Υποδεχόμενη τον ΠΑΟΚ η Καβάλα θα αποχαιρετήσει αύριο (9/4, 17:00) την Basket League ΣΚΡΑΤΣ καθώς την προηγούμενη αγωνιστική οριστικοποιήθηκε ο υποβιβασμός της στην Α2. Τη νίκη χρειάζεται ο «Δικέφαλος» ευελπιστώντας ότι την ίδια ώρα η Κηφισιά θα χάσει από τον Παναθηναϊκό για να πάρει αυτός την 5η θέση. Εννιά νίκες σε σύνολο 13 αγώνων έχει η ομάδα της Θεσσαλονίκης όμως μοιρασμένες είναι οι επιτυχίες στα έξι ματς που έγιναν στην Καβάλα.

Οι γηπεδούχοι νίκησαν στα δύο πρώτα παιχνίδια της Καλαμίτσας την περίοδο 2008-09 με 73-72 και την περίοδο 2009-10 με 75-70 για να «απαντήσουν» οι φιλοξενούμενοι με δύο νίκες στην περίοδο 2010-11, μία για την κανονική περίοδο με 73-68 και μία για τα προημιτελικά των πλέι οφ με 64-62.

Τη σεζόν 2011-2012 η Καβάλα με τον Τέιλορ να σημειώνει 25 πόντους επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ με 75-60 αλλά στο ματς της σεζόν 2012-13 η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν είχε προβλήματα φτάνοντας στη νίκη με 91-70 με 22 πόντους του Ουίλ Χάτσερ.

ΜΙΚΡΑ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ

ΚΑΒΑΛΑ

*Τρία αμυντικά ριμπάουντ χρειάζεται ο Χρήστος Ταπούτος για να φτάσει τα 1.000 κάτι που μόνο 12 παίκτες έχουν καταφέρει στην ιστορία της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

*Με 96,43% σουτάρει από τη γραμμή του φάουλ ο Τάιλερ Λέιζερ έχοντας 27/28 βολές –έχασε μία κόντρα στα Τρίκαλα BC Aries.

*Πέντε νίκες έχει η Καβάλα στα 25 παιχνίδια του φετινού Πρωταθλήματος, απολογισμό που είχε και σε εκείνο της σεζόν 2012-2013 όταν είχε υποβιβαστεί και πάλι.

ΠΑΟΚ

*Επτά εύστοχα δίποντα μακριά από τα 200 στο ελληνικό Πρωτάθλημα είναι ο Νίκολα Μάρκοβιτς.

*Ένα κλέψιμο χωρίζει τον Γιώργο Δέδα από τα 100.

*Τέσσερα αμυντικά ριμπάουντ μακριά από τα 100 είναι ο Ουίλ Χάτσερ.