ΝΕA
ΝΕΑ
08-04-2017
GAME REPORT
Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο (38-23) στην εντός έδρας συνάντηση του με τον Κόροιβο, διατήρησε τον έλεγχο στο δεύτερο μέρος όταν οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν και έφτασε στη νίκη (75-66) με την οποία επέστρεψε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας της STOIXIMAN.GR Basket League.
08-04-2017
GAME REPORT
Νικηφόρα ολοκλήρωσε τις εντός έδρας υποχρεώσεις της στην κανονική περίοδο της STOIXIMAN.GR Basket League η ΑΕΚ που επικράτησε με 82-81 του Κολοσσού Η Hotels στο ΟΑΚΑ. Η ομάδα της Ρόδου έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει μία θέση μέσα στην πεντάδα και πλέον στην τελευταία αγωνιστική θα επιδιώξει ένα καλό πλασάρισμα εν όψει των πλέι οφ.
08-04-2017
GAME REPORT
Τα Τρίκαλα Bc Aries έβαλαν στο πρώτο ημίχρονο όταν προηγήθηκαν με 21 πόντους (39-18 στο 18’) τις βάσεις της νίκης τους επί της Δόξα Λευκάδας (74-68) με την οποία έκαναν ρεκόρ συνολικών νικών (10) στην τετραετή παρουσία τους στην STOIXIMAN.GR Basket League.
08-04-2017
GAME REPORT

Την παρουσία της και την επόμενη αγωνιστική περίοδο στην STOIXIMAN.GR Basket League εξασφάλισε η νεοφώτιστη Κύμη Seajets που επιβλήθηκε στη Χαλκίδα με 76-70 του Απόλλωνα Π. Carna και «κλείδωσε» την παραμονή της μία αγωνιστική πριν από την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος. Από την άλλη οι Πατρινοί θα παίξουν την τελευταία αγωνιστική για τη δική τους παραμονή.

08-04-2017
GAME REPORT
Το Λαύριο DHI δημιούργησε διψήφια διαφορά στην τρίτη περίοδο (60-50 στο 28’) και επικράτησε εντός έδρας του Άρη με 75-70 στην τελευταία εντός έδρας αναμέτρηση του για την κανονική περίοδο της STOIXIMAN.GR Basket League. Με τη νίκη τους οι γηπεδούχοι εξακολουθούν να ελπίζουν στην είσοδο τους στα πλέι οφ, ενώ οι «κίτρινοι» υποχώρησαν στην πέμπτη θέση.
08-04-2017
ΔΕΛΤΙA ΤΥΠΟΥ
Τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου του ΕΣΑΚΕ και ο πρόεδρος του κ. Βαγγέλης Γαλατσόπουλος συγχαίρουν τους Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό Superfoods για την πρόκριση τους με πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Γεγονός που επιβεβαιώνει την δυναμική του ελληνικού μπάσκετ και της STOXIMAN.GR Basket League.
08-04-2017
ΕΥΡΩΛΙΓΚA

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην κανονικής φάσης της Ευρωλίγκας γνωρίζοντας την ήττα με 90-86 από την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα σε μία αναμέτρηση με... άρωμα φάιναλ φορ καθώς αν οι δύο ομάδες καταφέρουν να προκριθούν από τα πλέι οφ τότε θα συναντηθούν στον έναν από τους δύο ημιτελικούς στην Κωνσταντινούπολη.

07-04-2017
ΕΥΡΩΛΙΓΚA
Ο Παναθηναϊκός Superfoods «σφράγισε» την κατάκτηση της τέταρτης θέσης της τελικής βαθμολογίας της Ευρωλίγκας και του πλεονεκτήματος της έδρας στα πλέι οφ με επιβλητική νίκη επί της Μακάμπι (81-61) στο Τελ Αβίβ ύστερα από εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο (επιμέρους σκορ 49-19). Ολυμπιακός – Αναντολού Έφες και Παναθηναϊκός Superfoods – Φενέρμπαχτσε τα ζευγάρια των ελληνικών ομάδων στα πλέι οφ μετά την ήττα της Μπασκόνια στην Βιτόρια από την βαθμολογικά αδιάφορη Ζαλγκίρις Κάουνας (84-79).
06-04-2017
ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ AΡΙΘΜΟΙ

Επτά φορές έχει υποδεχθεί η ΑΕΚ στο γήπεδό της τον Κολοσσό H Hotels για την STOIXIMAN.GR Basket League, έχοντας επικρατήσει τις πέντε από αυτές, ενώ μετρά δύο συνεχόμενες από την επιστροφή της στη λίγκα και έπειτα.

06-04-2017

Τρεις φορές έχουν αναμετρηθεί συνολικά το Λαύριο DHI με τον Άρη για την STOIXIMAN.GR Basket League με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να έχει επιβληθεί και τις τρεις, δύο στη Θεσσαλονίκη και άλλη μία -πέρυσι- στο Λαύριο.

06-04-2017

Τρεις συνεχόμενες νίκες επί του Κόροιβου μετρά ο ΠΑΟΚ που συνολικά έχει επικρατήσει στις τέσσερις από τις πέντε αναμετρήσεις των δύο ομάδων στις τρεις σεζόν που βρίσκονται μαζί στην STOIXIMAN.GR Basket League.

06-04-2017

Για πρώτη φορά θα παίξουν τα Τρίκαλα BC Aries και η Δόξα Λευκάδας στην έδρα των πρώτων, για την STOIXIMAN.GR Basket League. Έχουν ωστόσο συναντηθεί εκεί για το πρωτάθλημα της Α2 την περίοδο 2012/13 με την ομάδα των Τρικάλων να επικρατεί με 66-62.