Με μεγάλη ανατροπή και καλάθι του Ντάνι Αγκμπελέζε 3’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης ο Χολαργός επικράτησε στο Αλεξάνδρειο του Άρη (59-58), έφτασε τις πέντε νίκες και άφησε τους «κίτρινους» μόνο με απώλειες στην έδρα τους.

Οι «νεοφώτιστοι» κατάφεραν να ανατρέψουν την διαφορά των 17 πόντων, που είχαν πάρει οι γηπεδούχοι στο 15’ (31-14) και στο... νήμα να φύγουν νικητές ύστερα από την ασίστ του Ζερμέιν Λοβ στον Αγκεμπελέζε και το καλάθι του 28χρονου Αμερικανού σέντερ. Ο Δημήτρης Βεργίνης με την εκπνοή αστόχησε σε τρίποντο και δεν κατάφερε να δώσει τη νίκη στον Άρη.

Ο 28χρονος Αμερικανός σέντερ Αγκμπελέζε ήταν για δεύτερη συνεχή φορά καθοριστικός παίκτης για τη νίκη του Χολαργού. Την προηγούμενη αγωνιστική στο εντός έδρας ματς κόντρα στον Ήφαιστο χάρισε τους δύο βαθμούς στην «νεοφώτιστη» στην Betshop Basket League ομάδα διώχνοντας την μπάλα από το στεφάνι μετά το λέι απ του Τάϊρον Μπρέιζελτον με 2’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης και σήμερα πέτυχε το νικητήριο καλάθι.

Σπουδαίο παιχνίδι για τον Χολαργό έκανε ο Ζερμέιν Λοβ με 14 πόντους (με 5/7 σουτ εντός πεδιάς) και 4 ασίστ με την τελευταία να είναι στον Αγκμπελέζε 3’’ πριν την λήξη.Οι «κίτρινοι» μπήκαν με διάθεση να πιέσουν στην άμυνα ακόμη και σε όλο το γήπεδο και με επτά σερί πόντους με ένα τρίποντο του Γκάρι Μπελ σε διάστημα ενός λεπτού, προηγήθηκαν με 14-6 στο 7’.

Η πρώτη περίοδος τελείωσε με διψήφια διαφορά για τον Άρη (22-10), ύστερα από δύο σερί σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Μπελ, Δημήτρη Βεργίνη και καλάθι του Διαμαντή Σλαφτσάκη.Ο 24χρονος περιφερειακός των «κίτρινων» αύξησε το προβάδισμα των γηπεδούχων στους 15 (25-10) στο πρώτο λεπτό του δεύτερου δεκάλεπτου. Ο Άρης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με καλάθι του Γκάρι ΜακΓκι προηγήθηκε ακόμη και με 17 (31-14), 4’ και 33’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 8-0 με τρίποντο του Διονύση Σκουλίδα και μείωσαν στους 9 (31-22) λίγο μετά το 17’. Με καλάθι του Μπελ και δύο βολές του ΜακΓκι, οι «κίτρινοι» επανέφεραν την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (35-22) ένα λεπτό αργότερα, όμως, το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Άρη στο +9 (36-27), ύστερα από σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Λοβ με 6’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με σερί 7-0 του Χολαργού, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Τζαβόντε Χόκινς και οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο καλάθι (36-34) στο πρώτο τρίλεπτο της τρίτης περιόδου. Οι «κίτρινοι» απάντησαν με δικό τους σερί πέντε πόντων και ξέφυγαν με 7 (41-34) στο 26’.

Ο Χολαργός, ωστόσο, με νέο σερί, 8-0 αυτή την φορά με τέσσερις πόντους με ένα τρίποντο του Γκάρι Τάλτον, προσπέρασε για πρώτη φορά στο σκορ (42-41), 1’ και 28’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου. Με γκολ φάουλ του Μπελ και σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, ο Άρης βρέθηκε ξανά μπροστά στο σκορ (47-42) στο 31’.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις έξω από την γραμμή των τριών πόντων με τους Τάλτον, Τόαρλιν Φιτζπάτρικ και Αλέξη Σπυριδωνίδη και μείωσαν στον πόντο (54-53) στο 38’ και με δύο βολές του Φιτζπάτρικ προσπέρασαν με 55-54, με 1’ και 37’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης.

Ο Δημήτρης Φλιώνης με διείσδυση έδωσε ξανά στους «κίτρινους» την πρωτοπορία στο σκορ (56-55), 1’ και 13’’ πριν το τέλος του αγώνα. Ο Λοβ έκλεψε την μπάλα και ανταπέδωσε με λέι απ στον αιφνιδιασμό για τον Χολαργό (57-56) με 38’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Ο Λευτέρης Μποχωρίδης με δύο βολές έδωσε ξάνα προβάδισμα στον Άρη (58-57) 26’’ πριν το τέλος του αγώνα, ο οποίος, όμως, κρίθηκε από το καλάθι του Αγκμπελέζε.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 36-27, 44-42, 58-59.

Άρης Λυκογιάννης (προπονητής Χολαργού): «Είναι μια ιδιαίτερη μέρα γιατί συμβαίνουν δύο πράγματα που δεν συμβαδίζουν. Ο Άρης χάνει εντός έδρας από τον Χολαργό. Νομίζω ότι πραγματικά αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες μου κυρίως για την αντίδρασή τους όταν βρεθήκαμε -17.

Στο ημίχρονο είπαμε ότι η εικόνα μας ήταν το λιγότερο αστείο, χάσαμε όλες τις μονομαχίες κι έτσι όπως παίζαμε δείχναμε ότι δεν μπορούσαμε να κερδίσουνε. Βγάλαμε ενέργεια στο δεύτερο ημίχρονο, βγήκαμε λυσσασμένα μέσα από τα σκριν και δώσαμε τρομερή ενέργεια στα ριμπάουντ. Απόδειξη είναι οι 22 πόντοι του Άρη.

Δεν μαγέψαμε στην επίθεση αλλά πήραμε αποφάσεις που μας κράτησαν στο παιχνίδι. Στο τέλος μια καταπληκτική ασίστ του Λαβ μας έδωσε μια τεράστια νίκη για το πρεστίζ της ομάδας αλλά και του μεγέθους του αντιπάλου.

Ο σεβασμός για την ιστορία του Άρη είναι δεδομένος αλλά όταν μπαίνεις στο παρκέ θέλεις να νικήσεις για όλους. Δεν έχεις να σκεφτείς ποιος είναι απέναντί σου. Καλή συνέχεια στον Άρη».

Γιάννης Καστρίτης (προπονητής Άρη): «Είναι μια πολύ σκληρή ήττα για όλους μας στην ομάδα. Βρίσκομαι μόλις πέντε μέρες εδώ και έχω να καταθέσω ότι αυτό που είδα και σήμερα (22/12) στον αγώνα και στις προπονήσεις – δεν ξέρω τι πιστεύει ο πολύς κόσμος για το ταλέντο και την ποιότητα αυτής της ομάδας – είναι ότι η ομάδα απαρτίζεται από παιδιά, τα οποία δίνουν πραγματικά κάθε μέρα τον καλύτερό τους εαυτό στην προπόνηση και αυτό έκαναν και σήμερα, θυσιάζοντας τα κορμιά τους.

Όλοι οι άνθρωποι που είναι γύρω από την ομάδα ζουν καθημερινά με την πίεση ο Άρης να πετύχει και αυτό είναι φυσιολογικό. Όπως φυσιολογικό είναι να έχουμε στενοχωρήσει τον κόσμο μας, μετά από μια τόσο κακή ήττα.

Νομίζω ότι το σκορ τα λέει όλα. Όταν δέχεται μια ομάδα 59 πόντους στην έδρα της και δεν μπορεί να βάλει 60 για να κερδίσει, αποτυπώνει όλη την εικόνα του αγώνα. Είχαμε πάρα πολλά ανοικτά σου, είχαμε 6/23 τρίποντα. Αρκετά από αυτά με πολύ καλές συνθήκες και προϋποθέσεις. Επίσης χάσαμε τη μάχη των ριμπάουντ κατά κράτος στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ στο πρώτο ελέγχαμε απόλυτα αυτό το κομμάτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε πολύ περισσότερα λάθη απ’ ότι στο πρώτο. Το να μη μπορείς να σκοράρεις και πετύχεις πάνω από 60 πόντους, τα πολλά λάθη στο δεύτερο μέρος και η χαμένη μάχη των ριμπάουντ στο δεύτερο ημίχρονο, στα δικά μου μάτια μεταφράζονται σε πολύ πίεση. Είναι η πίεση που νιώθει η ομάδα για να κερδίσει και να πετύχει. Για την ακρίβεια να κάνει την πρώτη νίκη μετά από καιρό που θα μπορέσει να απελευθερώσει τους πάντες.

Είμαστε εδώ για να δουλέψουμε πολύ, για να πετύχουμε, πάνω απ’ όλα για να υποστηρίξουμε όλοι μας αυτά τα παιδιά, που δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό και σηκώνουν αυτό το βαρύ φορτίο και είμαι σίγουρος ότι στο τέλος θα πετύχουμε τους στόχους μας 100%. Να δώσω συγχαρητήρια στον Χολαργό και στον κόουτς Λυκογιάννη για τη νίκη τους και την εν γένει παρουσία τους στο πρωτάθλημα μέχρι στιγμής».

Για το πόσο μπορεί να βελτιωθεί η ομάδα είπε: «Ο Άρης είναι Άρης. Είναι μια μεγάλη ομάδα και κανείς δεν δέχεται να χάνει στην έδρα του παιχνίδια. Ένα κομμάτι είναι αυτό. Θέλω να ξεκαθαρίσω και να καταστήσω σαφές πως άπαντες έχουν δίκιο. Και οι άνθρωποι της διοίκησης και ο κόσμος του Άρη να απαιτεί νίκες απέναντι σε οποιοδήποτε αντίπαλο. Αυτό είναι το ένα κομμάτι.

Το δεύτερο έχει να κάνει με λεπτομέρειες που συχνά κρίνουν τα παιχνίδια. Ακόμη και στο σημερινό παιχνίδι, όπως είδαμε, από μια και μόνο λεπτομέρεια το αποτέλεσμα θα μπορούσε να είναι διαφορετικό και να μιλάμε από διαφορετικό πρίσμα. Τα παιδιά δίνουν παραπάνω από το 100%, αλλά αυτό δεν σημαίνει έχουν φτάσει στο ταβάνι τους.

Ο καθένας ατομικά και σε προσωπικό επίπεδο δίνει το 100%. Στο μπάσκετ, όμως πολύ σημαντικό ρόλο παίζει η ομάδα, το πως παρουσιάζεσαι σαν ομάδα, όπως επίσης η ψυχολογία και η αυτοπεποίθηση. Όσο πιο γρήγορα φτάσουμε στην πρώτη μας νίκη που τόσο πολύ χρειαζόμαστε από εκεί και έπειτα όλοι θα απελευθερωθούν, θα δουλέψουν με λιγότερη πίεση και θα δούμε πολύ καλύτερο αποτέλεσμα πάνω στο παρκέ. Και σε αποτέλεσμα και σε θέαμα».