ΝΕA
ΝΕΑ
21-12-2019
GAME REPORT

Βαθιά βαθμολογική και ψυχολογική... ανάσα πήρε ο Άρης με την εντός έδρας νίκη του επί του Λαυρίου Megabolt (81-70). Ήταν η πρώτη νίκη των «κίτρινων» ύστερα από τρεις σερί ήττες και η «παρθενική» του κόουτς Σάββα Καμπερίδη. Ο Άρης ήταν επιβλητικός στην τρίτη περίοδο της συνάντησης, όταν με επιμέρους σκορ 26-12 μετέτρεψε το 36-31 σε 62-43. Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Λευτέρης Μποχωρίδης (20 πόντοι και 8 ριμπάουντ), Κεν Μπράουν (15 πόντοι με 3/5 τρίποντα), Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς (11 πόντοι και 7 ριμπάουντ) και ο Τζέιλεν Μόρις (11 πόντοι).

21-12-2019
GAME REPORT

Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία του Ιωνικού Νικαίας Affidea στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με τον Πανιώνιο Su Casa στην κοινή έδρα των δύο ομάδων, το «Σ. Μπεφόν». Η ομάδα της Νίκαιας σημείωσε στο δεύτερο μισό 66 πόντους φτάνοντας έτσι στην επικράτηση με 108-74 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της EKO Basket League.

21-12-2019
GAME REPORT
Ο Κολοσσός H Hotels επέστρεψε στις επιτυχίες, ύστερα από τρεις σερί ήττες, με επιβλητική εντός έδρας νίκη επί του Περιστερίου Winmasters (101-84). Οι «θαλασσί» έκαναν καταπληκτική επιθετική εμφάνιση όπως αποδεικνύουν τα ποσοστά τους σε δίποντα (70%, 22/31) και τρίποντα (58%, 10/17). Η ομάδα της Ρόδου έβαλε τις βάσεις της νίκης της στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν με επιμέρους σκορ 32-15 μετέτρεψε το 20-16 υπέρ των φιλοξενούμενων της πρώτης περιόδου σε 48-35 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
21-12-2019
GAME REPORT

Σημειώνοντας τους 36 από τους 79 πόντους του στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ήφαιστος ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ και έφτασε στη νίκη με 79-65 επί του Ηρακλή, στη Λήμνο, για τη 12η αγωνιστική της EKO Basket League. Μόλις δύο εντός παιδιάς καλάθια για τους φιλοξενούμενους σε αυτό το διάστημα.

21-12-2019
ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ AΡΙΘΜΟΙ
Το αήττητο του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ έπαψε να υφίσταται από την περασμένη Κυριακή όταν και ηττήθηκε στο Περιστέρι, όμως με το 10-1 στο οποίο βρίσκεται, έχει “αέρα” δύο βαθμών από Προμηθέα και Περιστέρι Winmasters. Οι πρωταθλητές θα υποδεχτούν αύριο (22/12, 17:00) το Ρέθυμνο Cretan Kings που προέρχεται από την εντός έδρας νίκη επί του Ιωνικού Affidea που του επέτρεψε να βρεθεί πάνω από την επικίνδυνη ζώνη (4-7).
21-12-2019
Η ήττα στο παιχνίδι με τον Πανιώνιο Su Casa κράτησε τη Λάρισα στη ζώνη του υποβιβασμού (3-8) μαζί με τον ΠΑΟΚ και μία νίκη πάνω από τον Άρη. Η θεσσαλική ομάδα υποδέχεται αύριο (22/12, 19:15) στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της ΕΚΟ Basket League την ΑΕΚ. Η “Ένωση” έχει το μεγαλύτερο ενεργό σερί νικών, αφού πήρε τους δύο βαθμούς στα έξι τελευταία παιχνίδια της. Τελευταία εντός των συνόρων ήττα της ήταν εκείνη στο Ρέθυμνο στις 27 Οκτωβρίου.
20-12-2019
ΕΥΡΩΛΙΓΚA

Για 20 λεπτά ήταν ο κυρίαρχος της κατάστασης, προηγήθηκε ακόμη και με 15 πόντους όμως στα 20 λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός δεν διαχειρίστηκε με τον τρόπο που χρειαζόταν τα δεδομένα του αγώνα, δεν κατάφερε να βρει αντιστάθμισμα στην ένταση που έβγαλε στο παιχνίδι του ο Ερυθρός Αστέρας και έτσι ηττήθηκε στο Βελιγράδι με 88-81. Ήταν η 6η ήττα του Ολυμπιακού σε οχτώ ματς μακριά από το ΣΕΦ που τον περιόρισε στο 6-9, εκεί όπου ανέβηκε ο αντίπαλος του. Ο Βασίλης Σπανούλης σημείωσε τέσσερις πόντους και πλέον απέχει 12 πόντους από την πρώτη θέση των σκόρερ στην ιστορία της Ευρωλίγκας.

20-12-2019
ΝΕA ΟΜAΔΩΝ
Με τον Τζος Κάρτερ ενισχύθηκε το Ρέθυμνο Cretan Kings. Ο 33χρονος Αμερικανός περιφερειακός αγωνίζεται στην Ευρώπη από το 2009 και έχει παίξει στην Ευρωλίγκα με την Όλντενμπουργκ, την Σιένα και την Καρσίγιακα.
19-12-2019
ΕΥΡΩΛΙΓΚA

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έφτασε πολύ κοντά σε μία ακόμα μεγάλη νίκη στην Ευρωλίγκα, ωστόσο στην τέταρτη περίοδο δεν άντεξε την αντεπίθεση της Μακάμπι και ηττήθηκε στο Τελ Αβίβ με 88-79 για την 15η αγωνιστική της διοργάνωσης.

19-12-2019
ΕΥΡΩΛΙΓΚA
Η διπλή εβδομάδα της Ευρωλίγκας για τον Ολυμπιακό ολοκληρώνεται με την αυριανή (20/12, 20:00) αναμέτρηση στο Βελιγράδι με αντίπαλο τον Ερυθρό Αστέρα του Ντράγκαν Σάκοτα, για την 15η αγωνιστική της κανονικής περιόδου.
19-12-2019
Οι τρεις διαδοχικές ήττες από Πανιώνιο Su Casa, ΑΕΚ και Λαύριο Megabolt έχουν κρατήσει τον ΠΑΟΚ στην επικίνδυνη ζώνη της βαθμολογίας (3-8) και απέναντι του βρίσκεται ο 2ος του πίνακα Προμηθέας (8-3) που προέρχεται από δύο συνεχόμενες νίκες επί του Λαυρίου Megabolt και του Ηρακλή. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν το Σάββατο (21/12, 17:45) στο PAOK Sports Arena.
19-12-2019

Οι τρεις διαδοχικές ήττες από Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, Ηρακλή και Ήφαιστο ανάγκασαν τον Κολοσσό H Hotels να υποχωρήσει βαθμολογικά στο 4-7 και γι' αυτό το σαββατιάτικο (21/12, 15:30) ματς με το Περιστέρι Winmasters έχει πάρει ακόμη μεγαλύτερη σημασία για την ομάδα της Ρόδου. Εκείνη του Περιστερίου πάντως προέρχεται από τη μεγάλη νίκη επί του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ με την οποία “έσπασε” το αήττητο του και με ρεκόρ 8-3 βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας.