Ο Κόροιβος Αμαλιάδας έκανε την ανατροπή της χρονιάς και επικράτησε του Αρη με 67-65 για την 6η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο -10, τρία λεπτά πριν το τέλος, αλλά με επιμέρους σκορ 14-2 πήραν τη νίκη. Ο Αρης ήταν ο ιδανικός αυτόχειρας χάνοντας έτσι την ευκαιρία να διευρύνει το σερί των νικών.

Παιχνίδι λεπτών ισορροπιών έγινε στο πρώτο ημίχρονο αφού καμία από τις δύο ομάδες κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε μάλιστα σε προσωπική μονομαχία μεταξύ των Ντουέιν Ντέβις-Οκάρο Ουάιτ. Αμφότεροι σημείωσαν από εννιά πόντους. Ο Αρης προηγήθηκε με 6-10 λίγο πριν τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών αγώνα, αλλά ο Κόροιβος μέσα από τα επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψε και τη δυνατότητα δεύτερων επιθέσεων απάντησε με επιμέρους σκορ 6-3 (14-13). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 23-22 έπειτα από καλάθι του Ουάιτ.

Στα πρώτα λεπτά της συνάντησης ο Ντάρελ Χάρις μετά από διεκδίκηση ριμπάουντ, έπεσε άσχημα στο παρκέ, χτύπησε στο κεφάλι, «γύρισε» η γλώσσα του, αλλά ευτυχώς άμεσα του προσφέρθηκαν οι πρώτες βοήθειες και συνήλθε.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες «έσφιξαν» τις άμυνές του. Οι γηπεδούχοι δεν απέφυγαν τα λάθη – υπέπεσε σε εννιά στο πρώτο ημίχρονο – ενώ ο Αρης δεν αξιοποίησε όλες τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν στο ανοιχτό γήπεδο. Ως εκ τούτου, δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα (28-26, 14’). Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 38-39 στο τέλος του ημιχρόνου έπειτα από καλάθι του Τζέρελ Μακ Νιλ.

Η 3η περίοδος ανήκε στους φιλοξενούμενους που ήλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα μέσα από την άμυνά τους. Για την ακρίβεια, σε έξι αγωνιστικά λεπτά δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να σημειώσουν περισσότερους από δύο πόντους και με καλάθι από τον Οκάρο Ουάιτ προηγήθηκαν με 40-48. Η διαφορά έφτασε έως και στα επίπεδα των 13 πόντων (41-54, 28’), για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με σκορ 44-56.

Ο Αρης είχε τον έλεγχο του αγώνα έως το 33’. Διατηρούσε διψήφια διαφορά πόντων (53-63), αλλά από εκείνο το σημείο και μετά άλλαξαν τα πάντα. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα 12-0 σερί και με κορυφαίους τους Ντέιβις, Τρότερ προηγήθηκε με 65-63, 41 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Τζέρελ ΜακΝιλ ισοφάρισε σε 65-65 με δύο ελεύθερες βολές και ο Κόροιβος είχε τα 24 από τα 28 δευτερόλεπτα που απέμεναν. Ο Ντέιβις πέτυχε το καλάθι της νίκης (67-65), έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ενώ στην τελευταία επίθεση του Αρη, ο ΜακΝιλ αστόχησε σε προσπάθεια δύο πόντων.

Δεκάλεπτα: 23-22, 38-39, 44-56, 67-65.

Δημήτρης Πρίφτης (προπονητής Άρη): «Είχαμε μία δύσκολη εβδομάδα, με τον αγώνα στην Μπάνβιτ και το σημερινό. Είχαμε κακή διαχείριση της κατάστασης στα τελευταία 4.5 λεπτά. Δεν είχαμε συγκέντρωση κι αυτός ήταν ο βασικός λόγος που χάσαμε το ματς. Ήμασταν κακοί στην επίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου πετύχαμε μόλις 9 πόντους και στο τέλος δε διαχειριστήκαμε σωστά τον χρόνο. Συγχαρητήρια στον Κόροιβο, εμείς συνεχίζουμε».

Σε ερώτηση αναφορικά με τον Σλάβεν Τσούπκοβιτς, ο κόουτς των «κίτρινων» απάντησε: » Ήταν καθαρά αγωνιστική απόφαση η μη χρησιμοποίησή του. Δεν τίθεται θέμα αντικατάστασής του».

Σπύρος Μούρτος (αρχηγός Άρη): «Συγχαρητήρια στον Κόροιβο. Εμείς έχουμε ένα κρίσιμο ματς την Τετάρτη κόντρα στην Τράμπζονσπορ και στρέφουμε την προσοχή μας σ” αυτό. Θα δούμε με τους προπονητές τι δεν πήγε καλά στο τέλος. Ήταν ένας συνδυασμός κακής επικοινωνίας, λαθών και κάποιων τυχερών σουτ του αντιπάλου».

Χάρης Μαρκόπουλος (προπονητής Κοροίβου): «Ξέραμε ότι παίζαμε με ένα από τους πιο δυνατούς αντιπάλους της φετινής σεζόν. Ο Άρης παίζει πάρα πολύ καλό μπάσκετ. Μπορεί να σκοράρει και στους αιφνιδιασμούς αλλά και σε οργανωμένες επιθέσεις. Νομίζω ότι από το 15ο έως το 35ο λεπτό ο Άρης ήλεγχε πλήρως το παιχνίδι. Από εκεί και πέρα όμως οι παίκτες μας έβγαλαν πολύ μεγάλα ψυχικά αποθέματα, προσπάθησαν να δώσουν ότι έχουν, πίεσαν, οδήγησαν σε λάθη την αντίπαλη ομάδα, τα εκμεταλλευτήκαμε και όταν γυρίζουμε ένα τέτοιο παιχνίδι σίγουρα η ψυχολογία είναι με το μέρος μας και βάλαμε κάποια μεγάλα καλάθια και κερδίσαμε. Θέλω να συγχαρώ τα παιδιά μέσα από την καρδιά μου γιατί κάθε μέρα κάνουν πολύ μεγάλη προσπάθεια, δίνουν ότι έχουν, θυσιάζουν πολλές φορές την δικιά τους υγεία για να μπορέσουν να βοηθήσουν την ομάδα.

Επίσης θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο γιατί στο τελευταίο πεντάλεπτο πραγματικά δείξαμε ποια είναι η έδρα της Ηλείας. Πρέπει να βάλουμε τα κεφάλια κάτω, να μείνουμε ταπεινοί γιατί το πρωτάθλημα όπως είδατε είναι εναλλαγές στιγμών. Από στιγμή σε στιγμή μπορεί να έχεις διαφορετικά συναισθήματα. Είναι πάρα πολύ νωρίς ακόμα. Θυμόμαστε πως ακριβώς ήμασταν μετά το πρώτο ματς με τα Τρίκαλα. Σήμερα να το χαρούμε, αλλά από αύριο πρέπει να συνεχίσουμε την δουλειά μας για να μπορέσουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί και στο υπόλοιπο του πρωταθλήματος. Καλή συνέχεια στον Άρη».

Διαμαντής Σλαφτσάκης (μπασκετμπολίστας Κοροίβου): «Ήταν πολύ σημαντική νίκη. Κάναμε κακό ξεκίνημα με λάθη στην άμυνα, αλλά βελτιωθήκαμε τόσο αμυντικά όσο και στην κυκλοφορία της μπάλας και επιτρέψαμε. Στο δεύτερο μέρος χαλαρώσαμε στην άμυνα και ο Άρης πήρε διαφορά 13 πόντων. Αλλάξαμε την άμυνά μας, γυρίσαμε το ματς με μεγάλα σουτ και το κερδίσαμε με το καλάθι του Ντέιβις».