11-04-2017
ΡΕΚΟΡ AΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ, ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ AΡΙΘΜΟΙ

Ο Ολυμπιακός συνέχισε το σερί του στην Πάτρα φτάνοντας με την επικράτησή του επί του Προμηθέα τις 16 σερί νίκες ενώ συνολικά έχει 22 σε 23 αναμετρήσεις με τις τρεις ομάδες της πόλης (Απόλλων, Ολυμπιάδα, Προμηθέα).

10-04-2017

Την παράδοση που έχει δημιουργήσει απέναντι στο Ρέθυμνο Cretan Kings συνέχισε ο Παναθηναϊκός Superfoods καθώς νίκησε για έβδομη φορά σε ισάριθμα παιχνίδι στην Κρήτη ενώ έκανε και το 14 στα 14 στις συναντήσεις τους στην STOIXIMAN.GR Basket League.

10-04-2017
GAME REPORT
Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο (επιμέρους σκορ 40-25), νίκησε στην Πάτρα τον Προμηθέα με 72-53 και έκανε το προτελευταίο βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης της κανονικής περιόδου της STOIXIMAN.GR Basket League και του πλεονεκτήματος της έδρας στα πλέι οφ. Κορυφαίος των πρωταθλητών Ελλάδας και στις δύο πλευρές του γηπέδου ήταν ο Κώστας Παπανικολάου.
10-04-2017
ΝΕA ΟΜAΔΩΝ, ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ AΡΙΘΜΟΙ

Μία αγωνιστική πριν από την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου της φετινής STOIXIMAN.GR Basket League και η «μάχη» το για τα πλέι οφ όσο και για την αποφυγή του υποβιβασμού θα κριθούν στο φινάλε, την Μεγάλη Πέμπτη (13/4). Ουσιαστικά μόλις τέσσερις ομάδες δεν διεκδικούν κάτι στην τελευταία αγωνιστική.

10-04-2017
GAME REPORT
Σε πολύ καλό ρυθμό ο Παναθηναϊκός Superfoods πέρασε με «κατοστάρα» από το Ρέθυμνο (101-74 τους τοπικούς Cretan Kings) και σημείωσε την 23η σερί νίκη του στην κανονική περίοδο της STOIXIMAN.GR Basket League. Οι «πράσινοι» ξέφυγαν στο σκορ μετά τα πρώτα 17’ και 30’’ της συνάντησης ανεβάζοντας την ένταση στην άμυνα τους και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Μάικ Τζέϊμς, Γιάννη Μπουρούση, Νικ Καλάθη και Τζέϊμς Φελντέϊν. Από τους φιλοξενούμενους προσπάθησαν περισσότερο οι Τόαρλιν Φιτζπάτρικ, Χάρης Γιαννόπουλος.
09-04-2017
ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ AΡΙΘΜΟΙ

Πριν από 20 χρόνια γνώρισε ο Ολυμπιακός τη μοναδική του ήττα στην Πάτρα και γενικότερα στην Πελοπόννησο, είτε για την κανονική περίοδο είτε για τα πλέι οφ. Συγκεκριμένα οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ηττηθεί στην έδρα του Απόλλωνα με 78-77 για τα πλέι οφ, στις 17 Απριλίου 1997.

09-04-2017

Έξι φορές έχουν αναμετρηθεί στην Κρήτη το Ρέθυμνο Cretan Kings με τον Παναθηναϊκό Superfoods, όλες για την κανονική περίοδο της Stoiximan.gr Basket League με τους «πράσινους» να μετρούν ισάριθμες νίκες. Μάλιστα δεν έχουν ηττηθεί ποτέ από τους Κρητικούς στις 13 συναντήσεις  τους τόσο στο ΟΑΚΑ όσο και στο «Μ. Μερκούρη».

09-04-2017

Με τη νίκη της επί του Κολοσσού Η Hotels η ΑΕΚ έφτασε τις 11 νίκες φέτος στην έδρα της με τη συγκεκριμένη επίδοση να είναι η καλύτερη για την Ένωση από τη σεζόν 2002/2003 κι έπειτα, όταν είχε ολοκληρώσει και πάλι την κανονική περίοδο με ρεκόρ 11-2. Φέτος, έχασε μόνο από τις δύο ομάδες που θα τερματίσουν ψηλότερα από την ίδια στην κατάταξη.

09-04-2017

Με την ήττα του στη Χαλκίδα από την Κύμη Seajets, ο Απόλλων Π. Carna θα ολοκληρώσει το φετινό πρωτάθλημα δίχως εκτός έδρας νίκη. Οι «μελανόλευκοι» έχουν να νικήσουν εκτός Πάτρας από τις 23/1/2016 που είχαν επιβληθεί του Κόροιβου, έχοντας συμπληρώσει πλέον 19 ματς χωρίς νίκη μακριά από το γήπεδό τους.

09-04-2017

Για πρώτη φορά, στην τέταρτη σεζόν του στην STOIXIMAN.GR Basket League, τα Τρίκαλα BC Aries φτάνουν σε διψήφιο αριθμό νικών καθώς κόντρα στη Δόξα Λευκάδας συμπλήρωσαν 10 νίκες στο πρωτάθλημα. Από την άλλη, για τρίτη συνεχόμενη σεζόν η 14η ομάδα της βαθμολογίας ολοκληρώνει με ρεκόρ 1-12 εκτός έδρας. Της Δόξας είχαν προηγηθεί ο Πανιώνιος και η Καβάλα.

09-04-2017

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του απέναντι στον Κόροιβο Αμαλιάδας για την STOIXIMAN.GR Basket League σημείωσε ο ΠΑΟΚ που πλέον μετρά συνολικά πέντε νίκες σε έξι αναμετρήσεις των δύο ομάδων ανεξάρτητα από την έδρα.

08-04-2017

Με την πρώτη του νίκη στην STOIXIMAN.GR Basket League επί του Άρη, το Λαύριο DHI έφτασε τις εννέα νίκες εντός έδρας ισοφαρίζοντας το περυσινό του ρεκόρ, ενώ βελτίωσε ακόμα περισσότερο το συνολικό του ρεκόρ νικών φτάνοντας στις 11.