Ο Ηλυσιακός πήρε τη νίκη με 78-77 επί του ΠΑΟΚ και κράτησε ζωντανές τις ελπίδες του για την παραμονή τους στην Basket League ΟΠΑΠ, αν και χρειάζεται συνδυασμό αποτελεσμάτων στο φινάλε της κανονικής περιόδου.

Οι «κιτρινόμαυροι» έχουν το πλεονέκτημα κόντρα στον Ίκαρο LUCY HTL αλλά υστερεί στην ισοβαθμία με τον Πανελευσινιακό. Για να παραμείνουν εκείνοι στην κατηγορία πρέπει το Σάββατο 3/5 στην τελευταία αγωνιστική να νικήσουν εκτός έδρας το Ρέθυμνο AEGEAN και την ίδια στιγμή η ΑΕΝΚ ΔΗΜΟΥΛΑΣ να φεύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από την έδρα του Πανελευσινιακού.

Κόντρα στον ΠΑΟΚ και μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ηλύσιακός κατάφερε στη δεύτερη περίοδο να ανοίξει το σκορ και να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα προηγούμενος με +13 (47-34).

Αυτή η διαφορά ωστόσο δε φάνηκε ανυπέρβλητη για τον ΠΑΟΚ που στην τρίτη περίοδο με όπλο την άμυνά του, μείωσε στο καλάθι ενώ στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου πήρε και το προβάδισμα.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι τέλους, με τον Πίγκραμ να κερδίζει φάουλ από τον Πέιν σε προσπάθεια για τρίποντο και ευστοχώντας και στις τρεις ελεύθερες βολές να δίνει τη σπουδαία νίκη στην ομάδα του, καθώς στο τέλος το σουτ του Κούπερ δε βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 47-34, 55-53, 78-77