Σε ένα παιχνίδι στο οποίο καμία από τις δύο ομάδες δεν πήρε διψήφιο προβάδισμα (οι γηπεδούχοι μέχρι τέσσερις και οι φιλοξενούμενοι μέχρι οχτώ), ο ΠΑΟΚ επικράτησε τους Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη με 73-69, σημειώνοντας τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη του στη φετινή Betshop Basket League και συνολικά έκτη στις 10 αγωνιστικές. Ο “ιστορικός” έμεινε από την πλευρά του στις τρεις επιτυχίες.

Ο νικητής αναδείχτηκε ουσιαστικά μέσα από τα τελευταία δευτερόλεπτα αφού ο ΠΑΟΚ είχε μεν στη μεγαλύτερη διάρκεια το προβάδισμα όμως ο Πανιώνιος είχε την ευκαιρία του στο τέλος. Το τρίποντο του κορυφαίου του όμως Ντέβιον Μπέρι ήταν άστοχο στα 3,2'' για να “κλειδώσει” τη νίκη του Δικεφάλου ο Ουίλ Χάτσερ με δύο βολές. Οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν καλύτερα από το δίποντο (56% έναντι 41% του αντιπάλου τους) όμως ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ πιο αποτελεσματικός από το τρίποντο με 10/25 έναντι 3/23 του Πανιωνίου που έχασε με τραυματισμό στην πρώτη περίοδο τον Νώντα Παπαντωνίου.

Οι δύο ομάδες δεν μπήκαν καλά στο παιχνίδι κάτι που αποδεικνύει το 6-6 των πρώτων πέντε λεπτών. O ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τα επτά λάθη του Πανιωνίου και προηγήθηκε με 15-9 στο 7' πριν κλείσει την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 17-13.

Ο Πανιώνιος βρήκε στην αρχή της δεύτερης περιόδου πιο εύκολο τον δρόμο προς το καλάθι του Πανιωνίου και με ένα σερί 13-5 στα πρώτα τέσσερα λεπτά, προσπέρασε με 26-22. Η είσοδος του Φιλ Γκος στα μισά του δεκάλεπτου και η άνοδος των Χρυσικόπουλου και Μορέιρα έκαναν τον ΠΑΟΚ πιο αποτελεσματικό κι έτσι στο 18'  βρέθηκε και πάλι μπροστά με 34-31 για να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 40-35.

Μετά από ένα μικρό σερί 6-0, η ομάδα του Νίκου Οικονόμου προσπέρασε προσωρινά με 41-40 όμως η συνέχεια ανήκε στον ΠΑΟΚ που με σερί 9-0 σε τρία αγωνιστικά λεπτά βρέθηκε μπροστά με 49-41 για να κλείσει το δεκάλεπτο με προβάδισμα έξι πόντων (48-54) αφού κατάφερε να ισορροπήσει τα ριμπάουντ. Η τελευταία περίοδος ήταν δραματική με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει με 68-63 με δύο απανωτά τρίποντα του Γκολ (2:20 πριν το τέλος) αλλά με τον Πανιώνιο να μειώνει με βολές του Δίπλαρου στα 50'' σε 69-71. Ο Δικέφαλος δεν βρήκε σκορ με τον Γκος αλλά το τρίποντο της νίκης που επιχείρησε ο Μπέρι ήταν “airball”. Ο Χάτσερ πήρε το φάουλ στη συνέχεια κι “έγραψε” το 69-73.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 35-40, 48-54, 69-73