Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έφτασε πολύ κοντά σε μία ακόμα μεγάλη νίκη στην Ευρωλίγκα, ωστόσο στην τέταρτη περίοδο δεν άντεξε την αντεπίθεση της Μακάμπι και ηττήθηκε στο Τελ Αβίβ με 88-79 για την 15η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας έκαναν εντυπωσιακό ξεκίνημα, προηγήθηκαν ακόμα και με 18 πόντους, ωστόσο από το 32' και έμειναν από δυνάμεις με αποτέλεσμα η Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου να ολοκληρώσει την ανατροπή και να φτάσει στην τελική επικράτηση.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έχει πλέον ρεκόρ 9-6 και παραμένει στην πρώτη εξάδα της κατάταξης, ενώ η ομάδα του Ισραήλ έφτασε το 11-4 και βρίσκεται στην τετράδα.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν εξαιρετικό για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ. Προηγήθηκε με 15-4 στο πεντάλεπτο ενώ αύξησε ακόμα περισσότερο τη διαφορά ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο, προηγούμενος με 29-13.

Στο 11' ο Γουάιλι έκανε το σκορ 13-31 στέλνοντας τη διαφορά στο +18 που ήταν και η μέγιστη τιμή της. Οι παίκτες της Μακάμπι πήραν τον έλεγχο των ριμπάουντ και σταδιακά μείωσαν τη διαφορά. Στο 16' ο Έισι την κατέβασε μετά από πολύ ώρα σε μονοψήφια επίπεδα κάνοντας το σκορ 31-40 ενώ με ένα σερί 7-0 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 43-46.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων για το δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πήγε και πάλι στο +9 με τον Παπαπέτρου να γράφει το 45-54 ενώ στο 28' Τόμας και Ράιτ ανέβασαν το προβάδισμα της ελληνικής ομάδας στο +10 (57-67). Και πάλι όμως η Μακάμπι έκλεισε καλά το δεκάλεπτο μειώνοντας σε 65-69.

Στο 32' ο Τόμας έκανε το σκορ 66-71 όμως η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στους γηπεδούχους. με 4/4 τρίποντα και 3/4 δίποντα στα επόμενα 4 λεπτά μετέτρεψαν το σκορ σε 84-77 ολοκληρώνοντας έτσι την ανατροπή. Οι «πράσινοι» ήταν άστοχοι στο φινάλε, στην προσπάθειά τους να επιστρέψουν στο παιχνίδι, με τη Μακάμπι να παίρνει τη νίκη με 88-79.

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 43-46, 65-69, 88-79.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 9 (1), Γουίλμπεκιν 23 (4), Έισι 8, Καλοϊάρο 3 (1), Χάντερ 15, Αβντίγια 7, Ντόρσεϊ 16 (3), Κοέν 5 (1), Ζούσμαν 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 24 (1), Ράις 5 (1), Παπαγιάννης 7, Παπαπέτρου 17 (4), Βουγιούκας, Τζόνσον 3 (1), Μπράουν, Φρiντέτ 7 (1), Καλάθης 8, Γουάιλι 4, Μήτογλου 4.