Τις πέντε συνεχόμενες νίκες και τις έξι συνολικά στη Basket League έφτασε το Περιστέρι bwin καθώς επιβλήθηκε με 96-67 του Ιωνικού στο «Ανδρέας Παπανδρέου» για την 8η αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Εύκολο έκανε το απόγευμα του το Περιστέρι bwin και ο Βασίλης Σπανούλης είχε την ευκαιρία να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής με όλους τους παίκτες να σημειώνουν πόντους. Τα 15 επιθετικά ριμπάουντ και το εξαιρετικό δεύτερο μέρος δεν άφησε περιθώρια στον Ιωνικό που αγωνιστική χωρίς τον Χόκινς ο οποίος δεν πήρε χρόνο συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ ο Μάρκους Ντένμον με 15 πόντους ενώ 14 είχε ο Αγραβάνης με 9 ριμπάουντ και 13 ο Λεωνίδας Κασελάκης. Από τους φιλοξενούμενους 18 είχε ο Παρκς και 15 ο Μαυροκεφαλίδης.

Mε επιθετική αιχμή τον Μάρκους Ντένμον το Περιστέρι bwin προσπάθησε να επιβάλλει από νωρίς τον δικό του ρυθμό. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία και τα λάθη των φιλοξενούμενων και προηγήθηκαν με 14 πόντους διαφορά (18-4) στο 6’, έπειτα από καλάθι του Δημήτρη Αγραβάνη. Από την άλλη πλευρά ο Κώστας Μέξας αναζητούσε λύσει, ώστε ο Ιωνικός ν’ αντιδράσει. Με άμυνα ζώνης σε κάποιες περιπτώσεις και τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη ν’ αναλαμβάνει δράση στην επίθεση η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε μετά το τέλος της πρώτης περιόδου (26-17). Με σερί 6-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο, μετά από δύο εύστοχα τρίποντα του Μαυροκεφαλίδη ο Ιωνικός μείωσε στους τρεις (26-23) και προσπαθούσε να κάνει τη δική του αντεπίθεση. Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη ηρέμησαν και κυκλοφορώντας τη μπάλα, βρήκαν επιθετικές λύσεις συνέπεια το Περιστέρι bwin να έχει το προβάδισμα στο ημίχρονο (46-37).

Στην επανάληψη η αναμέτρηση έμοιαζε με το ξεκίνημα του αγώνα καθώς οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο ενώ ο Ιωνικός είχε αφήσει πίσω το καλό του διάστημα. Με επιμέρους σκορ 15-2 μέχρι το 24’ το Περιστέρι bwin προηγήθηκε με 22 πόντους διαφορά (61-39), βάζοντας τις βάσεις γι’ ακόμα μία επικράτηση. Η καλή άμυνα των γηπεδούχων σε συνδυασμό με την αστοχία του Ιωνικού μεγάλωσε ακόμα περισσότερο την απόσταση στο 28’ με δύο βολές του Ντένμον (67-41). Η εικόνα του αγώνα είχε ως αποτέλεσμα το 30-13 στην τρίτη περίοδο (76-50). To τελευταίο δεκάλεπτο μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία με τη διαφορά να φτάνει και τους 30 πόντους και τους παίκτες του Σπανούλη να συνεχίζουν το νικηφόρο σερί τους στη Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 46-37, 76-50, 96-67.

Βασίλης Σπανούλης (προπονητής Περιστερίου bwin): «Ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι για μας, καθώς θέλαμε να αντιδράσουμε μετά την ήττα που γνωρίσαμε από τη Ρίτας Βίλνιους. Για ακόμη μια φορά χάσαμε ένα παιχνίδι και αντιδράσαμε. Πιστεύω ότι είχαμε καλή εικόνα στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού και γι’ αυτό θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά που συγκεντρώθηκαν και αντέδρασαν μετά από ένα κακό αποτέλεσμα».

Κώστας Μέξας (προπονητής Ιωνικού Νικαίας): «Ήταν μια πολύ κακή εικόνα από την ομάδα μας αυτή που δείξαμε σήμερα. Δεν μπήκαμε ποτέ στο παιχνίδι από την αρχή. Παρότι στο δεύτερο 10λεπτο λίγο φάνηκε ότι αντιδρούμε, αλλά δεν ήμασταν στο παιχνίδι σήμερα, δυστυχώς! Η ήττα μας και η έκταση του σκορ ήταν απόλυτα φυσιολογική, λογική και δίκαιη. Δεν αξίζαμε τίποτε παραπάνω. Η εικόνα μας ήταν ντροπιαστική, πολύ κακή. Συγχαρητήρια στο Περιστέρι bwin για την εμφάνιση και τη νίκη μετά την ήττα από την Ρίτας Βίλνιους».