Ο Πανιώνιος, που φέτος αγωνίζεται τη Β' Εθνική, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τους πολύπειρους Δημήτρη Βεργίνη (29 πόντοι με 4/5 τρίποντα, 13/13 βολές), Αντώνη Μάντζαρη (17 πόντοι) και Γιάννη Σαχπατζίδη (17 πόντοι, 5 ριμπάουντ) διεκδίκησε μέχρι τέλους τη νίκη ωστόσο η ΑΕΚ έχοντας καλύτερες επιλογές στο εξτρά πεντάλεπτο πήρε το πρώτο από τα τέσσερα εισιτήρια και πλέον περιμένει τον νικητή του αγώνα Περιστέρι bwin – ΠΑΟΚ mateco για να μάθει τον αντίπαλό της στον ημιτελικό του Σαββάτου.

Οι «κυανέρυθροι» με σχεδόν αλάνθαστο τον Βεργίνη, έφτασαν να προηγηθούν ακόμη και με +10 στην πρώτη περίοδο (28-18) ενώ ακόμη και όταν η ΑΕΚ ανέκαμψε βρήκαν τις λύσεις με τον Σαχπατζίδη ώστε να ανακτήσουν το προβάδισμα και να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 46-44. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές κάτοχο στο δεύτερο ημίχρονο με την ΑΕΚ όμως να μετατρέπει το 76-71 σε 80-84 ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος. 27'' πριν από το τέλος ο Μάντζαρης με γκολ φάουλ έκανε το 84-84 με το ματς να πηγαίνει σε παράταση καθώς ο Φλιώνης αστόχησε. Εκεί οι Γουίλιαμς και Στρέλνιεκς έδωσαν λύσεις στην επίθεση με την ΑΕΚ να παίρνει στο τέλος τη νίκη και την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 46-44, 71-67, 84-84, 88-93.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ταυρόπουλος): Σκάνδαλος 1, Παπαδιονυσίου Γ. 3 (1), Παπαδιονυσίου Στ. 11, Αντωνάκης 8, Σαχπατζίδης 17 (1), Μάντζαρης 17 (1), Σταθόπουλος, Χάλαρης 2, Βεργίνης 29 (4).

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρεζίερ 3, Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος 6, Φλιώνης 7 (1), ΜακΓκριφ 15 (1), Γιάνκοβιτς 9 (1), Μάιλς 3 (1), Γόντικας 4, Παπαδάκης 10 (3), Γουίλιαμς 9 (1), Μίτσελ 12 (1), Στρέλνιεκς 15 (3).