Αν και βρέθηκε μπροστά ακόμα και με 21 πόντους διαφορά ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 77-75 από τη Βιλερμπάν με τρίποντο του Αμίν Νουά στην εκπνοή της αναμέτρησης για τη 14η αγωνιστική στη EuroLeague.

Mετά την επιβλητική νίκη επί της Φενέρμπαχτσε, οι «ερυθρόλευκοι» ταξίδεψαν στη Γαλλία, με στόχο να συνεχίσουν το νικηφόρο σερί τους. Παρά την κούραση οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκίνησαν πολύ καλά το ματς και μπήκαν μπροστά με 47-31 στο ημίχρονο. Μάλιστα, στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν στις αρχές της επανάληψης με τον Κάναν να εκτελεί από τα 6.75. Με το τρίτο τρίποντο του Αμερικανού γκαρντ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 54-33.

Στη συνέχεια ακολούθησε ένα σερί 11-0 (54-44) από τους γηπεδούχους και κάπως έτσι ξεκίνησαν ν’ ανεβάζουν τον δικό τους ρυθμό. Η τελευταία περίοδος ήταν καθοριστική καθώς οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 27-14 το οποίο ολοκληρώθηκε με το τρίποντο του Αμίν Νουά στο τελευταίο δευτερόλεπτο, υποχρεώνοντας σε ήττα τους «ερυθρόλευκους» αφού στα 0,3’’ που ακολούθησαν δεν κατάφεραν να βρουν σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 19-28, 31-47, 50-61, 77-75

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Μάθιους 14 (2), Νουά 13 (3), Καχούντι 14 (2), Ντιότ 6 (2), Τάιους, Ντε Κολό 13 (1), Φαλ 2, Λάιτι 9 (1), Ομπάσοχαν 2, Τζάκσον-Κάρτραϊτ 4, Πονς.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (1), Κάναν 14 (4), Λαρεντζάκης 10 (2), Φαλ 4, Σλούκας 13 (2), Βεζένκοβ 16 (1), Παπανικολάου 4, Μπόλομποϊ 7, Πίτερς, ΜακΚίσικ.