Με επιμέρους σκορ 18-5 στην παράταση ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 90-77 (κ.α. 72-72) της Αρμάνι Μιλάνο στο ΟΑΚΑ για την 12η αγωνιστική της EuroLeague και πλησίασε ακόμη περισσότερο την οκτάδα.

Οι «πράσινοι» στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήταν πίσω στο σκορ ακόμα και με 15 πόντους διαφορά, ωστόσο με τον Ντουέιν Μπέικον να τελειώνει το ματς με 31 πόντους και τον Πάρις Λι να σημειώνει 22, έφτασαν τις έξι νίκες στη διοργάνωση.

Με πολυφωνία στην επίθεση, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους, οι παίκτες του Μεσίνα προηγήθηκαν με 15 πόντους διαφορά στο 27’ (57-42). Κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού παρότι στο τέλος της τρίτης περιόδου η Αρμάνι Μιλάνο είχε το προβάδισμα (59-52). Με επιμέρους σκορ 20-13 οι «πράσινοι» έφεραν το ματς στα ίδια με κάρφωμα του Παπαγιάννη, με συνέπεια η αναμέτρηση να οδηγηθεί στην παράταση. Εκεί με επιθετική αιχμή τον Μπέικον, οι παίκτες του Ράντονιτς κυριάρχησαν απόλυτα κι έφτασαν σε μια πολύ σημαντική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 33-42, 52-59, 72-72 (κ.α), 90-77

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 5 (1), Λι 22 (2), Παπαγιάννης 7 (1), Γουίλιαμς 9, Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μπέικον 31 (2), Πονίτκα 8 (1), Γκουντάιτις 6.

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέιβις 13 (1), Λουγουαγού-Καμπαρό 15 (3), Μήτρου-Λονγκ 16 (3), Μέλι 7, Ρίτσι, Χολ 7 (1), Μπαλντάσο, Χάινς 8.