Το Περιστέρι Βίκος Cola ήταν εντυπωσιακό για περισσότερο από ένα δεκάλεπτο στο ΣΕΦ, όμως ο Ολυμπιακός κάνοντας ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο έφτασε στην επικράτηση με 92-69 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Betshop Basket League.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και 19 πόντους, όμως σημειώνοντας 50 πόντους στο δεύτερο μέρος έφτασα στην ένατη φετινή τους νίκη που τους φέρνει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Ολυμπιακός «σημάδεψε» τον Μιλουτίνοφ από την αρχή και εκείνο πέτυχε τους έξι πρώτους πόντους της ομάδας του (6-2). Ωστόσο το Περιστέρι δίχως να αστοχήσει σε σουτ έτρεξε ένα σερί 10-0 και στο πεντάλεπτο προηγήθηκε με 12-6. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ρυθμού ως και το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου που τους βρήκε να προηγούνται με 21-16.

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό το Περιστέρι Βίκος Cola άρχισε και το δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 7-0 που το έφερε στο +15 (16-31) ενώ ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους σκορ 14-2 η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έφτασε στο +19 (19-38) στο 13'! Ο Ολυμπιακός βρήκε στο πρόσωπο του Αξέλ Τουπάν λύση στην επίθεση, με τον Γάλλο να σημειώνει 14 προσωπικούς πόντους ως το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Οι «ερυθρόλευκοι» ροκάνισαν τη διαφορά και με ένα επιμέρους σκορ 23-10 μείωσαν σε 42-48 στο τέλος του πρώτου μέρους.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και στην τρίτη περίοδο. Έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 10-2 σε ένα πεντάλεπτο και ανέτρεψαν πλήρως το σκορ προσπερνώντας με 58-50 στο 25'. Ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο έκανε συνολικά επιμέρους σκορ 32-10 και στο φινάλε του προηγήθηκε με 74-58.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο Μάντζαρης με εύστοχο τρίποντο ανέβασε για πρώτη φορά το προβάδισμα του Ολυμπιακού στο +20 (78-58). Στο 34' ο Βεζένκοφ με νέο τρίποντο έκανε το 84-60. Οι «ερυθρόλευκοι» συντήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι και το φινάλε του αγώνα, φτάνοντας στην επικράτηση με 92-69.

Ο Ολυμπιακός έχασε στο ξεκίνημα του αγώνα τον Γιάνις Στρέλνιεκς. Ο Λετονός τραυματίστηκε στο κεφάλι σε σύγκρουση με τον Σίρκο, αποχώρησε και χρειάστηκε να του τοποθετηθούν ράμματα.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 42-48, 74-58, 92-69