Mε κορυφαίο τον Ντέρικ Γουίλιαμς που σημείωσε 25 πόντους ο Παναθηναϊκός πήρε την τρίτη του συνεχόμενη νίκη στη EuroLeague καθώς επικράτησε με 81-67 της Ζαλγκίρις στο Κάουνας, υποχρεώνοντας τους Λιθουανούς στην πρώτη εντός έδρας ήττα τη φετινή σεζόν.

Οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς πήγαν να κάνουν τα εύκολα δύσκολα, σπαταλώντας μία διαφορά 19 πόντων αλλά με επιμέρους σκορ 21-14 στο τελευταίο δεκάλεπτο πήραν ένα σημαντικό «διπλό» για τη συνέχεια. Πέρα από τον Γουίλιαμς σημαντική συνεισφορά στη νίκη είχαν οι Ντουέιν Μπέικον με 19 πόντους και ο Νέιτ Γουόλτερς με 11 ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης μάζεψε 13 ριμπάουντ.

Η εκκίνηση στην αναμέτρηση του Κάουνας ήταν εξαιρετική για τον Παναθηναϊκό που φρόντισε από νωρίς με την καλή του άμυνα να βάλει τις βάσεις για την επικράτηση. Σε συνδυασμό με την πολυφωνία στην επίθεση οι «πράσινοι» μπήκαν μπροστά με 27-11 λίγο πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου μετά από καλάθι του Αρτούρας Γκουντάιτις. Παρά το γεγονός πώς στην επίθεση δεν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, η άμυνα του «τριφυλλιού» παρέμεινε σε καλά επίπεδα με συνέπεια να έχει τον έλεγχο του ματς φτάνοντας τη διαφορά μέχρι τους 19 πόντους (37-18) στο 14’, έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Ντουέιν Μπέικον. Στη συνέχεια η Ζαλγκίρις επιχείρησε ν’ αντιδράσει μειώνοντας την απόσταση από τον Παναθηναϊκό, ωστόσο οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς πήγαν στο ημίχρονο έχοντας ένα σημαντικό προβάδισμα (44-28).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν την ένταση στην άμυνα τους και δημιούργησαν προβλήματα στον Παναθηναϊκό από ένα σημείο κι έπειτα. Με επιμέρους σκορ 20-10 μέχρι το 29’ η Ζαλγκίρις μείωσε στους έξι (54-48), μπαίνοντας ξανά στο κόλπο για τη διεκδίκηση της νίκης. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ντέρικ Γουίλιαμς με έξι συνεχόμενους πόντους για να δημιουργήσει διψήφια διαφορά (60-50) η ομάδα του «τριφυλλιού». Η εικόνα των Λιθουανών μέχρι εκείνο το σημείο και το τρίποντο του Ντίμσα στην εκπνοή της τρίτης περιόδου (60-53) έδωσαν την αίσθηση για μία αμφίρροπη αναμέτρηση στο τελευταίο δεκάλεπτο. Εκεί οι φιλοξενούμενοι έκαναν ό,τι χρειαζόταν για να μη δώσουν περαιτέρω δικαιώματα. Κυκλοφόρησαν σωστά τη μπάλα κι εκτέλεσαν με τους Γουίλιαμς, Γουόλτερς. Με τη διαφορά να επιστρέφει σε διψήφιο αριθμό (77-65) λίγο πριν από τη λήξη της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός έκανε απλά διαχείριση, ώστε να φτάσει στην πέμπτη του νίκη στη EuroLeague.

Tα δεκάλεπτα: 13-27, 28-44, 53-60, 67-81