Ο Κολοσσός H Hotels άντεξε στην αντεπίθεση του Περιστερίου bwin στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήρε τη νίκη με 88-82 στην εξ αναβολής αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League.

Οι «θαλασσί», που είχαν κορυφαίο τον Κένταλ Σμιθ με 17 πόντους και 6 ασίστ, έφτασαν τις 5 νίκες και ελπίζουν για την είσοδο τους στην πρώτη 7αδα της βαθμολογίας του πρώτου γύρου της κανονικής περιόδου και την πρόκριση στο Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το Περιστέρι bwin άρχισε καλύτερα την αναμέτρηση και με τρίποντο του Σιλβέιν Φρανσίσκο προηγήθηκε με διαφορά 7 πόντων (21-14) στο 8’. Ο Κολοσσός H Hotels τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με τρίποντο του Κένταλ Σμιθ (25-21) και άρχισε το δεύτερο με σερί 8-0 με δύο ακόμη σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Σμιθ, Χάρη Γιαννόπουλου.

Έτσι ενάμιση λεπτό μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου και συνολικό σερί 11-0, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 29-25. Με τον Γιανίκ Μορέιρα να πετυχαίνει συνολικά στο δεύτερο δεκάλεπτο 7 πόντους, ο Κολοσσός H Hotels ξέφυγε με διαφορά 8 πόντων (43-35) με 1’ και 39’’ να απομένει για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους «θαλασσί» στο +7 (47-40) και υπέρ τους επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου 26-15.

Με οκτώ σερί πόντους με ένα τρίποντο του Δημήτρη Κατσίβελη, ο Κολοσσός H Hotels προηγήθηκε με +11 (55-44) στα πρώτα 2’ και 40’’ της τρίτης περιόδου. Και με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Σμιθ, με 13 (58-45) 6’ και 33’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου.

Η αντεπίθεση των «κυανοκίτρινων» άρχισε με 7 σερί πόντους με τρία τρίποντα του Μάρκους Ντέμνον. Με το σερί του Αμερικανού γκαρντ το Περιστέρι bwin πλησίασε στους 5 (73-68), με 6’ και 30’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης. Την… σκυτάλη από τον Ντένμον πήρε ο Μίρο Μπίλαν, ο οποίος, επίσης, με 7 συνεχείς πόντους έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους (79-78), 1’ και 39’’ πριν την λήξη του ματς.

Σε εκείνο το σημείο, όμως, οι «θαλασσί»… αφυπνίστηκαν και με κάρφωμα του Κρις Κόφεϊ, και λέι απ του Δημήτρη Κατσίβελη ύστερα από ριμπάουντ του 25χρονου Αμερικανού φόργουορντ ανέκτησαν ξανά το προβάδισμα στο σκορ (82-79) με 22’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης.

Μετά το άστοχο τρίποντο του Δημήτρη Μωραΐτη, Κατσίβελης και Μάικλ Ντίξον ευστόχησαν σε από δύο ζευγάρια βολών και η… πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ του Κολοσσού H Hotels (86-79, 12’’ πριν την λήξη).

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 47-40, 66-56, 88-82.

Βασίλης Σπανούλης (προπονητής Περιστερίου bwin): «Συγχαρητήρια στον Κολοσσό H Hotels. Εύχομαι καλές γιορτές και καλή χρονιά σε όλον τον κόσμο».

Ηλίας Παπαθεοδώρου (προπονητής Κολοσσού H Hotels): «Είναι μία πολύ όμορφη ημέρα για εμάς. Κλείνουμε το 2022 με μία πολύ σημαντική νίκη στο γήπεδό μας, απέναντι σε έναν αντίπαλο που η ποιότητά του είναι δεδομένη.

Εκτός από το πρώτο δεκάλεπτο νομίζω ότι μετά καταφέραμε και ελέγξαμε τον ρυθμό του παιχνιδιού. Είχαμε καλές αποφάσεις στην επίθεση. Κυκλοφορήσαμε την μπάλα και είχαμε καλή δημιουργία. Βρήκαμε αρκετούς εκφραστές στην επίθεσή μας να σκοράρουν. Είχαμε μία καλή διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Περιμέναμε την επιστροφή του Περιστερίου bwin. Είναι μία ομάδα που δεν τα παρατάει ποτέ και που έχει ποιότητα. Δείξαμε χαρακτήρα στο τελευταίο δίλεπτο με τις καλές μας άμυνες και μείναμε ψύχραιμοι στο κομμάτι των βολών.

Καλή χρονιά σε όλους. Ευχαριστούμε πολύ τον κόσμο για την παρουσία του και τη βοήθειά του σήμερα. Περιμένουμε την επόμενη εβδομάδα να έχει την ίδια μαζική συμμετοχή για το πρώτο παιχνίδι της χρονιάς απέναντι στο Λαύριο».