Όπως είχε συμβεί και στην αναμέτρηση του πρώτου γύρου στην Καρδίτσα στο παρκέ βρέθηκαν και τα τρία αδέλφια Καλαϊτζάκη, ο Γιώργος και ο Παναγιώτης των «πρασίνων» και ο Αλέξανδρος των «νεοφώτιστων».

Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε την διαφορά στην αθλητικότητα και στο μέγεθος, τελείωσε το ματς με 20/29 δίποντα, ενώ πέτυχε 38 πόντους μέσα από την αντίπαλη ρακέτα.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης έκανε νταμπλ νταμπλ με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ, επίσης, 14 πόντους με 5/7 σουτ εντός πεδιάς πέτυχε ο Λευτέρης Μαντζούκας. Διψήφιοι ήταν ακόμη ο Ντουέιν Μπέικον ο οποίος σκόραρε 12 πόντους με 3/6 τρίποντα και ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης που πέτυχε 10 πόντους.

Λόγω ενοχλήσεων μικρό χρόνο συμμετοχής στην συνάντηση ήταν οι Ντέρικ Ουίλιαμς, Νέιτ Ουόλτερς.Από τους φιλοξενούμενους προσπάθησαν περισσότερο ο Σον Έβανς, που είχε 18 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Ρομπέρτο Γκάλινατ ο οποίος σκόραρε 16 πόντους με 3/7 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα.

Οι «πράσινοι» ξέφυγαν για πρώτη φορά στο σκορ με σερί 9-0 με τρίποντο του Ντουέιν Μπέικον στα τελευταία 4’ και 36’’ της πρώτης περιόδου, που ολοκληρώθηκε με σκορ 23-8 για τον Παναθηναϊκό.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με 7 πόντους με ένα τρίποντο του Μαντζούκα και με 5 με ένα τρίποντο του Γ. Καλαϊτζάκη προηγήθηκε με διαφορά 22 πόντων (40-18) 4’ και 17’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Η Καρδίτσα ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ με 8 πόντους με ένα τρίποντο του Γκάλινατ και σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Γιάννη Αθηναίου μείωσε την διαφορά στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου μέρους στους 11 (42-31).

Οι «νεοφώτιστοι» μείωσαν και στους 10 (48-38) στο 23’, αλλά η «ομάδα του τριφυλλιού» με επιμέρους σκορ 17-3 σε διάστημα λιγότερο των τεσσάρων λεπτών ανέβασε την διαφορά στους 24 (71-47) στο 29’. Στο ξέσπασμα του Παναθηναϊκού πρωταγωνιστές ήταν ο Ντουέιν Μπέικον με 7 πόντους με 2 τρίποντα και ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης με 6 πόντους.

Με δύο καλάθια του Παπαγιάννη στα πρώτα δύο λεπτά της τέταρτης περιόδου, η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή των 26 πόντων (78-52).

Τα δεκάλεπτα: 23-8, 42-31, 74-52, 91-75.