Στην πιο παραγωγική του φετινή εμφάνιση ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε με 111-79 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής της Betshop Basket League. Οι «πράσινοι» συνεχίζουν αήττητοι στη φετινή σεζόν.

Οι πρωταθλητές τελείωσαν το παιχνίδι με το εντυπωσιακό 70% (34/48) στα δίποντα ενώ είχαν ακόμα 7/21 τρίποντα. Από την άλλη η ΑΕΚ είχε 17/44 δίποντα και 10/22 τρίποντα. Επίσης οι παίκτες του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (43 έναντι 31) ενώ πήραν 19 πόντους από τα λάθη αντιπάλου σε αντίθεση με την ΑΕΚ που είχε μόλις έξι.

Ένας ακόμα τομέας που έκανε τη διαφορά ήταν οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο. Ο Γιώργος Βόβορας είδε τους παίκτες του πάγκου να σκοράρουν 56 πόντους, τη στιγμή που οι αντίστοιχοι του Λούκα Μπάνκι είχαν 37.

Με τους Λάσμε και Ράταν-Μέις να σκοράρουν για τις ομάδες τους, Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ και ΑΕΚ συμβάδιζαν στο σκορ από την αρχή του αγώνα (13-10 στο 3'). Η ΑΕΚ ωστόσο στη συνέχεια έμεινε για τέσσερα αγωνιστικά λεπτά δίχως καλάθι εντός παιδιάς με τον Παναθηναϊκό να τρέχει ένα επιμέρους σκορ 16-2 και να μετατρέπει το 16-12 σε 32-14 στο 9'. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά στους 20 πόντους μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (36-16).

Με τέσσερις γρήγορους πόντους του Παππά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έφτασε στο +24 (40-16) ενώ ο Λεκαβίτσιους στο 13' έκανε το 44-19. Ο Χάντερ με έξι συνεχόμενους πόντους του μείωσε για την ΑΕΚ σε 44-25 με τον Παναθηναϊκό ωστόσο να κρατά τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους και να κλείνει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με 57-37.

Ο Ντίνος Μήτογλου με δύο δικά του καλάθια στο 24' έστειλε για πρώτη φορά τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στο +30 κάνοντας το σκορ 73-43 , με τον Ματσιούλις να μειώνει με γκολ φάουλ σε 73-48. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ρυθμού και του σκορ (83-53 στο 28') με το φινάλε του δεκαλέπτου να τους βρίσκει να προηγούνται με 87-60.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στην τέταρτη περίοδο, με τον Βουγιούκα να πηγαίνει και πάλι τη διαφορά στο +30 (93-63) στο 32'. Ο Λεκαβίτσιους στο 35' με εύστοχο τρίποντο «έσπασε» το φράγμα των 100 πόντων κάνοντας το σκορ 101-72. Η διαφορά έφτασε ως και το +35 (109-74) με τον Λάσμε να ευστοχεί σε τρίποντο 1:46 πριν από το τέλος. Το φινάλε του αγώνα βρήκε τους «πράσινους» να φτάνουν στην επικράτηση με 111-79.

Τα δεκάλεπτα: 36-16, 57-37, 87-60, 111-79

Λούκα Μπάνκι (προπονητής ΑΕΚ): «Θα ήθελα να συγχαρώ τον Παναθηναϊκό για τη νίκη του. Έπαιξε για 40 λεπτά με μεγάλη ένταση όπως περίμενα. Είναι η μοναδική αήττητη στο πρωτάθλημα και περίμενα τέτοια εμφάνιση. Είμαι απογοητευμένος διότι περίμενα διαφορετική προσέγγιση από εμάς. Από την αρχή μας έλειψε η επιθετικότητα και δεν είχαμε ενέργεια, με αποτέλεσμα ο αντίπαλος να έχει εξαιρετικά ποσοστά. Μέσα σε πέντε λεπτά πήραν μία μεγάλη διαφορά που ήταν αδύνατο να καλυφθεί. Είναι καιρός για εμάς να διορθώσουμε την εικόνα στο μυαλό μας. Ξέραμε ότι παίζαμε με την καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος, αλλά αν έχουμε τη φιλοδοξία να είμαστε ανταγωνιστικοί σε αυτό το επίπεδο θα πρέπει να απαιτούμε περισσότερα από τον εαυτό μας».

Για τον τραυματισμό του Χάντερ είπε: «Δεν γνωρίζω, αλλά από τον τρόπο που παραπονιόταν, νομίζω ότι ίσως συνδέεται με τα προβλήματα που είχε μετά τον αγώνα με τη Νίμπουρκ».

Γιώργος Βόβορας (προπονητής Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ): «Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι για 40 λεπτά. Κλειδί του παιχνιδιού ήταν το πρώτο δεκάλεπτο. Μπήκαμε με μεγάλη ενέργεια, πιέσαμε πολύ την μπάλα και βάλαμε 36 πόντους με ένα λάθος που είναι σημαντικό. Το δεύτερο πιο σημαντικό που πρέπει να κρατήσουμε είναι ότι όλοι όσοι ήρθαν από τον πάγκο κράτησαν το επίπεδο ενέργειας κι αυτοσυγκέντρωσης σε υψηλά επίπεδα και ήταν το κλειδί για να παίξουμε ένα ολοκληρωμένο παιχνίδι».

Για τη διαχείριση του αγώνα είπε: «Έχουμε παίξει πέντε παιχνίδια σε δέκα μέρες. Μετά τη Ρεάλ συνέβησαν καταστάσεις στην ομάδα που επηρεάζουν τους παίκτες, όπως η αλλαγή του προπονητή. Είχαμε ένα παιχνίδι μετά από μία νέα ήττα που δεν ήταν ευχάριστη σε κανέναν. Το σημαντικό είναι η αντίδραση. Δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Περιμέναμε δύσκολο παιχνίδι, κρίσιμο για το πλεονέκτημα έδρας, δεν μπορούσαμε να κάνουμε δώρο γιατί έχουμε νικήσει τον Ολυμπιακό. Το κλειδί ήταν η πίεση και η συγκέντρωση. Όταν νιώθεις καλά στο παιχνίδι φεύγουν από το μυαλό σου οι κακές εμφανίσεις και τα κακά ποσοστά. Όλο αυτό ξεκίνησε από τη διάθεση στην άμυνα».

Σχετικά με την αστοχία στα τρίποντα και σε αυτό το παιχνίδι κι αν φτιάχνει, για την αντίδραση που βγάζουν οι παίκτες και για τον αγώνα με την ΤΣΣΚΑ: «Με την Αρμάνι βάλαμε 83 πόντους με μόλις 4 τρίποντα. Δεν είχαμε την ηρεμία να ψάξουμε τις κατάλληλες λύσεις. Δεν ήταν εύκολο μετά το παιχνίδι με τη Ρεάλ να παίξουμε σε αυτό το επίπεδο. Για το παιχνίδι της ΤΣΣΚΑ, είναι ένα παιχνίδι που για να μπορέσεις να αντιμετωπίσεις και να ματσάρεις την ΤΣΣΚΑ πρέπει να έχουμε την ενέργεια που βγάλαμε και σήμερα. Αν το κάνεις στο ΟΑΚΑ μπορούμε να κερδίσουμε οποιαδήποτε. Συνέβησαν πολλά αλλά δείξαμε αντίδραση σήμερα, προσπαθήσαμε και την Παρασκευή αλλά χάσαμε στις λεπτομέρειες. Ο πρόεδρος μίλησε σκληρά στους παίκτες αλλά γι’ αυτό είναι μεγάλοι παίκτες γιατί είναι και μεγάλες προσωπικότητες».

Τέλος, αναφορικά με τις προσδοκίες για τη συνέχεια της χρονιάς, σχολίασε: «Πρέπει να περιμένουμε την έλευση του καινούριου προπονητή. Σε συνεργασία με τη διοίκηση θα γίνουν οι κατάλληλες προσπάθειες για να φτάσουμε εκεί που πρέπει. Να ευχηθώ καλές γιορτές σε όλους και περαστικά στον Βινς Χάντερ, να μην έχει κάτι καλό».