15-11-2015
ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ AΡΙΘΜΟΙ
Ένα από τα ζευγάρια που πριν την 6η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ δεν είχαν αναμετρηθεί στο παρελθόν είναι αυτό του Αρκαδικού με τον Παναθηναϊκό. Πλησιάζει τα 800 ριμπάουντ καριέρας ο Καλλινικίδης και τα 900 αμυντικά ριμπάουντ ο Φώτσης.
15-11-2015
Η περσινή σεζόν τελείωσε απότομα για τον Αμερικανό γκαρντ όμως στον Κόροιβο δεν έχασαν την πίστη τους στις δυνατότητες του. Ο Ντέιβις κάνει πολύ καλή σεζόν και ηγήθηκε της ομάδας της Αμαλιάδας στη σπουδαία νίκη επί του Άρη. Αρνητικό ρεκόρ εξαετίας για τους «κίτρινους» το ένα εύστοχο τρίποντο.
15-11-2015
Δεν είχε ιδιαίτερη σχέση με το 10/10 του ΠΑΟΚ επί του Κολοσσού H Hotels στη Θεσσαλονίκη όμως μέσα από το χθεσινό παιχνίδι ο Γιώργος Δέδας έγινε ο 9ος παίκτης σε συμμετοχές στην ιστορία του «Δικεφάλου» από καταβολής Α1. Οι… πλάτες του «Big Sofo» και ο διαγωνισμός νευρικότητας.
15-11-2015

Στην πρώτη του εμφάνιση με την Κηφισιά, ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης μοίρασε τέσσερα μπλοκ στην κορυφαία φετινή επίδοση της Basket League ΣΚΡΑΤΣ ενώ σημείωσε άλλα δύο ατομικά επιτεύγματα. Το ρεκόρ καριέρας του στα ριμπάουντ ισοφάρισε ο Κασελάκης ενώ το δικό του κατέρριψε ο Τσάβνταρ Κοστόβ.

15-11-2015
Το 150ό παιχνίδι του Ρεθύμνου Cretan Kings στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ συνοδεύτηκε από ήττα στο Λαύριο και έτσι οι Κρητικοί πραγματοποιούν εκκίνηση ανάλογη της παρθενικής σεζόν τους στην κατηγορία. Με 1-5 είχαν αρχίζει και την περίοδο 2007-2008. Ο Νίκος Μπάρλος ξεπέρασε τον Γιάννη Γιαννούλη σε συμμετοχές.
14-11-2015
Έστω και με μεγάλη δόση δυσκολίας, η «ένωση» με τη νίκη επί του Απόλλωνα Carna έκανε το 6/6 σημειώνοντας και το επόμενο Σάββατο «απειλεί» το δεύτερο καλύτερο ρεκόρ στην ιστορία της. Τα νέα επιτεύγματα του Μαυροκεφαλίδη, το ρεκόρ καριέρας του Γουντς και τα αγωνιστικά «γενέθλια» του Αθανασούλα.
14-11-2015
GAME REPORT
Η ΑΕΚ έδειξε χαρακτήρα στο ΟΑΚΑ και παρά τα σημαντικά «εμπόδια» που της έβαλε ο Απόλλων Carna έφτασε στην έκτη νίκη της στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της Basket League ΣΚΡΑΤΣ (84-78).
14-11-2015
GAME REPORT
Ο Κόροιβος Αμαλιάδας έκανε την ανατροπή της χρονιάς και επικράτησε του Αρη με 67-65 για την 6η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο -10, τρία λεπτά πριν το τέλος, αλλά με επιμέρους σκορ 14-2 πήραν τη νίκη.
14-11-2015
GAME REPORT
Το Λαύριο με συνεχείς ανατροπές πανηγύρισε την δεύτερη νίκη του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ και την πρώτη εντός έδρας επί του Ρεθύμνου Cretan Kings (69-67) σε συναρπαστική συνάντηση για την 6η αγωνιστική.
14-11-2015
GAME REPORT
Η Κηφισιά αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη από την Καβάλα και πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 72-77 για την 6η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Για την ομάδα του βορείου προαστίου η σημερινή νίκη ήταν η τρίτη εκτός έδρας σε ισάριθμες αναμετρήσεις.
14-11-2015
GAME REPORT
Με κορυφαίο τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη και τους Τέπιτς, Βασιλειάδη να έχουν από ένα καλό ημίχρονο, ο “Δικέφαλος” σημείωσε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στη φετινή Basket League ΣΚΡΑΤΣ, επικρατώντας με 64-59 του Κολοσσού H Hotels που αντιστάθηκε σθεναρά.