Ο Προμηθέας με καθοριστικό τον Τσέις Φίλερ (27 πόντοι με 10/15 σουτ εντός πεδιάς) επιβλήθηκε στο «Παλατάκι» του ΠΑΟΚ στην παράταση (90-86, κ.α. 76-76) σε συναρπαστική αναμέτρηση με έντονες εναλλαγές στο σκορ και συναισθημάτων.

Η ομάδα της Πάτρας βρέθηκε στο -18 (44-26) στο 18’ και 2’ και 20’’ πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας του ματς στο +6 (76-70). Πήρε τη νίκη, ωστόσο, στο έξτρα πεντάλεπτο και σε συνδυασμό με την ήττα του Περιστερίου Winmasters στην Ρόδο, βρίσκεται μόνη στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας της EKO Basket League με 9 νίκες και τρεις ήττες.

Ο Προμηθέας έκανε μόλις 7 λάθη σε αναμέτρηση 45’ και εκτός από τον Φίλερ, σημαντική συμβολή στη νίκη του έχουν οι Λεωνίδας Κασελάκης (18 πόντοι και 9 ριμπάουντ), Κρις Μπαμπ (15 πόντοι με 4/8 τρίποντα) και Λάνγκστον Χολ (8 πόντοι και 10 ασίστ).

Με σερί 7-0 που άρχισε 21’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου με δύο βολές του ΤζεΚουάν Λιούις, συνεχίστηκε με τρίποντο του Άαρον Μπεστ με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου και ολοκληρώθηκε με δύο βολές του Σταύρου Σχίζα, ο «Δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε με 8 (25-17) στο 11’.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε σε καλό ρυθμό και με εννέα πόντους με ένα τρίποντο του Άνταμ Σμιθ, η διαφορά ανέβηκε στους 14 (40-26) στο 17’. Με τέσσερις σερί πόντους του Λιούις, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 18 (44-26) ένα λεπτό αργότερα.

Ο Προμηθέας... αφυπνίστηκε και με επιμέρους σκορ 14-2, με οκτώ πόντους του Φίλερ και δύο τρίποντα των Μπαμπ, Κασελάκη, μείωσε στους 6 (46-40), δυόμιση λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Με σερί 9-0 σε διάστημα τριών λεπτών και το οποίο ολοκληρώθηκε με νέο τρίποντο του Μπαμπ, η ομάδα της Πάτρας προσπέρασε με 49-48, 3’ και 45’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο ΠΑΟΚ με σερί 6-0 σε διάστημα ενός λεπτού και με τέσσερις πόντους με ένα τρίποντο του Απόλλωνα Τσόχλα, ανέκτησε το προβάδισμα (61-56) στις αρχές του τέταρτου δεκάλεπτου. Ο Προμηθέας, ωστόσο, απάντησε με δύο τρίποντα των Μπαμπ, Κασελάκη και καλάθι του Φίλερ και προηγήθηκε με 64-61 στο 33’.

Η ομάδα της Πάτρας απέκτησε σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη με 2’ και 20’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης με τρίποντο και φάουλ του Κασελάκη (74-70) και δύο βολές του Χολ (76-70). Στην πίεση σε όλο το γήπεδο του «Δικέφαλου του Βορρά», όμως, ο Προμηθέας έκανε λάθη και οι γηπεδούχοι με καλάθι του Ζαν Νόουλς και τρίποντο του Μπεστ μείωσαν σε 76-75, με 49’’ να απομένουν για το τέλος του σαραντάλεπτου.

Ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να πάρει και τη νίκη, αλλά 5’’ πριν την λήξη, ο Σμιθ ευστόχησε μόνο στην δεύτερη βολή (76-76) και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Φίλερ, που είχε αστοχήσει σε δύο βολές, με 12’’ να απομένουν για το τέλος της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης, έδωσε προβάδισμα 8 πόντων στον Προμηθέα (86-78) στο 43’ με εννέα πόντους του με ένα τρίποντο. Ο «Δικέφαλος του Βορρά», ωστόσο, με γκολ φάουλ του Τσόχλα και δύο βολές Μπεστ μείωσε στους τρεις (86-83), 1’ και 31’’ πριν την λήξη του έξτρα πενταλέπτου.

Ο Τζέραλντ Ρόμπινσον με μεγάλο καλάθι έδωσε «ανάσα» στην ομάδα της Πάτρας (88-83) με 1’ και 8’’ να απομένουν για το τέλος της παράτασης και «σφράγισε» με δύο βολές τη νίκη του Προμηθέα (90-86) 11’’ πριν την λήξη, και ύστερα από το εύστοχο τρίποντο του Βαγγέλη Μαργαρίτη και το άστοχο του Γιάννη Χατζηνικόλα (με 14’’ να απομένουν για το τέλος).

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 46-32, 58-56, 76-76 (κ.α.), 86-90.

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα): «Συγχαρητήρια στην ομάδα μου, ήταν μια μεγάλη νίκη απέναντι σε έναν μεγάλο αντίπαλο. Δεν μας ξεγελάν τα προβλήματα του ΠΑΟΚ, ξέρουμε ότι είναι σπουδαία ομάδα. Στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρχαμε, δεχτήκαμε πολλούς πόντους, χάσαμε ριμπάουντ.

Στο δεύτερο μπήκαμε πιο συγκεντρωμένοι και έγινε ένα τρομερό παιχνίδι. Καλή επιτυχία στον ΠΑΟΚ, να βρει τον δρόμο του γιατί είναι μεγάλη ομάδα».

Για την καλή άμυνα του Λίποβι πάνω στον Σμιθ: «Ήταν και η κούραση του Σμιθ αλλά η άμυνα πάνω του ήταν από τα σημεία που έκρινε το παιχνίδι».

Κώστας Χαραλαμπίδης (προπονητής ΠΑΟΚ): «Αρχικά, θέλω να συγχαρώ τον Προμηθέα Πάτρας. Έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι θα ήταν και δίκαιο και άδικο και για τις δύο ομάδες να χάσουν. Στο πρώτο ημίχρονο προσπαθήσαμε να ελέγξουμε το παιχνίδι μέσα από την άμυνα και μέχρι ένα σημείο τα καταφέραμε. Το πρώτο πεντάλεπτο στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν δύσκολο αλλά επιστρέψαμε γρήγορα στο παιχνίδι.

Είχαμε δύο φορές την ευκαιρία να κερδίσουμε το παιχνίδι, αλλά χρειάζεται και λίγη τύχη. Έχουμε έναν ολόκληρο γύρο μπροστά μας και πρέπει να αντιστρέψουμε την κατάσταση και κυρίως την ψυχολογία των παιδιών, τα οποία έχουν απογοητευτεί, επειδή προσπάθησαν πολύ και έχασαν στο τέλος.

Πιστεύω ότι θα επιστρέψουμε, έχω εμπιστοσύνη στα παιδιά. Ευχαριστούμε τον κόσμο, είναι πολύ σημαντική η παρουσία και η στήριξη του και τους θέλουμε δίπλα μας μέχρι το τέλος, γιατί η χρονιά είναι μεγάλη».

Για το κακό ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο και την παρουσία του ΤζεΚουάν Λιούις: «Έχουμε ένα συγκεκριμένο ροστερ με συγκεκριμένα παιδιά και χαρακτηριστικά. Προσπαθούμε να εκμεταλλευόμαστε τα καλά όλων και να κρύβουμε τις αδυναμίες τους. Δεν θέλω να επικεντρωθώ σε ένα άτομο για το πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, θεωρώ ότι γενικά δεν είχαμε σωστή λειτουργία σαν ομάδα».