Η Κηφισιά αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη από την Καβάλα και πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 72-77 για την 6η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Για την ομάδα του βορείου προαστίου η σημερινή νίκη ήταν η τρίτη εκτός έδρας σε ισάριθμες αναμετρήσεις και η τέταρτη συνολικά στο Πρωτάθλημα της φετινής σεζόν, στο οποίο μετράει μια νίκη και δύο ήττες στο Ζηρίνειο!

Ο αγώνας κρίθηκε στην παράταση (63-63 κ. α.) και στην αποτελεσματικότητα των δύο ομάδων από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Με όπλο την άμυνα, η Καβάλα ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι περιόρισαν τη Κηφισιά στους πέντε πόντους έπειτα από επτά αγωνιστικά λεπτά και προηγήθηκαν με 12-5.

Τα δεδομένα της αναμέτρησης άλλαξαν από τη στιγμή που πάτησε στο παρκέ ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης. Ο έμπειρος σέντερ έδωσε 12 πόντους, πέντε ριμπάουντ και τρία κοψίματα στην ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο, αρχικά την βοήθησε να μειώσει σε 16-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ηταν ασφαλώς ο πρωταγωνιστής της Κηφισιάς στη δεύτερη περίοδο. Σημείωσε διαδοχικούς πόντους και της έδωσε το προβάδισμα με 18-19 (13’), ενώ η διαφορά έφτασε έως και στο +7 (20-27, 17’). Την ίδια στιγμή, η Καβάλα δεν είχε καταφέρει να αξιοποιήσει τα 12 επιθετικά ριμπάουντ που είχε μαζέψει καθώς σούταρε με απελπιστικά ποσοστά ευστοχίας έχοντας 7/34 σουτ. Παρόλο αυτά κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά έως το τέλος του ημίχρονου (27-29).

Το ίδιο αμφίρροπο ήταν και το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης. Παρότι οι φιλοξενούμενοι έκαναν απόπειρα να ξεφύγουν στο σκορ (29-35, 22’). Κοστόφ και Ρόμπινσον κράτησαν όρθια την Καβάλα που απάντησε με επιμέρους σκορ 8-2 και ισορρόπησε την κατάσταση (37-37, 25’). Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 46-49 έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Λεωνίδα Κασελάκη.

Ο Τζάστιν Ρόμπινσον αποτέλεσε την ασφαλέστερη λύση για την Καβάλα στην τελευταία περίοδο, ενώ η Κηφισιά βασίστηκε στους Γκίκα-Κασελάκη. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου (59-59 στο 37’), για να φθάσουμε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Χρήστος Ταπούτος ισοφάρισε σε 63-63, 1:18 πριν το τέλος. Στις επιθέσεις που ακολούθησαν καμία ομάδα κατάφερε να σκοράρει. Για τους γηπεδούχους, Γιαννακίδης και Ρόμπινσον αστόχησαν σε δύο προσπάθειες τριών πόντων, ενώ Γκίκας και Κασελάκης επίσης δεν κατάφεραν να σκοράρουν για τους φιλοξενούμενους και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί η Κηφισιά αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη. Ο Χογκ πέτυχε το κρισιμότερο καλάθι δίνοντας αέρα τεσσάρων πόντων (68-72, 43:20) στην ομάδα του για να ακολουθήσει και μία εύστοχη βολή από τον Νίκο Γκίκα. Ένα καλάθι του Ρόμπινσον ανανέωσε τις ελπίδες των γηπεδούχων, οι οποίοι θα μπορούσαν να είχαν μειώσει ακόμη περισσότερο αλλά με το σκορ στο 70-74 (22’’ πριν το τέλος) ο Τζόουνς αστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές. Αντιθέτως, ο Πόποβιτς ήταν αποτελεσματικός και η Κηφισιά πήρε τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 16-13, 27-29, 46-49, 63-63 (κ.α.), 72-77 .

Ηλίας Παπαθεοδώρου (προπονητής Κηφισιάς): «Θεωρώ ότι πετύχαμε μία πολύ σημαντική νίκη για τη συνέχεια της ομάδας, κατά κύριο λόγο γιατί είχαμε δύο αλλαγές μέσα στη βδομάδα που δε ξέραμε πόσο θα επηρεάσουν την εικόνα της ομάδας. Η ομάδα στήριζε πολλά πάνω στο Μαυροειδή, ήταν πολλά για την ομάδα. Ήρθαν άλλοι δύο παίκτες, ο Σμίθ και ο Γλυνιαδάκης. Ο δεύτερος λόγος είναι ότι παίζαμε με μία ομάδα που ήθελε το παιχνίδι. Είναι θέμα χρόνου να βελτιωθεί η Καβάλα. Ήταν σημαντικό για μας να περιορίσουμε στην άμυνα τους καλούς παίκτες της Καβάλας, όμως δεν είχαμε συνέπεια στην επίθεση και δεν καταφέραμε να πάρουμε ποτέ μία σοβαρή διαφορά.

Νομίζω ότι στο τέλος με τον τρόπο όπου εξελίχτηκε το παιχνίδι μας ευνόησε, η Καβάλα είναι νέα ομάδα, λίγες μέρες μαζί. Εμείς έχουμε συνοχή και αυτό ήταν πολύ σημαντικό γιατί είχαμε φρεσκάδα στις αποφασίσεις μας, για μας είναι η μεγαλύτερη μέχρι τώρα εκτός έδρας νίκη, τεράστιας σημασίας νίκη. Ο κόσμος της Καβάλας ήταν συγκλονιστικός, άκρως μπασκετικός και αισθανθήκαμε ωραία που μας χειροκρότησαν».

Ντάστιν Χογκ (μπασκετμπολίστας Κηφισιάς): «Το σημερινό παιχνίδι ήταν πολύ σκληρό για μας, καμία ομάδα δεν ήταν έτοιμη για αυτό. Και οι δύο ομάδες έπαιξαν πολύ καλή άμυνα εμποδίζοντας τους επιθετικούς. Πήραμε καλάθια από τον Γλυνιαδάκη και μας βοήθησε σημαντικά και ουσιαστικά μας άνοιξε την πόρτα και οι υπόλοποι να σκοράρουμε. Στο β’ ημίχρονο κάναμε καλύτερη δουλειά και στην παράταση βάλαμε τις βολές και ουσιαστικά εμποδίσαμε την επίθεση της Καβάλας».

Γιάννης Τζήμας (προπονητής Καβάλας): «Συγχαρητήρια σε όλο το τήμ της Κηφισιάς, δεν είναι τυχαία η πορεία της μέχρι τώρα. Εμείς ήμαστε μία ομάδα15-20 μερών στην ουσία, Ρόμπινσον-Βάργκας και Τζόουνς ενσωματώθηκαν στο πρωτάθλημα με την έναρξη ουσιαστικά. Σήμερα επανήλθαν στην ομάδα ο Ταπούτος και ο Δεμερτζής, αλλά δεν ήταν εύκολο σίγουρα να περιμένεις και πολλά πράγματα από τα παιδιά. Τόσο με την ΑΕΚ όπως είδαμε, όσο και σήμερα η εικόνα μας δεν έχει καμμία ουσία με την ομάδα των πρώτων τριών αγωνιστικών.

Παρ΄όλα αυτά μπορώ να πω ότι σήμερα ευχαριστημένος από την προσπάθειά των παικτών. Στην άμυνα κάναμε υπερπροσπάθεια στην άμυνα και τους σταματήσαμε στους 63 πόντους, όμως η κόπωση και το μικρό rotation που είχαμε αναγκαστήκαμε να παίζουμε με 2-3 κοντούς για να αποφύγουμε την πίεση της Κηφισιάς στο ανοιχτό γήπεδο. Δεν είχαμε την τύχη με το μέρος μας. Στην παράταση δεν ήταν ευχάριστα τα πράγματα για μας. Εκεί δεν είχαμε εμείς τη φρεσκάδα και τη φυσική κατάσταση της Κηφισιάς».

Γιάννης Δεμερτζής (μπασκετμπολίστας Καβάλας): «Το παιχνίδι φαινόταν από την αρχή πως θα πάει στο ένα σούτ. Είχαμε την ευκαιρία δεν βάλαμε το καλάθι για να πάρουμε μία πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα. Τη χρειαζόμασταν πολύ αυτή τη νίκη. Είναι μία δύσκολη στιγμή για την ομάδα αυτή. Πρέπει να φανούμε σκληροί και να δουλέψουμε πιο πολύ για να βελτιωθούμε».