Κάνοντας εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο η Λάρισα έκανε break στο ξεκίνημα της σειράς των αγώνων με τον Προμηθέα και με τη νίκη της με 89-78 στην Πάτρα πήρε προβάδισμα με 1-0 στους αγώνες για την τρίτη θέση της Stoiximan Basket League. Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν και πάλι την Τετάρτη (15/6, 19:30) στη Λάρισα, στο Game 2 της σειράς.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τόσο τα 14 επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψαν, έχοντας 17 πόντους από δεύτερες επιθέσεις, όσο και τα 11 κλεψίματα τελειώνοντας με 23 πόντους στον αιφνιδιασμό. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Χάντσον με 17 πόντους, οι Καράμπελας και Μάριτς είχαν από 13, ο Μπέρζινς 12 και ο Μούντι 10.

Για τον Προμηθέα που στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να «επιστρέψει» από το -25 και να μείωσε σε μονοψήφιες διαφορές, κορυφαίος ήταν ο Δημήτρης Αγραβάνης με 29 πόντους (8/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα) και 11 ριμπάουντ ενώ λύσεις έδωσαν οι Φόστερ με 13 πόντους και Τανούλης με 11.

Το ξεκίνημα της Λάρισας στο παιχνίδι ήταν καταιγιστικό. Για επτά αγωνιστικά λεπτά η άμυνά της δέχθηκε μόλις ένα καλάθι εντός παιδιάς ενώ τη βοήθησε να βρει σκορ στο ανοικτό γήπεδο, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 26-4, αλλά και με 32-7 λίγο πριν από το φινάλε της πρώτης περιόδου (10-32). Ο Προμηθέας προσπάθησε να βρει τα πατήματά του, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν απαντήσεις σε κάθε προσπάθειά τους να κατεβάσουν τη διαφορά. Στο 17' ο Ζάρας με τρίποντο έστειλε και πάλι την ομάδα του στο +25 (22-47) ενώ το ημίχρονο βρήκε τους Θεσσαλούς να προηγούνται με +21 (27-48).

Με την επιστροφή των ομάδων για το δεύτερο μέρος ο Προμηθέας προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι. Με όπλο την άμυνά του και με τον Δημήτρη Αγραβάνη βασική επιθετική αιχμή, μείωσε αρχικά σε 36-50 ενώ κατάφερε να κατεβάσει τη διαφορά και στους 7 πόντους με το σκορ να γίνεται 49-56 στο 28'. Η αντίδραση της Λάρισας όμως ήταν σερί 7-0 για το 49-63 στο 30'. Χάντσον και Τσαϊρέλης συντήρησαν τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους με τον Προμηθέα όμως να μειώνει σε 63-74 στο 35' και πάλι με τον Δ. Αγραβάνη. Οι Πατρινοί πλησίασαν ακόμη περισσότερο (76-85) με τέσσερις σερί πόντους του Τανούλη όμως η Λάρισα ήταν εύστοχη από τη γραμμή των βολών κρατώντας τη διαφορά ασφαλείας και έφτασε στη νίη με 89-78.

Τα δεκάλεπτα: 10-32, 27-48, 49-63, 78-89.