Ο ΠΑΟΚ mateco επέστρεψε στην διεκδίκηση της νίκης στο δεύτερο ημιχρόνο της αναμέτρησης στην Σαρδηνία αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από την Ντινάμο Σάσαρι (82-78) για την 4η αγωνιστική της πρώτης φάσης του Basketball Champions League.

Έτσι ο «Δικέφαλος του Βορρά» έμεινε στην μια νίκη, ενώ η ιταλική ομάδα πέτυχε την πρώτη νίκη της στον 7ο Όμιλο της πρώτης φάσης της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ mateco ήταν κακός αμυντικά και χωρίς ρυθμό σε όλο το πρώτο μέρος με συνέπεια οι γηπεδούχοι να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με διψήφιο προβάδισμα (40-30).

Η άμυνα της ελληνικής ομάδας δεν βελτιώθηκε ούτε στο μεγαλύτερο διάστημα της τρίτης περιόδου με συνέπεια η Ντινάμο Σάσαρι να ξεφύγει στο σκορ και με 14 πόντους διαφορά (60-46), 2’ και 42’’ πριν την λήξη του δεκάλεπτου.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο ΠΑΟΚ mateco ανέκαμψε ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα του και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Τζέιλεν Χαντς, Τζέιλεν Ράιλι και Τάιλερ Πόλι κατάφερε να μειώσει στον πόντο (63-62) δυόμιση λεπτά μετά την έναρξη της τέταρτης περιόδου και ύστερα από επιμέρους σκορ 16-3.

Η Σάσαρι αντέδρασε και το ματς κρίθηκε στο τέλος όταν μετά τις 1/2 βολές του Φιλίπ Κρουσλίν που έκαναν το σκορ 80-78 για τους γηπεδούχους με 21’’ να απομένουν για την λήξη, ο Χαντς πήρε την προσπάθεια έξω από τα 6,75 μέτρα 7’’ πριν το τέλος αλλά αστόχησε. Ο Ελμάντας Μπέντζιους με δύο βολές «σφράγισε» τη νίκη της ιταλικής ομάδας (82-78).

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 40-30, 63-55, 82-78.

ΣΑΣΑΡΙ (Μπούκι): Μπέντζιους 18 (2), Κρούσλιν 3, Νίκολιτς 6, Ρόμπινσον 14 (1), Στίβενς 15 (10 ριμπ.), Ντεβέκι, Ντιοπ 5, Τζεντίλε 7 (1), Τζόουνς 10 (1), Τρέιερ 4.

ΠΑΟΚ mateco (Λυκογιάννης): Φράνκε 6 (1), Χαντς 19 (1), Μαργαρίτης 4, Πόλι 15 (3/3 τριπ.), Σαλούστρος 6 (2 τριπ., 10 ριμπ.), Χρηστίδης, Ρένφρο 8, Ράιλι 20 (5/12 τριπ.), Σλαφτσάκης, Τσιακμάς.