Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους που μάζεψαν 20 επιθετικά ριμπάουντ, ήταν ο Χαντς με 18 πόντους ενώ ο Τόμπσον είχε 10 πόντους και 8 ριμπάουντ αλλά ήταν αρνητικός στην άμυνα ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος. Από τον Προμηθέα κορυφαίος ήταν ο Ετσενίκε που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Mε επιθετική αιχμή τον Κένι Γουίλιαμς ο οποίος είχε δέκα πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, το Περιστέρι bwin από τα μέσα της πρώτης περιόδου κι έπειτα, κατάφερε να επιβάλλει τον δικό του ρυθμό με συνέπεια να προηγηθεί με 25-17. Η προσπάθεια των γηπεδούχων ξεκινούσε από την άμυνα αφού ο Προμηθέας Πάτρας διαθέτει παίκτες με πλούσιο επιθετικό ταλέντο.

Με τον Τζέιλεν Χαντς το Περιστέρι bwin προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφιο αριθμό πόντων (27-17) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Αυτή την απόσταση διατήρησαν οι γηπεδούχοι μέχρι το 16’. Κάπου εκεί η πίεση των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου άρχισε ν’ αποδίδει και σε συνδυασμό με τις λύσεις του Ετσενίκε, ο Προμηθέας Πάτρας μείωσε στους τρείς (34-31). Κάπως έτσι, πήγαν οι δύο ομάδες στο ημίχρονο με το Περιστέρι bwin να προηγείται με 42-40, έπειτα από τρίποντο του Χέιλ στην εκπνοή. Το πρόσωπο του πρώτου μέρους πάντως, ήταν ο Ετσενίκε με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ σε 14:57’’.

Η συνέχεια ήταν καλύτερη για τον Προμηθέα αφού στην τρίτη περίοδο βελτίωσε την άμυνα του. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το ματς να γίνει πιο σκληρό και να πέσει ο ρυθμός της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 13-8 μέχρι το 28’ μπήκαν μπροστά με 53-50 αλλά σε καμία περίπτωση δε μπόρεσαν να ξεφύγουν. Οι δύο ομάδες ισορροπούσαν σε τεντωμένο σχοινί με το Περιστέρι bwin να μπαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα με 59-56 χάρη στο τρίποντο του Χαντς στην εκπνοή της τρίτης περιόδου.

To μικρό προβάδισμα που είχαν οι γηπεδούχοι βρήκε άμεσα απάντηση από τον Προμηθέα Πάτρας καθώς πέρασε μπροστά (66-65) στο 36’ με το ενδιαφέρον να μένει αμείωτο ως το τέλος. Στις λεπτομέρειες οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη είχαν καλύτερες επιλογές κι έκαναν λιγότερα λάθη, με συνέπεια το Περιστέρι bwin να φτάσει στην πρώτη του νίκη στη Stoiximan Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 42-40, 59-56, 76-71.

Ηλίας Παπαθεοδώρου (προπονητής Προμηθέα): «Συγχαρητήρια στο Περιστέρι bwin για τη νίκη του. Ήταν ένα παιχνίδι όπως το περιμέναμε. Πολύ σκληρό με μεγάλη ένταση και μεγάλο πάθος. Δεν είμαστε ευχαριστημένοι από την εικόνα μας στο πρώτο ημίχρονο, δεν είχαμε συγκέντρωση και πειθαρχία στην άμυνα μας. Ήμασταν όμως πάρα πολύ κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ελέγξαμε το ρυθμό απόλυτα και είχαμε πολύ μεγάλη ευκαιρία να κερδίσουμε το παιχνίδι στο τέλος. Σίγουρα οι τελευταίες κατοχές μας, τέσσερις-πέντε φορές χάσαμε την μπάλα μέσα από τα χέρια μας, κι αυτό στοίχισε στην εξέλιξη και τη ροή του αγώνα. Παρ’ ολ’ αυτά θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου για την προσπάθεια τους και για τη διάθεση που έδειξαν να επιστρέψουμε στο παιχνίδι με τον τρόπο που εμείς θέλουμε να παίξουμε στο δεύτερο ημίχρονο. Καλή συνέχεια στο Περιστέρι bwin και εμείς επικεντρωνόμαστε στο επόμενο παιχνίδι μας στο Basketball Champions League».

Βασίλης Σπανούλης (προπονητής Περιστερίου bwin): «Συγχαρητήρια στον Προμηθέα, είναι μια πάρα πολύ καλή ομάδα. Συγχαρητήρια στον κόουτς Παπαθεοδώρου κάνουν πάρα πολύ καλή δουλειά, έχουν ξεκινήσει πάρα πολύ καλά τη χρονιά. Εμείς από την πλευρά μας κάναμε μερικά πράγματα που είναι εξωπραγματικά όπως είναι τα 48 ριμπάουντ εκ των οποίων τα 20 ήταν επιθετικά. Δείχνει τη διάθεση, την αυταπάρνηση, αλλά και τον τρόπο που προσεγγίσαμε αυτό το παιχνίδι. Σουτάραμε άσχημα, ενώ είχαμε πολλά ελεύθερα σουτ και αυτό κάπως πλήγωσε την ψυχολογία μας στην επίθεση. Πιστεύω ότι στο πρώτο ημίχρονο το 42-40 μας αδικεί, αλλά έτσι είναι το μπάσκετ. Θα μπορούσαμε να είμαστε τουλάχιστον δέκα πόντους μπροστά στο σκορ, παίζαμε πάρα πολύ καλά. Κάναμε κάποια λάθη στην τακτική και αυτά μας επηρέασαν. Το γεγονός ότι κάναμε τρεις ήττες στην αρχή της χρονιάς, μας έχει επηρεάσει λίγο και σίγουρα χρειαζόμασταν ακόμη μια νίκη σαν τη σημερινή. Τα παιδιά πάλεψαν, έδωσαν και την ψυχή τους. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια, εμείς συνεχίζουμε.

Το μπάσκετ όπως είπα και αμέσως μετά το τέλος του αγώνα, είναι ένα άθλημα που πολλές φορές παίρνεις αυτό που αξίζεις σε βάθος χρόνου. Το ποτήρι πρέπει πάντα να το βλέπουμε μισογεμάτο, όχι μισοάδειο. Θα μπορούσαμε να έχουμε και τέσσερις νίκες, αλλά θα μπορούσαμε να μην έχουμε και καμία. Η ομάδα που δουλεύει σκληρά και έχει στόχο, σε βάθος χρόνου θα πάρει αυτό που αξίζει. Θέλω να πιστεύω ότι η ομάδα μου στο τέλος της χρονιάς θα πάρει αυτό που αξίζει. Εμείς πρέπει να δουλεύουμε κάθε ημέρα, είναι το δεύτερο παιχνίδι που κερδίζουμε μετά τη Φάλκο Ζομπατέλι, δείχνουμε σημάδια βελτίωσης. Είμαστε μια καινούργια ομάδα, τελείως διαφορετική από πέρσι. Δεν είναι εύκολο αυτό. Προσπαθούμε να βρούμε τη φιλοσοφία μας, τη χημεία μας, την ψυχολογία μας. Όταν είναι μια καινούργια ομάδα, χρειάζονται νίκες, οι νίκες είναι το γιατρικό πολλές φορές για την ψυχολογία. Εμείς δεν είχαμε πολύ την τύχη με το μέρος μας, αλλά δεν πιστεύω στον παράγοντα τύχη, πιστεύω στον παράγοντα δουλειά και την αυτογνωσία».