ΝΕA
ΝΕΑ
22-12-2019
ΡΕΚΟΡ AΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος με τον ρόλο πια του δημιουργού στο παιχνίδι της ΑΕΚ, “έγραψε” ένα ρεκόρ καριέρας στην ΕΚΟ Basket League. Είχε επτά ασίστ που είναι οι περισσότερες των 45 αγώνων του στο ελληνικό Πρωτάθλημα. Ο Κουβανός είχε έξι ασίστ στο ματς της 4ης αγωνιστικής κόντρα στο Περιστέρι αλλά και στην 8η αγωνιστική του περσινού Πρωταθλήματος κόντρα στον Άρη.
22-12-2019
GAME REPORT

Την έβδομη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ΑΕΚ, καθώς στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 12η αγωνιστική της EKO Basket League επιβλήθηκε της Λάρισας στο γήπεδο της Νέαπολης, με 86-76. Οι «κιτρινόμαυροι» έχουν πλέον ρεκόρ 8-4 ενώ η ομάδα της Θεσσαλίας βρίσκεται στο 3-9.

22-12-2019
Ο Γιώργος Παπαγιάννης δεν είχε αντίπαλο στα μέτρα του μέσα στη ρακέτα και πρόλαβε σε 16:16 του αγώνα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ με το Περιστέρι Winmasters, αστοχώντας μόνο σε ένα από τα εννιά δίποντα που επιχείρησε. Οι 18 πόντοι είναι η κορυφαία επίδοση των 81 αγώνων του 22χρονου σέντερ στην ΕΚΟ Basket League άρα συνιστούν ρεκόρ καριέρας. Το προηγούμενο ήταν εκείνο των 17 που είχε στην 23η αγωνιστική του περσινού Πρωταθλήματος και κόντρα στην ΑΕΚ.
22-12-2019
ΝΕA ΟΜAΔΩΝ

Την απόκτηση του Σάνον Σόρτερ ανακοίνωσε η διοίκηση του ΠΑΟΚ. Ο 30χρονος Αμερικανός γκαρντ είναι πολυταξιδεμένος, καθώς έχει παίξει σε όλες τις ηπείρους πλην της Αφρικής. Ο Σόρτερ έχει αγωνιστεί σε Μεξικό, Αργεντινή, Ιαπωνία, Κίνα, Ισραήλ, Τουρκία Ν. Κορέα και Αυστραλία.

22-12-2019
GAME REPORT
Ερχόμενος από τη “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκας ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έψαξε “φρεσκάδα” από νέα πρόσωπα στη 12άδα του. Με τον Ρίον Μπράουν να επιστρέφει στο ρόστερ του αντί του Μπεν Μπέντιλ, τον Κώστα Παπαδάκη επίσης στη 12άδα αλλά και τον Νίκο Περσίδη να παίρνει το “βάπτισμα του πυρρός” στην ΕΚΟ Basket League, επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας στο ΟΑΚΑ του Ρεθύμνου Cretan Kings με 96-74.
22-12-2019
ΝΕA ΟΜAΔΩΝ
Ο Φώτης Μαλέλης προστέθηκε στον ελληνικό «κορμό» του Πανιωνίου Su Casa. Ο 22χρονος φόργουορντ τα τελευταία τρία χρόνια αγωνιζόταν στο Σεντ Τόμας, ενώ προέρχεται από την εφηβική ομάδα της ΑΕΚ.
22-12-2019
Επιστρέφοντας από τραυματισμό ο Λάνγκστον Χολ είχε σημαντική συμβολή στη δύσκολη νίκη του Προμηθέα επί του ΠΑΟΚ στην παράταση, φτάνοντας μάλιστα σε ένα σημαντικό επίτευγμα. Με τις 10 ασίστ που μοίρασε, ο Αμερικανός γκαρντ έγινε ο 8ος ξένος πασέρ στην ιστορία του επαγγελματικού Πρωταθλήματος και ο 8ος ξένος παίκτης που φτάνει τις 400 ασίστ.
22-12-2019
Ο Κολοσσός H Hotels έκανε τη δουλειά απέναντι στο Περιστέρι Winmasters με την επίθεση, σημειώνοντας την κορυφαία επίδοση του στη σεζόν με 101 πόντους. Ήταν η πρώτη “100άρα” της ομάδας της Ρόδου από τις 30 Μαρτίου όταν όμως τα κατάφερε σε ματς με παράταση στο οποίο μάλιστα ηττήθηκε εντός έδρας από τον Πανιώνιο Su Casa με 106-109. Η τελευταία φορά που ο Κολοσσός H Hotels έφτασε σε “100άρα” αλλά μέσα από ματς 40 λεπτών ήταν στις 10 Ιανουαρίου 2009, όταν επιβλήθηκε της Καβάλας στο “Βενετόκλειο” με 101-84.
22-12-2019
Πέραν του ότι έβαλε υποψηφιότητα για τον τίτλο του MVP για τρίτη φορά στο φετινό Πρωτάθλημα μετά την 3η και την 9η αγωνιστική -είχε το καλύτερο ranking των χθεσινών πέντε αγώνων με 37 βαθμούς- ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έφτασε σε κάποια ακόμη προσωπικά επιτεύγματα μέσα από τη νίκη του Ιωνικού Affidea επί του Πανιωνίου Su Casa. Σημαντικότερο όλων ότι κατάφερε να μπει στην πρώτη 25άδα των σκόρερ στην ιστορία της ΕΚΟ Basket League.
22-12-2019
Ο Ήφαιστος μετέτρεψε το -7 του 30ού λεπτού στο τελικό +14, χάρη στο επιμέρους 36-15 της τέταρτης περιόδου που ανέδειξε και ένα ρεκόρ. Η ομάδα της Λήμνου ισοφάρισε την κορυφαία επίδοση μιας περιόδου με τους 36 πόντους που είχε σε αυτό το δεκάλεπτο, όσους είχε και ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επίσης απέναντι στον Ηρακλή στην πρώτη περίοδο του ματς της 8ης αγωνιστικής.
22-12-2019
Ο Λευτέρης Μποχωρίδης ήταν ένας από τους πρωταγωνιστές της πολύτιμης νίκης του Άρη επί του Λαυρίου και ένας από τους πέντε που έφτασαν σε διψήφιο αριθμό πόντων. Παράλληλα όμως έφτασε σε διπλό επίτευγμα με τα “κιτρινόμαυρα” αφού έγινε 9ος σε συμμετοχές και 11ος σε πόντους με τη φανέλα του Άρη στην ιστορία της ομάδας στο επαγγελματικό Πρωτάθλημα.
21-12-2019
GAME REPORT
Ο Προμηθέας με καθοριστικό τον Τσέις Φίλερ (27 πόντοι με 10/15 σουτ εντός πεδιάς) επιβλήθηκε στο «Παλατάκι» του ΠΑΟΚ στην παράταση (90-86, κ.α. 76-76) σε συναρπαστική αναμέτρηση με έντονες εναλλαγές στο σκορ και συναισθημάτων. Η ομάδα της Πάτρας βρέθηκε στο -18 (44-26) στο 18’ και 2’ και 20’’ πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας του ματς στο +6 (76-70). Πήρε τη νίκη, ωστόσο, στο έξτρα πεντάλεπτο και σε συνδυασμό με την ήττα του Περιστερίου Winmasters στην Ρόδο, βρίσκεται μόνη στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας της EKO Basket League με 9 νίκες και τρεις ήττες.