Νικηφόρα ολοκλήρωσε τις εντός έδρας υποχρεώσεις της στην κανονική περίοδο της STOIXIMAN.GR Basket League η ΑΕΚ που επικράτησε με 82-81 του Κολοσσού Η Hotels στο ΟΑΚΑ. Η ομάδα της Ρόδου έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει μία θέση μέσα στην πεντάδα και πλέον στην τελευταία αγωνιστική θα επιδιώξει ένα καλό πλασάρισμα εν όψει των πλέι οφ.

Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του σκορ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, όμως η ομάδα της Ρόδου που έψαχνε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 13-2 μετά από το πρώτο πεντάλεπτο, έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 19-12. Στο 13' ο Χολ με δικό του καλάθι έστειλε τη διαφορά στο +9 (16-25) για τους φιλοξενούμενους, ωστόσο σε αυτό το σημείο... ανέλαβε δράση ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης. Με επτά συνεχόμενους πόντους του κράτησε την ΑΕΚ κοντά στο σκορ (23-27 στο 15') με τους Ρόδιους να έχουν σταθερά το προβάδισμα, κλείνοντας το πρώτο μέρος προηγούμενοι με 40-34.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων για το δεύτερο ημίχρονο, η Ένωση προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά και εν τέλει με δύο τρίποντα από τους Λαρεντζάκη και Σάκοτα έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 26' (48-48), ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ούκιτς με 1/2 βολές έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ΑΕΚ (52-51) έπειτα από πολύ ώρα. Με ένα σερί 5-0 στο τελευταίο ενάμισι λεπτό οι «κιτρινόμαυροι» έκλεισαν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 60-55. Αυτή τη βραχεία κεφαλή η ΑΕΚ κατάφερε να τη διατηρήσει σε όλη την τέταρτη περίοδο με τον Κολοσσό H Hotels να μειώνει σε 68-67 με 3:29 για το τέλος με τον Τσούκου.

Η «απάντηση» της ΑΕΚ ήταν ένα επιμέρους σκορ 7-1 που την έφερε στο +8 (76-68) με 1:51 για το τέλος. Ο Μαυροκεφαλίδης με 2/2 βολές έκανε το 81-76 στα 27'' αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι απέτυχαν τρεις φορές να σκοράρουν παίρνοντας ισάριθμα επιθετικά ριμπάουντ. Εν τέλει ο Σαλούστρος με βολές μείωσε σε 81-78 στα 16''. Ο Μακ Γκραθ με μία βολή έκανε το 82-78 ενώ με τον ίδιο τρόπο ο Χολ μείωσε σε 82-79 με τον Τσούκου να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ μετά από τη χαμένη βολή του συμπαίκτη του και να γράφει το τελικό 82-81.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 34-40, 60-55, 82-81.

Άρης Λυκογιάννης (προπονητής Κολοσσού H Hotels): «Μετά από ένα κακό διάστημα τον τελευταίο ένα μήνα κάναμε μια πραγματικά καλή εμφάνιση εκτός έδρας απέναντι σε έναν μεγάλο αντίπαλο. Η εμφάνιση μας και στα 40’ μας δείχνει το δρόμο για να επανέλθουμε στις καλές εμφανίσεις, γιατί είχαμε χάσει την πίστη μας στον εαυτό μας. Τώρα θέλουμε να ξεκουραστούμε και να τελειώσουμε καλά με τα Τρίκαλα την κανονική περίοδο και να προετοιμαστούμε για τα πλέι οφ.

Έχουμε αδικήσει τον εαυτό μας έτσι όπως αγωνιστήκαμε. Είναι όμως φυσιολογικό γιατί υπάρχει και κόπωση, παίζουμε με λίγους παίκτες για μεγάλο διάστημα. Αρχίσαμε να κυνηγάμε 4η θέση, αλλά δεν ήταν ο βασικός μας στόχος αυτός. Έτσι όπως παρουσιαστήκαμε σήμερα, φάνηκε να επιστρέφουμε στις βασικές αρχές μας. Αν είχαμε συγκεντρωση στην αμυνα στο σουτ του Σάκοτα στο τέλος, ίσως είχαμε τη δυνατότητα κερδίσουμε. Και στα 40’ ήμαστε είτε μπροστά στο σκορ είτε… βδέλλα και δεν αφήσαμε ΑΕΚ να πάρει μεγάλες διαφορές».

Για το νεο σύστημα των πλέι οφ: «Δεν βολεύει τις ομάδες που είναι στην 3η και την 4η θέση, γιατί θα αγωνιστούν μετά από 14 μέρες. Τι θα κάνεις δύο εβδομάδες χωρίς παιχνίδια; Πώς θα κρατήσει σε εγρήγορση τους παίκτες κλπ.; Οι ομάδες στις θέσεις 5-8 θα μπουν πιο γρήγορα, ο Παναθηναϊκός και και ο Ολυμπιακός θα έχουν τη δυνατότητα να ασχοληθούν με την Ευρωλίγκα. Να δούμε πώς θα λειτουργήσει. Εμείς ψάχνουμε διαρκώς τρόπους να ξεχωρίζουμε από όλη την υπόλοιπη Ευρώπη».

Παναγιώτης Βασιλόπουλος (μπασκετμπολίστας Κολοσσού H Hotels): «Η ΑΕΚ πέρασε από δικά μας λάθη μπροστά στο σκορ. Προερχόμασταν από μια σειρά κακών παιχνιδιών. Οπότε χρειαζόμασταν ένα παιχνίδι σαν το σημερινό ακόμη και εάν χάσαμε. Θέλαμε να κάνουμε μια καλή εμφάνιση και να... κυνηγήσουμε έως το τέλος. Σίγουρα όταν παίζεις με μια ομάδα όπως η ΑΕΚ, που έχει τόσους καλούς παίκτες, έχεις παραπάνω κίνητρο.

Εύχομαι και ελπίζω η συγκέντρωση μας να παραμείνει ίδια στις προπονήσεις και τους αγώνες. για να διεκδικήσουμε αυτό που μας αξίζει πραγματικά και έχουμε δείξει από την αρχή της χρονιάς. Χάσαμε την ευκαιρία να είμαστε τέταρτοι. Έτσι, όμως, είναι ο αθλητισμός. Ότι δίνεις, παίρνεις. Καλή συνέχεια στην ΑΕΚ και εμείς να συνεχίσουμε το ίδιο ανταγωνιστικοί».

Σωτήρης Μανωλόπουλος (προπονητής ΑΕΚ): «Συγχαρητήρια στον Κολοσσό. Έκανε μια πάρα πολύ καλή εμφάνιση. Εμείς ξεκινήσαμε πολύ άσχημα, ιδιαίτερα στο αμυντικό κομμάτι. Στο δεύτερο ανεβήκαμε αμυντικά. Μας στοίχισε πολύ το πέμπτο φάουλ του Ελονού, που ήταν πολύ καλός στην άμυνα.

Στην επίθεση κάναμε φθηνά λάθη και ο Κολοσσός έφτασε στο σημείο να διεκδικεί την νίκη στο τέλος. Για να σας εξηγήσω, έχουμε κάνει πολλές αλλαγές και έχουμε πάρει ρίσκο. Χρειάζεται χρόνος και νομίζω θα πορευτούμε καλύτερα στο μέλλον. Δεν έχω παράπονο από την προπόνηση. Γίνεται καλή δουλειά».

Για το αν θα ωφελήσει η διακοπή μέχρι τα πλέι οφ: «Θεωρώ ότι θα ωφελήσει. Καταλαβαίνω πως είναι προς το τέλος της χρονιάς. Οι παίκτες είναι κουρασμένοι σωματικά και ψυχολογικά και πρέπει να το διαχειριστούμε σωστά»

Για τις προπονήσεις κι αν έχουν γίνει πλέον πιο δυνατές: «Η αλήθεια είναι αυτή. Κάνουμε διαφορετική προπόνηση. Πρέπει να πάρουμε αυτό το ρίσκο. Δεν φοβάμαι. Έχουμε έναν άνθρωπο, τον Γιώργο Βαβέτση που είναι πολύ καλός σε αυτό το κομμάτι. Μίλησε ο χαρακτήρας των παικτών στο δεύτερο ημίχρονο και βγάλαμε μεγαλύτερη ενέργεια».

Για το αν υπάρχει έλλειψη κινήτρου: «Αν ισχύει, εγώ δεν θέλω να το πιστέψω. Αυτό που είπα στο ημίχρονο στους παίκτες, αν παίξαμε καλά με τον Ολυμπιακό και καλύτερα με τον Παναθηναϊκό, αποδείξαμε ότι μπορούμε να τους ανταγωνιστούμε, αλλά δεν τους κερδίσαμε. Οπότε δεν μπορούμε να χαλαρώσουμε. Η χρονιά δεν έχει τελειώσει. Τώρα αρχίζει».

Ντούσαν Σάκοτα (αρχηγός ΑΕΚ): «Η νίκη είναι πάντα νίκη και δεν πρέπει να την υποτιμάμε. Αλλά είναι δεύτερο σερί παιχνίδι που δεν παίξαμε καλά. Η δουλειά των παικτών δεν είναι να βρουν δικαιολογίες, αλλά να βρούμε όλοι μαζί τι φταίει. Προσπαθούμε να βρεθούμε μεταξύ μας, να αφομοιώσουμε όσα ζητούν οι προπονητές. Είναι δύσκολο, δεν έχουν περιθώρια. Έχουμε δυναμώσει τις προπονήσεις, για να είμαστε έτοιμοι στα πλέι οφ»