ΝΕA
ΝΕΑ
23-12-2018
GAME REPORT

Στην πιο παραγωγική του φετινή εμφάνιση ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε με 111-79 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής της Betshop Basket League. Οι «πράσινοι» συνεχίζουν αήττητοι στη φετινή σεζόν.

23-12-2018
GAME REPORT
Σε ένα παιχνίδι στο οποίο καμία από τις δύο ομάδες δεν πήρε διψήφιο προβάδισμα (οι γηπεδούχοι μέχρι τέσσερις και οι φιλοξενούμενοι μέχρι οχτώ), ο ΠΑΟΚ επικράτησε τους Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη με 73-69, σημειώνοντας τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη του στη φετινή Betshop Basket League και συνολικά έκτη στις 10 αγωνιστικές. Ο “ιστορικός” έμεινε από την πλευρά του στις τρεις επιτυχίες.
23-12-2018
GAME REPORT

Το Περιστέρι ήταν εντυπωσιακό για περισσότερο από ένα δεκάλεπτο στο ΣΕΦ, όμως ο Ολυμπιακός κάνοντας ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο έφτασε στην επικράτηση με 92-69 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Betshop Basket League.

23-12-2018
ΡΕΚΟΡ AΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Αν κάτι ξεχώρισε περισσότερο σε ομαδικό επίπεδο από τη χθεσινή σπουδαία νίκη του Χολαργού επί του Άρη, αυτή ήταν η επίδοση κοψιμάτων του. Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη σταμάτησαν επτά σουτ αντιπάλων -τέσσερα από αυτά ήταν του ΜακΓκί- δύο περισσότερα από την προηγούμενη καλύτερη επίδοση τους αφού είχαν από πέντε στις δύο προηγούμενες αγωνιστικές κόντρα στην Κύμη και τον Ήφαιστο.
23-12-2018
Ο Προμηθέας ήταν εξαιρετικά αποτελεσματικός από μέση και κοντινή απόσταση για να καταφέρει να φύγει με τη νίκη από το Λαύριο. Τελείωσε το χθεσινό παιχνίδι με διπλό ρεκόρ διπόντων.
23-12-2018
Ο Σον Έβανς “υπέγραψε” τη νίκη του Ήφαιστου επί της Κύμης σημειώνοντας το 4ο “double-double” του στη φετινή Betshop Basket League, αριθμό που τον κατατάσσει στην κορυφή της σχετικής λίστας πάνω πλέον από τον Κρις Χόρτον. Ο Αμερικανός σέντερ είχε φτάσει σε ανάλογη επίδοση στα ματς με το Περιστέρι Βίκος Cola, τον ΠΑΟΚ και τον Χολαργό.
23-12-2018
Νίκη που ισοδυναμεί με βαθιά βαθμολογική “ανάσα” σημείωσε χθες ο Κολοσσός H Hotels επί του Ρεθύμνου Cretan Kings. Μία νίκη που ήρθε μέσα από διπλό ρεκόρ περιόδου για την ομάδα της Ρόδου που έφτασε για πρώτη φορά φέτος σε διψήφιο αριθμό εύστοχων τριπόντων έχοντας 10 -μέτρησε εννιά με τον Ήφαιστο- και κοψιμάτων με τέσσερα όσα είχε και στον αγώνα με το Λαύριο Aegean Cargo.
22-12-2018
GAME REPORT
Με μεγάλη ανατροπή και καλάθι του Ντάνι Αγκμπελέζε 3’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης ο Χολαργός επικράτησε στο Αλεξάνδρειο του Άρη (59-58), έφτασε τις πέντε νίκες και άφησε τους «κίτρινους» μόνο με απώλειες στην έδρα τους.
22-12-2018
GAME REPORT
Ο Προμηθέας επικράτησε εκτός έδρας του Λαυρίου Aegean Cargo (85-73), έφτασε τις επτά νίκες στην Betshop Basket League και παρέμεινε σε... τροχιά τετράδας στην βαθμολογία. Η ομάδα της Πάτρας είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, άντεξε στην αντεπίθεση των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο και πήρε τους δύο βαθμούς.
22-12-2018
ΔΕΛΤΙA ΤΥΠΟΥ
Το Διοικητικό Συμβούλιο του ΕΣΑΚΕ και ο πρόεδρος του, κ. Ευάγγελος Γαλατσόπουλος εκφράζουν την θλίψη τους για την απώλεια του Μίνωα Ζομπανάκη, ο οποίος υπήρξε από τις ηγετικές φυσιογνωμίες της παγκόσμιας τραπεζικής βιομηχανίας.
22-12-2018
GAME REPORT
Ο Κολοσσός H Hotels πέτυχε την δεύτερη νίκη του στην Betshop Basket League, δύο μήνες μετά την πρώτη, στο νησιωτικό εντός έδρας ντέρμπι με αντίπαλο το Ρέθυμνο Cretan Kings (74-63). Οι «θαλασσί» έδειξαν πιο έτοιμοι και αποφασισμένοι ενώ ήταν σαφώς πιο εύστοχοι από την κρητική ομάδα: Είχαν 17/28 δίποντα και 10/24 τρίποντα έναντι 19/42 δίποντα και 6/25 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Ρεθύμνου Cretan Kings που δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα 7 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ που πήρε στο ματς.
22-12-2018
GAME REPORT

Την πέμπτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο «Ν. Σαμαράς» πανηγύρισε ο Ήφαιστος που επιβλήθηκε και της Κύμης με 81-74 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής στην Betshop Basket League. Οι φιλοξενούμενοι παρότι επέστρεψαν από το -18 μειώνοντας ως και τους τέσσερις πόντους, δεν κατάφεραν να πάρουν τη δεύτερη νίκη τους στη λίγκα και παραμένουν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 1-9. Αντίθετα το Ήφαιστος βελτίωσε το δικό του σε 5-5.