«Παράταση« στην ημιτελική σειρά της Stoiximan Basket League ανάμεσα στο Λαύριο Megabolt και τον Προμηθέα, καθώς οι «κυανοκίτρινοι» επικράτησαν εντός έδρας στο Game 3 με 85-79 στην παράταση και μείωσε σε 2-1. Επόμενο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες στην Πάτρα την ερχόμενη Πέμπτη (26/5, 20:00, ΕΡΤ3) στο δεύτερο match ball του Προμηθέα.

Η ομάδα της Πάτρας παρότι προηγήθηκε με 66-58 στις αρχές της τέταρτης περιόδου, είδε τους γηπεδούχους να ανατρέπουν το σκορ, να στέλνουν το ματς στην παράταση και εκεί με κορυφαίους του Ντέιβις και Κάρτερ να παίρνουν την πρώτη του νίκη στη σειρά.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Μουράτος με 16 πόντους και ακολούθησαν οι Ντέιβις (15π.), Κάρτερ (14π.) και Σάβατζ (11π.). Για τον Προμηθέα ο Γκραντ τελείωσε με 20 πόντους, π Δ. Αγραβάνης με 16π. ενώ ο Γιαννόπουλος είχε 6 πόντους αλλά και 10 ριμπάουντ.

Με οκτώ πόντους του Γερομιχαλού το Λαύριο Megabolt προηγήθηκε με 12-10 στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης με τον Προμηθέα να παραμένει κοντά στο σκορ περνώντας την μπάλα κοντά στο καλάθι. Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 19-17 με το εύστοχο τρίποντο του Κλαβέλ όμως η ομάδα του Λαυρίου έκλεισε καλύτερα την πρώτη περίοδο και προηγήθηκε με 24-21.

Ο Προμηθέας συνέχισε να κάνει επιθέσεις από το «ζωγραφιστό» όμως το Λαύριο Megabolt με δύο τρίποντα του Σάβατζ παρέμεινε μπροστά στο σκορ με 32-29 στο 13'. Στο επόμενο τετράλεπτο οι γηπεδούχοι ευστόχησαν μόλις σε ένα σουτ, ένα τρίποντο από τον Κόζι με τον Προμηθέα να χτίζει ένα μικρό προβάδισμα και να ξεφεύγει για πρώτη φορά με +5 (35-40) στο 17'. Οι γηπεδούχοι ωστόσο βρήκαν λύσεις στο φινάλε του πρώτου μέρους μειώνοντας σε 43-44 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Γερομιχαλός έβαλε και πάλι μπροστά το Λαύριο Megabolt (45-44) με τον Προμηθέα όμως να ξεφεύγει και πάλι με 45-50. Στο 27' ο Μουράτος που τελείωσε επιθέσεις στην τρίτη περίοδο, έβαλε μπροστά την ομάδα του με 56-54 με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ και τον Προμηθέα να κλείνει το δεκάκεπτο έχοντας προβάδισμα ενός καλαθιού (57-59)

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου αποβλήθηκε ο Αγκμπελέσε, με τον Προμηθέα να αντιμετωπίζει πρόβλημα στη θέση «5». Φορντ και Γιαννόπουλος σκόραραν για τρεις από την ίδια γωνία με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν στο 32' με 58-66, όμως ο Σάβατζ με τον ίδιο τρόπο και στη συνέχεια οι Κάρτερ και Ντέιβις μείωσαν σε 65-66 στο 35' και ένα λεπτό αργότερα ο και πάλι ο Ντέιβις με γκολ φάουλ, ολοκλήρωσε την ανατροπή γράφοντας το 68-66.

Ο Αγραβάνης έβαλε τέλος στο σερί 10-0 του Λαυρίου Megabolt σε τεσσεράμισι λεπτά (68-68) με τις δύο ομάδες να μπαίνουν ισόπαλες με 70-70 στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Στα 42'' ο Λούντζης πήγε στις βολές όμως είχε 0/2, στα 20'' ο Σάβατζ αστόχησε σε τρίποντο ενώ στην τελευταία επίθεση ο Κλαβέλ καθυστέρησε και ο Λούντζης αστόχησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην παράταση. Οι δύο ομάδες έμειναν δίχως σκορ για περισσότερα από τρία αγωνιστικά λεπτά στο τέλος.

Ο Κάρτερ με γκολ φάουλ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με 80-78 ενάμισι λεπτό πριν από το φινάλε της παράτασης, για να μειώσει (80-79) ο Δ. Αγραβάνης με 1/2 βολές στα 1'14''. Στο 44' ο Κόζι ευστόχησε σε νέο τρίποντο για το 83-79, ακολούθησαν διαδοχικές άστοχες επιθέσεις από τις δύο ομάδες, και ο Κάρτερ με 2/2 βολές στα 9,4'' έκανε το 85-79 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 43-44, 57-59, 70-70 (κ.α.), 85-79.