O Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστικός στο επίπεδο που θα ήθελε, με συνέπεια από τα μέσα της πρώτης περιόδου να βρεθεί στο -13 (15-2). Οι γηπεδούχοι επιβάλλοντας τον δικό τους ρυθμό κυριάρχησαν πάνω στο παρκέ, την ίδια στιγμή που οι «πράσινοι» είχαν 4/21 σουτ και 3 λάθη στην πρώτη περίοδο (26-14). Όσο περνούσε η ώρα η Ρεάλ ανέβαζε στροφές με τον Γκερσόν Γιαμπουσέλε να δίνει την επιθετική σκυτάλη στον Ντζανάν Μούσα, ο οποίος ηγήθηκε στον δρόμο για το +17 (42-25) του 17ου λεπτού.

Με 15/21 δίποντα και 10 ασίστ για 3 λάθη οι γηπεδούχοι έφτασαν να προηγούνται με 18 πόντους διαφορά (48-30) στο ημίχρονο με αποτέλεσμα η υπόθεση νίκη να έχει ξεκάθαρο φαβορί.

Τα προβλήματα δεν σταμάτησαν για τον Παναθηναϊκό στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Γκερσόν Γιαμπουσέλε να είναι ξανά καταλυτικός. Το προβάδισμα της Ρεάλ έφτασε στο +21 (60-39 στο 26'), ωστόσο εκεί που το ματς έμοιαζε με μονόλογο, ο Παναθηναϊκός έδειξε σημάδια αντίδρασης στο τέλος της τρίτης περιόδου και ολοκληρώνοντας επιμέρους σκορ 27-20 μείωσε τη διαφορά στους 11 (68-57). Παρόλα αυτά η συνέχεια ήταν τυπική διαδικασία με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην επικράτηση χωρίς οι «πράσινοι» να τους απειλήσουν περαιτέρω.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 48-30, 68-57, 83-68.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Γουίλιαμς - Γκος 6, Κοζέρ 4, Ρούντι 5 (1), Χεζόνια 14 (1), Σέρχιο 3 (1), Ντεκ 6, Κορνελί 8 (1), Ταβάρες 6, Γιουλ 3, Γιαμπουσέλε 16, Εντιαγιέ, Μούσα 12.

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Ουόλτερς 7 (1), Λι 17 (2), Παπαγιάννης 8 (2), Ουίλιαμς 3(1), Γ. Καλαϊτζάκης 4, Αβδάλας, Μπέικον 11 (3), Γκριγκόνις 10 (1), Γκουντάιτις 6.