Ο Προμηθέας επικράτησε εκτός έδρας του Λαυρίου Aegean Cargo (85-73), έφτασε τις επτά νίκες στην Betshop Basket League και παρέμεινε σε... τροχιά τετράδας στην βαθμολογία. Η ομάδα της Πάτρας είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, άντεξε στην αντεπίθεση των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο και πήρε τους δύο βαθμούς.

Ο Οκτάβιους Έλις με 14 πόντους (με 7/8 δίποντα) και 9 ριμπάουντ ήταν ο «πύργος» του Προμηθέα, ενώ από τους νικητές μεγάλο παιχνίδι έκανε, επίσης, ο Νίκος Γκίκας με 17 πόντους (με 7/8 δίποντα) και 6 ασίστ, ενώ ο Ριόν Μπράουν είχε 14 πόντους με 6/12 σουτ εντός πεδιάς.

Ο Προμηθέας τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 9 πόντων (27-18), ύστερα από επιμέρους σκορ 11-4 στα τελευταία δυόμιση λεπτά της περιόδου με τον Πέτρο Γερομιχαλό να σημειώνει σε αυτό το διάστημα πέντε πόντους. Με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου ο Γκίκας ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (29-18).

Με σερί 7-0 σε διάστημα ενός λεπτού με πέντε πόντους με τρίποντο του Μπράουν, η ομάδα της Πάτρας ξέφυγε ακόμη περισσότερο, με +15 (38-23) στο 14’. Η διαφορά υπέρ του Προμηθέα έφτασε και τους 16 (41-35) ένα λεπτό αργότερα, με νέου σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Μπράουν.

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με την διαφορά στους 12 (47-35), όμως, το Λαύριο Aegean Cargo μπήκε με πολύ ενέργεια στο δεύτερο ημίχρονο και τους Ντορόν Λαμπ, Τζαμάλ Νίξον να πετυχαίνουν από 7 πόντους με ένα τρίποντο και στο 26’ προσπέρασε με 52-51, ύστερα από επιμέρους σκορ από την έναρξη της τρίτης περιόδου 17-4.

Η ομάδα της Πάτρας απάντησε με τρίποντο και φάουλ του Λάνγκστον Χολ και προηγήθηκε με 4 (59-55), με 26’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Με καλάθι του Χρήστου Σαλούστρου και τρίποντο του Τόνι Μέϊερ, ο Προμηθέας ξέφυγε και πάλι, με οκτώ (68-60) στο 34’.

Ο Μέϊερ με δύο σερί λέι απ και ο Γκίκας με καλάθι έδωσαν προβάδισμα 12 πόντων (74-62) στην ομάδα της Πάτρας, 3’ και 48’’ πριν το τέλος της συνάντησης και «σφράγισαν» την επικράτηση του Προμηθέα.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 35-47, 58-61, 73-85.

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα): «Σήμερα κάναμε μία σημαντική  νίκη. Κάναμε μία εξαιρετική εμφάνιση για μεγάλο διάστημα του παιχνιδιού. Μπορεί να είχαμε ένα κακό 3ο δεκάλεπτο που χάσαμε λίγο το μυαλό μας δεν ήμασταν καλοί στην επίθεση, φάγαμε κάποια μεγάλα σουτ από το Λαύριο, μπήκε και ο κόσμος στο παιχνίδι, αλλά παρόλα αυτά η ομάδα ήταν συγκεντρωμένη στο μεγαλύτερο μέρος.

Γύρισε το παιχνίδι, παίξαμε εξαιρετικά πάνω στις αλλαγές της άμυνας του Λαυρίου, το Λαύριο είναι μία εξαιρετική ομάδα. Να ευχηθώ στο Λαύριο καλή συνέχεια, στον φίλο μου τον Χρήστο Σερέλη που έχω μία ιδιαίτερη σχέση και το ξέρουν όλοι του εύχομαι καλές γιορτές. Νομίζω η πορεία του Λαυρίου επειδή είναι μία ομάδα που την θέλει η Α1 στο μέλλον θα πάει καλύτερα και με υπομονή θα γίνουν όλα».

Χρήστος Σερέλης (προπονητής Λαυρίου Aegean Cargo): «Σήμερα είχαμε δύο πρόσωπα, το πρώτο ήταν πολύ νευρικό στο πρώτο ημίχρονο, είχαμε κακή ψυχολογία από τα συνεχόμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα και θα έλεγα και μία φοβία διότι παίζαμε πάλι με έναν πολύ δυνατό αντίπαλο.

Στην συνέχεια η ομάδα μείωσε από τους 16 πόντους κοντά εκεί, έβγαλε μία πολύ σωστή αντίδραση, κυνήγησε στην άμυνα είχε καλές επιλογές στην επίθεση εκμεταλλεύτηκε -διάβασε δηλαδή το παιχνίδι τα καταφέραμε και περάσαμε και έναν πόντο μπροστά.

Νομίζω τα παιδιά εκεί υπερέβαλαν εαυτούς, ήταν πολύ δύσκολο να συνεχίσουμε στο υπόλοιπο διάστημα του αγώνα στον ίδιο ρυθμό, ο Προμηθέας παίζει ήδη δύο παιχνίδια την εβδομάδα έχει την εμπειρία να το διαχειριστεί. Εμείς δεν το διαχειριστήκαμε σωστά το γεγονός ότι φτάσαμε το παιχνίδι στον πόντο τα τελευταία 8 λεπτά και μοιραία χάσαμε δίκαια».