Δεν κατάφερε να κάνει το πρώτο βήμα πρόκρισης στο BCL το Περιστέρι bwin καθώς ηττήθηκε με 89-78 στη Γερμανία από τη Βόννη και πλέον χρειάζεται δύο νίκες στα ισάριθμα επόμενα παιχνίδια για να προκριθεί στο Final-4 του Βελιγραδίου.

Οι «κυανοκίτρινοι» θέλουν, πλέον, την επόμενη εβδομάδα να ισοφαρίσουν τη σειρά στην έδρα τους, ώστε να επιστρέψουν στην «Telekom Dome» και να διεκδικήσουν εκεί πλέον την πρόκριση.

Η αναμέτρηση άρχισε με 15λεπτη καθυστέρηση καθώς ήχησε ο συναγερμός για του γηπέδου και χρειάστηκε να εκκενωθεί, πριν ομάδες και φίλαθλοι επιστρέψουν πίσω.

Η ελληνική ομάδα στάθηκε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο και παρότι αμυντικά παρουσίαζε προβλήματα, κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα (22-24) ενώ πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο όντας έναν πόντο πίσω στο σκορ (45-44). Ωστόσο η εικόνα του αγώνα άλλαξε στην τρίτη περίοδο. Εκεί οι Γερμανοί είχαν καλύτερο ρυθμό και τρέχοντας επιμέρους 14-6 κατάφεραν να ανεβάσουν το προβάδισμά τους σε διψήφιο επίπεδο με τον Σένγκφελντερ να κάνει το 62-52 στο 26'. Παρά τις φωνές του Βασίλη Σπανούλη το Περιστέρι δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή με τους Γερμανούς να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 73-60.

Με επτά πόντους του Μήτρου Λονγκ οι «κυανοκίτρινοι» μείωσαν σε 76-67 όμως παρότι βρήκαν ρυθμό στην επίθεσή τους, δεν κατάφεραν να σταματήσουν τους Γερμανούς. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας με τους παίκτες της ελληνικής ομάδας να είναι άστοχοι και να μην μπορούν να πλησιάσουν στο σκορ.

Το τελικό 89-78 έκανε το 1-0 για τη Βόννη με το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων να είναι στις 10 Απριλίου (19:30) στο Ανδρέας Παπανδρέου.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 45-44, 73-60, 89-78

ΒΟΝΝΗ (Μουρς): Φλαγκ 4, Γκρίζελ 19 (2), Κένεντι 8, Κίρκγουντ 19 (1), Γουάτσον 13 (1), Φομπς 2, Φρέι 2, Πάπε 15 (2), Σένγκφελντερ 7 (1).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin (Σπανούλης): Χουγκάζ 2, Μήτρου-Λονγκ 22 (3), Πουλιανίτης, Ράγκλαντ 9 (1), Ρένφρο 5, Ντάνγκουμπιτς 9 (3), Κασελάκης 1, Λοβ 13 (1), Τόμπσον 6 (13 ριμπ.), Γουίλιαμς 9 (1), Ξανθόπουλος, Ζούγρης.