Ο Αρκαδικός έκανε το παν για να πετύχει στο ΟΑΚΑ την νίκη με την οποία θα εξασφάλιζε την παραμονή του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο «μίλησε» η ανωτερότητα της ΑΕΚ (επιμέρους σκορ για την Ένωση 51-34 και τελικό 87-74) και η ομάδα της Τρίπολης θα συνοδεύσει την Καβάλα στην Α2. Οι νικητές ήταν πολύ εύστοχοι στα δίποντα (19/26). Κορυφαίος της ΑΕΚ ο Μαρκ Κάρτερ με 24 πόντους και 4/7 τρίποντα. Η Ένωση θα αντιμετωπίσει στα πλέι οφ με πλεονέκτημα έδρας τον ΠΑΟΚ στο ζευγάρι των «Δικέφαλων».

Ο Αρκαδικός μπήκε δυναμικά στην συνάντηση, προηγήθηκε με 9-2 στα πρώτα δυόμιση λεπτά του αγώνα και στην συνέχεια άντεξε στην πίεση της Ένωσης και τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με ισχνό προβάδισμα 20-19. Η ομάδα της Τρίπολης κατάφερε να τελειώσει τα πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ (40-36) με καλάθι του Τράβελ Τζόουνς και τρίποντο του Κάμερον Τζόουνς στην εκπνοή.

Η Ένωση μπήκε πιο ενεργοποιημένη στο δεύτερο ημίχρονο και με δύο τρίποντα των Ταουρίν Γκριν, Μαρκ Κάρτερ προσπέρασε με 50-46 λίγο μετά το 25’. Με δύο βολές του Μίλαν Μιλόσεβιτς, μια του Δημήτρη Μαυροειδή και καλάθι του Κάρτερ, η ΑΕΚ ξέφυγε με 6 (65-59) λίγο πριν το 27’. Με τέσσερις βολές του Κάμερον Τζόουνς και δύο του Τράβελ Τζόουνς ο Αρκαδικός πλησίασε στον πόντο (56-55) με 1’ και 6’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου. Με γκολ φάουλ του Μαυροειδή και τρίποντο του Γιάννη Καλαμπόκη, η Ένωση ξέφυγε και πάλι, με 7 (62-55) 26’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Με δύο τρίποντα των Καλαμπόκη, Ντούσαν Σάκοτα, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 8 (68-60) με 7’ και 44’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα. Με σερί 7-0 με πέντε πόντους του Μαυροειδή και καλάθι του Σάκοτα, η Ένωση ξέφυγε με 14 (75-61) 5’ και 19’’ πριν το τέλος της συνάντησης και εκεί ουσιαστικά κρίθηκε οριστικά ο νικητής. Η ΑΕΚ προηγήθηκε και με 18 (87-69) με 43’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-40, 62-57, 87-71.

Γιάννης Καστρίτης (προπονητής Αρκαδικού): «Αναμφισβήτητα μία πολύ δύσκολη στιγμή για την ομάδα μας. Θέλω να τονίσω και να πω ότι ήταν μία χρονιά γεμάτη δυσκολίες ειδικά το τελευταίο δίμηνο. Κάθε μέρα προπονούμασταν με την πλάτη στον τοίχο και αυτό ήταν το πιο δύσκολο κομμάτι που έπρεπε να αντεπεξέλθουμε σαν οικογένεια.  Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στη φετινή προσπάθεια. Στη διοίκηση που έδειξε στήριξη σε παίκτες και προπονητές. Ήταν καθοριστική η συμβολή τους για να αντιστρέψουμε το κλίμα. Θαυμασμός και υπερηφάνεια για τους παίκτες μας. Ο τελικός απολογισμός μας δίνει ευχαρίστηση. Σε μεγάλο βαθμό κάναμε ότι μπορούσαμε. Το μπάσκετ είναι πολύ δίκαιο και κάποιες μικρές λεπτομέρειες μας έφεραν σε αυτή τη θέση».

Γιούρι Ζντοβτς (προπονητής ΑΕΚ): «Συγχαρητήρια στου παίκτες μου. Δεν ήταν εύκολη νίκη και το γνωρίζουμε. Κάναμε πολύ καλή προετοιμασία όλη την εβδομάδα. Έπρεπε να κερδίσουμε. Ο Αρκαδικός προσπάθησε σκληρά γιατί... έπαιζε τη ζωή του. Αυτή είναι η πλευρά των φιλοξενούμενων. Εμείς είχαμε ένα καινούριο παίκτη και έπρεπε να τον βάλουμε να αγωνιστεί αλλά το ματς κύλισε διαφορετικά. Παίξαμε σκληρή άμυνα και στο τέλος... σπάσαμε τον Αρκαδικό, βάλαμε σουτ από την περιφέρεια και τελείωσε με ευτυχισμένο τέλος ο αγώνας».