Πρόσωπο της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μάικ Τζέιμς καθώς με 10 πόντους και μία ασίστ στα τελευταία δυόμισι λεπτά του αγώνα ήταν εκείνος που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Πλέον ο Ολυμπιακός υποχώρησε στο 6-5 τη στιγμή που οι Μονεγάσκοι ανέβηκαν στο 7-4.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε από την αρχή να βάλει τον ρυθμό του στο παιχνίδι, είδε όμως τους γηπεδούχους να προηγούνται με 15-10 στο πεντάλεπτο. Με τους Κάναν και Φαλ, όμως, σε καλή βραδιά έτρεξε σερί 7-0 ανατρέποντα την εικόνα, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα με 22-17, έχοντας τρέξει ένα δικό τους 7-0. Ο Κάναν ήταν η πιο αξιόπιστη επιθετική λύση για τον Ολυμπιακό που είχε πρόβλημα στο να φτάσει στο καλάθι. Η Μονακό προηγήθηκε ακόμη και με +9 όμως ο Αμερικανός κράτησε την ελληνική ομάδα στο παιχνίδι και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός πόντους (38-39).

Στο δεύτερο μέρος ο Πίτερς μπήκε στην επιθετική εξίσωση των Πειραιωτών που είχαν τον έλεγχο στο σκορ δίχως ωστόσο να μπορέσουν να ξεφύγουν. Το 58-59 του τρίτου δεκαλέπτου προϊδέαζε για το ντέρμπι στην τελευταία περίοδο. Στα δυόμισι λεπτά πριν από το φινάλε οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 71-71 με τον Τζέιμς να παίρνει στις πλάτες του τους γηπεδούχους. Είτε από τη γραμμή των βολών είτε εντός παιδιάς, ο Αμερικανός έβαλε μπροστά στο σκορ τη Μονακό με τον Ολυμπιακό να κυνηγά. Στο 77-73 ο Κάναν αστόχησε σε τρίποντο με τη Μονακό να ξεφεύγει με +6 και να διατηρεί αυτό της το προβάδισμα μέχρι τέλους.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 38-39, 58-59, 85-77

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 11 (2), Μπλόσομγκεϊμ 7, Μπράουν 7, Ντιάλο 5 (1), Κορνέλι 3 (1), Τζαϊτέ, Γουόκερ 4 (1), Μοτιεγιούνας 8 (1), Ουατάρα 8, Χολ 8, Τζέιμς 24 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 16 (2), Κάναν 20 (5), Λούντζης 1, Λαρεντζάκης 1, Φαλ 8, Παπανικολάου, Μπραζντέικις 4, Πίτερς 15 (4), Μιλουτίνοφ 7 (), Σίκμα 2, ΜακΚίσικ 3.