Ο Ιωάννης Παπαπέτρου έδειξε τον δρόμο για το ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο και ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ νίκησε με 78-71 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, έκανε το 3-1 στη σειρά της ημιτελικής φάσης των playoffs της Stoiximan Basket League και πήρε την πρόκριση για τους τελικούς του πρωταθλήματος. Οι «πράσινοι» περιμένουν τον νικητή του ζευγαριού Προμηθέας-Λαύριο Megabolt ενώ με τον ηττημένο η Ένωση θα παίξει για την τρίτη θέση.

Ο αρχηγός των «πράσινων» που σταμάτησε στους 22 πόντους, δήλωσε «παρών» στο κρίσιμο σημείο και με 11 πόντους στην τελευταία περίοδο, ώστε ο Παναθηναϊκός να κάνει επιμέρους σκορ 29-16 και να φτάσει στη νίκη απέναντι στην ΑΕΚ που έφτασε να προηγηθεί και με εννέα πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο. Από το «τριφύλλι» ο Χεζόνια σημείωσε 13 πόντους, ο Παπαγιάννης έκανε νταμπλ-νταμπλ (12 π., 12 ριμπ.) και ο Μήτογλου πέτυχε 11. Στην αντίπερα όχθη πρώτος σκόρερ ήταν ο Μέικον με 18 πόντους ενώ σημαντική συνεισφορά είχαν οι Μορέιρα (14), Ματσιούλις (12) και Λοτζέσκι (9).

Οι τρεις πρώτοι αγώνες, μας είχαν δώσει μία γεύση για όσα θ’ ακολουθήσουν στην τέταρτη αναμέτρηση. Δηλαδή, μια πραγματική μάχη για τις δύο ομάδες. Η ΑΕΚ πηγαίνοντας σε χαμηλό ρυθμό προσπάθησε ν’ ακουμπήσει τη μπάλα κοντά στο καλάθι και συγκεκριμένα στον Γιόνας Ματσιούλις που έκανε εξαιρετική δουλειά. Την ίδια στιγμή οι «πράσινοι» απαντούσαν με επιθετική αιχμή τον Γιώργο Παπαγιάννη με συνέπεια να πάρουν το προβάδισμα, ωστόσο δε μπορούσαν να ξεφύγουν με μεγάλη διαφορά. Ο λόγος ήταν πως η Ένωση βρήκε κι άλλους πρωταγωνιστές, όπως ο Νταρίλ Μέικον που έδωσε λύσεις από την περιφέρεια αλλά και ο Ματ Λοτζέσκι. Με δύο τρίποντα του έμπειρου φόργουορντ μάλιστα, η Ένωση πέρασε μπροστά με 40-38 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη υπερίσχυσαν οι άμυνες αλλά η ΑΕΚ ήταν εκείνη που είχε τον έλεγχο του ρυθμού αφού ο Παναθηναϊκός πήγαινε σε κακές επιλογές.. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου σταμάτησαν τη δημιουργία του «τριφυλλιού» κι έκαναν επιμέρους σκορ 15-11 στο τρίτο δεκάλεπτο και συνεχίστηκε στο ξεκίνημα της τελευταίας περίοδο όπου η Ένωση προηγήθηκε για πρώτη φορά με εννέα πόντους διαφορά (58-49), έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Μέικον. Κάπου εκεί οι «πράσινοι» αντέδρασαν με επιθετική αιχμή τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού πήρε πολλές επιθέσεις πάνω του κι έφερε το ματς στα ίσια (63-63) στα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου. Ο Παναθηναϊκός δε σταμάτησε εκεί καθώς το επιμέρους σκορ έφτασε μέχρι και το 17-1 (από 63-54 σε 64-71 υπέρ των «πράσινων») και στη συνέχεια δεν έχασε ξανά τον έλεγχο φτάνοντας στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 40-38, 55-49, 71-78.

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 14, Μέικον 18(3), Ματσιούλις 12(2), Γιάνκοβιτς 5(1), Κατσίβελης, Χρυσικόπουλος 2, Ζήσης 8(2), Γόντικας 3, Γκίκας, Λοτζέσκι, Μόουζες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Παπαγιάννης 12, Παπαπέτρου 22(2), Χεζόνια 13(1), Γουάιτ 5, Σαντ Ρος 4, Μπρέι 7, Μποχωρίδης, Όγκαστ, Μήτογλου 11(1), Μπεντίλ 4.