Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ θα είναι ο αντίπαλος του Προμηθέα στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου την ερχόμενη Κυριακή (9/5). Οι «πράσινοι» πήραν την πρόκριση με εντυπωσιακό τρόπο καθώς νίκησε και απέκλεισαν στον ημιτελικό, το Λαύριο Megabolt με 108-71.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, που πριν από δύο ημέρες είχε νικήσει και το Περιστέρι, είχε εξαιρετικά επιθετικά ποσοστά και κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Όντεντ Κάτας τελείωσαν το παιχνίδι με 74% (23/31) στα δίποντα και 47% (17/36) στα τρίποντα, μοίρασαν 36 ασίστ ενώ είχαν τον απόλυτο έλεγχο στα ριμπάουντ μαζεύοντας 36 έναντι 19 των φιλοξενούμενων.

Από την άλλη πλευρά το Λαύριο Megabolt είχε 24/41 δίποντα αλλά μόλις 5/20 τρίποντα ενώ παρότι οι παίκτες του μοίρασαν 17 ασίστ, υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα και ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με 53-37. Το Λαύριο Megabolt ροκάνισε τη διαφορά στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, μειώνοντας στο 24' σε 60-49, όμως ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βρήκε τρόπους ώστε να συντηρήσει το προβάδισμά του και να κλείσει την τρίτη περίοδο με 74-57. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» είχαν πολύ καλό ρυθμό ανεβάζοντας συνεχώς τη διαφορά και έφτασαν στη νίκη πρόκριση με 108-71.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 33-27, 74-56, 108-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ 6 (2), Παπαγιάννης 3, Όγκαστ 5, Παπαπέτρου 12 (1), Χεζόνια 14 (2), Δίπλαρος, Κασελάκης, Γουάιτ 15 (4), Μήτογλου 16 (2), Μπέντιλ 19 (1), Σαντ-Ρος 18 (5 τρ., 12 ασ.).

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Σερέλης): Κόζι 4 (1), Κάρτερ 16 (2), Σάβατζ 6 (2), Μουράτος 10, Ντιαλό 25, Ντέιβις 2, Περσίδης, Ερμείδης, Ανοσίκε 6, Γερομιχαλός 2, Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος.