Ο Ήφαιστος μετέτρεψε το -7 του 30ού λεπτού στο τελικό +14, χάρη στο επιμέρους 36-15 της τέταρτης περιόδου που ανέδειξε και ένα ρεκόρ. Η ομάδα της Λήμνου ισοφάρισε την κορυφαία επίδοση μιας περιόδου με τους 36 πόντους που είχε σε αυτό το δεκάλεπτο, όσους είχε και ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επίσης απέναντι στον Ηρακλή στην πρώτη περίοδο του ματς της 8ης αγωνιστικής.

Σε ατομικό επίπεδο και σε σχέση με το χθεσινό ματς με τον Ηρακλή...

*Ο Σον Έβανς “έγραψε” το 5ο του “double-double” στο φετινό Πρωτάθλημα, επίδοση που του δίνει “αέρα” δύο ανάλογων επιδόσεων από τους παίκτες που τον ακολουθούν (Έλις, Παρκς, Ουίγκινς και Νόουλς). Ο Αμερικανός που είχε χθες 16 πόντους και 13 ριμπάουντ, έφτασε σε ανάλογη επίδοση στα ματς με ΑΕΚ, Ιωνικό Affidea, Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ και Κολοσσό H Hotels.

Παράλληλα ο Έβανς έχοντας 8/12 δίποντα ξεπέρασε τα 300 εύστοχα στην ΕΚΟ Basket League. Έχει 304/557 (54,57%).

*Ο Δημήτρης Σταμάτης είχε καθοριστική συμβολή στη νίκη του Ηφαίστου ισοφαρίζοντας το ρεκόρ καριέρας του στην ΕΚΟ Basket League στο σκοράρισμα. Είχε 18 πόντους όσους και στο ματς της 16ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της σεζόν 2016-17 με την Κύμη κόντρα στην ΑΕΚ στην Αθήνα.

*Με την 337η εμφάνιση του στην κατηγορία, ο Δημήτρης Χαριτόπουλος “σκαρφάλωσε” στην 28η θέση της σχετικής λίστας αφήνοντας πίσω του, τους Νίκο Αργυρόπουλο και Χρήστο Ταπούτο.

*Ο Κλιφ Χάμοντς με τους επτά πόντους του στο χθεσινό ματς, ξεπέρασε τους 400 σε 37 συμμετοχές στο ελληνικό Πρωτάθλημα.

Από την πλευρά του Ηρακλή...

*Ο Βασίλης Καββαδάς έκανε πολύ καλή δουλειά στις δύο ρακέτες και μεταξύ άλλων ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του στα ριμπάουντ. Κατέβασε 11 όσα είχε και στην 24η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της περιόδου 2015-16 ως παίκτης του Αρκαδικού στο εκτός έδρας ματς με τον Κόροιβο.

*Με την 126η εμφάνιση του στην ΕΚΟ Basket League, ο Μιλένκο Τεπιτς μπήκε στην πρώτη 40άδα των ξένων παικτών του επαγγελματικού Πρωταθλήματος σε συμμετοχές. Ο Σέρβος ξεπέρασε τους Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, Σλάβεν Τσούπκοβιτς και “έπιασε” στην 39η θέση της λίστας τους Ντέγιαν Μποντιρόγκα και Τζίμι Όλιβερ.