Κάνοντας την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο και με τον Κάουαν να ευστοχεί σε τρίποντο 1'' πριν από το φινάλε, ο Προμηθέας «απέδρασε» από την Πολωνία με τη νίκη. Οι Πατρινοί επικράτησαν με 78-76 στην έδρα της Σλασκ Βρότσλαβ και πανηγύρισαν την 4η νίκη τους σε πέντε αγώνες στο EuroCup παραμένοντας στο γκρουπ των ομάδων της πρώτης θέσης του Β' ομίλου.

Ο Προμηθέας παρότι βρέθηκε να χάνει με διψήφιες διαφορές στο τέλος της τρίτης περιόδου, επέστρεψε στο παιχνίδι καλύπτοντας τη διαφορά και βρήκε σουτ νίκης με τον Κάουαν στην τελευταία του κατοχή στο παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα σχεδόν σε όλη του τη διάρκεια και είναι χαρακτηριστικό πως έχασαν το προβάδισμα -πριν από το τελικό σκορ- μόλις μία φορά, στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά με σερί 12-0 έκλεισαν το πρώτο μέρος προηγούμενοι με 42-33. Στην τρίτη, δε, περίοδο κατάφεραν να επιβάλουν το ρυθμό τους και να αυξήσουν το προβάδισμά τους μέχρι και το +12 του 62-50 στο 28'. Κομβικό σημείο στην αναμέτρηση ήταν το δίλεπτο από το 33ο ως και το 35ο λεπτό, διάστημα που ο Προμηθέας με σερί 7-0 κατάφερε να μειώσει σε 66-65 και ουσιαστικά να μείνει μέσα στη διεκδίκηση του αγώνα.

Τρία λεπτά πριν από το φινάλε ο Κουλμπόκα με τρίποντο ισοφάρισε σε 70-70 όμως στο 39' οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 76-72. Ο Γιανγκ αρχικά με εύστοχο τρίποντο μείωσε σε 76-75 με τους γηπεδούχους να χάνουν δύο ευκαιρίες για να σκοράρουν. Ο Αντονι Κάουαν βρήκε στόχο πίσω από τα 6,75μ. ένα δευτερόλεπτο πριν από το τέλος, με το 76-78 να είναι το τελικό σκορ καθώς ο Μόργκαν αστόχησε για τους Πολωνούς στο τελευταίο τους σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 42-33, 62-50, 76-78

ΣΛΑΣΚ ΒΡΟΤΣΛΑΒ (Ούρλεπ): Κολέντα 6, Μόργκαν 13 (1), Μάρτιν 17 (1), Γκολεμπιόβσκι 8, Παραχούσκι 4, Τζιέβα 14 (2 τριπ., 11 ριμπ.), Τόμτσακ 6, Τζάστις 2, Νιζιόλ 6.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κάουαν 9 (2), Ντάνγκουμπιτς 7 (1), Γιανγκ 20 (2), Κοντίτ 2, Τσαϊρέλης, Μουράτος 4, Γκίκας 10 (2), Κακλαμανάκης, Σίμπσον, Τανούλης 7, Κουλμπόκα 19 (3 τρίπ., 12 ριμπ.).