Δεν χρειάστηκε να σκοράρει πολύ, άλλωστε ποτέ δεν ήταν αυτή η προτεραιότητα του. Ο Βασίλης Ξανθόπουλος όμως κατάφερε να αφήσει το αποτύπωμα του στην πρώτη νίκη του Κολοσσού H Hotels στη φετινή Stoiximan Basket League. Τέσσερις πόντοι, επτά ασίστ, δύο κλεψίματα, κανένα λάθος και μία επίδοση που δεν είναι συνηθισμένη από παίκτη της θέσης του. Ο πολύπειρος γκαρντ είχε επτά ριμπάουντ και ισοφάρισε την κορυφαία επίδοση των 420 εμφανίσεων του στο επαγγελματικό Πρωτάθλημα. Με αυτά τα επτά ριμπάουντ μάλιστα, ο ξεπέρασε τα 700 στην κατηγορία.

Ο Ξανθόπουλος είχε επτά ασίστ άλλες τρεις φορές...

*Στο εντός έδρας παιχνίδι του Πανιωνίου κόντρα στο Ρέθυμνο Cretan Kings για τα πλέι οφ του 2012.

*Ως παίκτης του Άρη στο εκτός έδρας ματς με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ της σεζόν 2016-17.

*Στον 3ο μικρό τελικό των πλέι οφ του 2019, στο παιχνίδι της ΑΕΚ με το Περιστέρι.

Η διαφορά των δύο ομάδων στα ριμπάουντ (41-22) ήταν καθοριστική για την έκβαση του αγώνα. Παίρνοντας το 65,1% των ριμπάουντ του αγώνα, ο Κολοσσός H Hotels σημείωσε ρεκόρ περιόδου αφού το προηγούμενο ήταν εκείνο του 63% που είχε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Ο Μουράτος 8ος πασέρ του Λαυρίου Megabolt

Διανύει τη δεύτερη σεζόν του στο Λαύριο Μegabolt και μέσα από το πρώτο παιχνίδι αυτής της δεύτερης περιόδου, ο Βασίλης Μουράτος έφτασε σε ένα επίτευγμα. Έγινε ο 8ος πασέρ στην ιστορία της ομάδας στο επαγγελματικό Πρωτάθλημα. Με τις δύο ασίστ που μοίρασε σήμερα, έφτασε τις 60 και ξεπέρασε κατά δύο τον Στίβεν Γκρέι.

Ακόμη...

*Ο Ντέιβιν Ντέιβις έκανε την πιο παραγωγική εμφάνιση του στο ελληνικό Πρωτάθλημα σημειώνοντας 19 πόντους. Στις 20 περσινές κορυφαία επίδοση του ήταν εκείνη των 20 που είχε στο εντός έδρας παιχνίδι του Λαυρίου με τον Ιωνικό Hellenic Coin.

Με αυτούς τους 19 πόντους, ο Ντέιβις έφτασε τους 176 με το Λαύριο Megabolt και μπήκε στην πρώτη 20άδα των σκόρερ του στη Stoiximan Basket League, αφήνοντας πίσω του τον Γκλιν Ουότσον που είχε πέρσι 159.

*Με τα τρία ριμπάουντ που μάζεψε, ο Πέτρος Γερομιχαλός ξεπέρασε τα 200 στην 94η εμφάνιση του στην κατηγορία.

Σε ομαδικό επίπεδο...

*Στατιστικά η εμφάνιση του Λαυρίου Megabolt ήταν η χειρότερη της φετινής Stoiximan Basket League. Αυτό τουλάχιστον δείχνουν οι 41 βαθμοί στο ομαδικό ranking, δύο λιγότεροι από εκείνους που είχε η Λάρισα Bread Factory απέναντι στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ.

*Η ομάδα της λαυρεωτικής έχασε ουσιαστικά το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο, στη διάρκεια της οποίας σημείωσε οχτώ πόντους και ισοφάρισε τη μικρότερη επίδοση των πρώτων αγωνιστικών. Οχτώ είχε και ο ΠΑΟΚ στην τρίτη περίοδο του αγώνα με τον Ηρακλή.

*Με τους 23 πόντους που είχε συνολικά στο δεύτερο ημίχρονο παράλληλα, ισοφάρισε και την αντίστοιχη χειρότερη επίδοση της φετινής Stoiximan Basket League. 23 είχε και ο Ιωνικός Hellenic Coin στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με το Μεσολόγγι Baxi.

*Οι δύο ομάδες δεν βρήκαν πολλές ευκαιρίες για αιφνιδιασμούς και το Λαύριο Megabolt σημείωσε τρεις πόντους -έναντι έξι των γηπεδούχων- για να ισοφαρίσει κι αυτό το αρνητικό ρεκόρ περιόδου. Από τρεις είχαν ακόμη στην πρεμιέρα το Περιστέρι και ο Ηρακλής και στην προηγούμενη αγωνιστική ξανά το Περιστέρι.