Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία του Ιωνικού Νικαίας Affidea στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με τον Πανιώνιο Su Casa στην κοινή έδρα των δύο ομάδων, το «Σ. Μπεφόν». Η ομάδα της Νίκαιας σημείωσε στο δεύτερο μισό 66 πόντους φτάνοντας έτσι στην επικράτηση με 108-74 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της EKO Basket League.

Το παιχνίδι είχε δύο τελείωσε διαφορετικά πρόσωπα, καθώς στο πρώτο μέρος ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με σκορ 42-41! Στο δεύτερο όμως ημίχρονο οι τυπικά γηπεδούχοι, με εντυπωσιακούς τους Μαυροκεφαλίδη (33π., 10ριμπ.), Μπαρτ (25π.), Χαραλαμπόπουλο (18π.) και Τζόουνς (17π.) επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους φτάνοντας έτσι στην έβδομη φετινή τους νίκη.

Για τον Πανιώνιο Su Casa που είδε να σταματά το σερί των τριών νικών που είχε, ο Σάμιουελς είχε 19 πόντους και 9 ριμπάουντ ενώ ο Βεργίνης συμπλήρωσε 13 πόντους.

Με τον Μαυροκεφαλίδη να σημειώνει έξι γρήγορους πόντους ο Ιωνικός Affidea ξέφυγε με 9-4 στο πρώτο δίλεπτο του αγώνα, όμως η απάντηση του Πανιωνίου Su Casa ήταν ένα σερί 10-0 με οκτώ πόντους από τον Σάμιουελς που τον έφερε μπροστά στο σκορ με 14-9 στο 6'. Οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά όμως το φινάλε της πρώτης περιόδου βρήκε τους «κυανέρυθρους» να προηγούνται με 21-15 με τρίποντο του Βεργίνη.

Ο Χαραλαμπόπουλος με δύο δικά του τρίποντο έφερε τγις δύο ομάδες στην ίδια αφετηρία ισοφαρίζοντας σε 21-21 με τον Ιωνικό Affidea να βρίσκει ρυθμό και να ξεφεύγει με +6 στο 14' με τον Μπαρτ να κάνει το 30-24. Ο Πανιώνιος Su Casa βρήκε τις λύσεις μένοντας κοντά στο σκορ, όμως η ομάδα του Νίκου Βετούλα συντήρησε το προβάδισμά της ως και το τέλος του πρώτου μέρους που ολοκληρώθηκε με 42-41.

Ένα γρήγορο σερί 6-0 αλλά και πέντε σερί πόντοι του Χαραλαμπόπουλου, άλλαξαν την εικόνα του αγώνα με τον Ιωνικό να ξεφεύγει με 52-44 στο 23'. Ο Τζόουνς με δύο νέα, δικά του, τρίποντα έκανε το 60-45 ενώ με ένα νέο τρίποντο, από τον Μαυροκεφαλίδη, ο Ιωνικός Affidea προηγήθηκε με 65-47 στο 25'! Οι «κυανόλευκοι» συνέχισα να είναι εύστοχοι έξω από τα 6,75μ. μ τους Λόρενς και Μαυροεφαλίδη, κλείνοντας έτσι την τρίτη περίοδο με 76-55.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο με τους Μαυροκεφαλίδη και Μπαρτ να ανεβάζουν το προβάδισμα του Ιωνικού Affidea στο +25 κάνοντας στο 33' το σκορ 83-58. Ο Μπαρτ με 12 σερί πόντους διαμόρφωσε το 100-69 στο 38' ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Δημάκος με δύο δικά του καλάθια πίσω από τα 6,75μ. για το 108-74. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ιωνικός Affidea τελείωσε το παιχνίδι με 18/37 τρίποντα ενώ ο Πανιώνιος Su Casa είχε 8/18 με τα τρία να είναι από τον Βεργίνη που αποβλήθηκε στα μέσα της τρίτης περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 42-41, 76-55, 108-74.

Λίνος Γαβριήλ (Προπονητής Πανιωνίου Su Casa): «Θεωρώ ότι είχαμε μία καλή αντίδραση στο πρώτο δεκάλεπτο με το 15-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο χάσαμε με 27-20 κι εκεί ξεκίνησε το πρόβλημα. Είχαμε μπει, με τα παιδιά, σε μια διαδικασία να προετοιμαστούμε με κάποιες διαφορετικές άμυνες. Αλλάζαμε κάποιες καταστάσεις σε ζώνη ή το αντίστροφο. Σε αρκετά σημεία του αγώνα λειτούργησε, αλλά στη συνέχεια χάσαμε τη συγκέντρωσή μας. Επανήλθαμε στο man to man και την κανονική ζώνη.

Στο δεύτερο ημίχρονο δυστυχώς χάσαμε το μυαλό μας. Πνευματικά δεν δικαιολογείται τέτοια αστάθεια, ειδικά από τη στιγμή που δείξαμε χαρακτήρα και συγκέντρωση σε έδρες όπως το Αλεξάνδρειο και το Ιβανώφειο. Είναι τραγική αυτή η εικόνα, το μομέντουμ που είχαμε στις νίκες δεν την δικαιολογεί. Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας να γίνουμε ομάδα με διάρκεια. Παρά τις τρεις νίκες, η ευφορία ήταν τόση που χάσαμε το μυαλό μας. Ο αντίπαλος το εκμεταλλεύτηκε. Υπάρχει τόσο μεγάλο ταλέντο στον Ιωνικό Νικαίας Affidea, που δεν συγχωρεί τέτοια λάθη. Δεν έχουμε παρά να αναλάβουμε την ευθύνη μας κι εγώ πρώτος ως προπονητής. Να απολογηθώ σε αυτούς που απογοητεύσαμε, γιατί η εικόνα ήταν κάκιστη στο δεύτερο ημίχρονο. Ευελπιστώ και πιστεύω πως με σκληρή δουλειά θα επιστρέψουμε εκεί που ήμασταν».

Νίκος Βετούλας (Προπονητής Ιωνικού Νικαίας Affidea): «Θεωρώ ότι μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο, στο τρίτο δεκάλεπτο κυριαρχήσαμε. Το ψηλό σχήμα μάς βοήθησε στην άμυνα, για να πάρουμε εύκολα σουτ και να ανοίξουμε το παιχνίδι. Τελικά, κερδίσαμε δίκαια και με μια διαφορά που δεν περιμέναμε. Από εκεί και πέρα ήταν καθοριστική η αποβολή του Βεργίνη και σίγουρα εκμεταλλευτήκαμε την κούραση του Σάμιουελς.

Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά, είμαι περήφανος για την προσπάθεια που έχουν κάνει. Κλείσαμε έναν κύκλο 10 παιχνιδιών με επτά νίκες και η ομάδα είναι σε πολύ καλή βαθμολογική θέση. Η ομάδα συνεχίζει και πιστεύω ότι θα τελειώσει τη χρονιά όπως πρέπει να την τελειώσει».