Πετρόπουλος.