Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο (επιμέρους σκορ 40-25), νίκησε στην Πάτρα τον Προμηθέα με 72-53 και έκανε το προτελευταίο βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης της κανονικής περιόδου της STOIXIMAN.GR Basket League και του πλεονεκτήματος της έδρας στα πλέι οφ. Κορυφαίος των πρωταθλητών Ελλάδας και στις δύο πλευρές του γηπέδου ήταν ο Κώστας Παπανικολάου.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 15-10, 1’ και 27’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου μετά από επιμέρους σκορ 9-2 σε διάστημα τρεισίμιση λεπτών με δύο καλάθια του Γιώργου Πρίντεζη. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους «ερυθρόλευκους» στο +6 (18-12) ύστερα από τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη με 15’’ να απομένουν για το τέλος της περιόδου.

Ο Προμηθέας μείωσε στον πόντο (18-17) στο 12’ με καλάθι του Νώντα Παπαντωνίου και σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Μίροσλαβ Τόντιτς. Συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με σερί 6-0 σε διάστημα δυόμιση λεπτών με δύο καλάθια του Πέτρου Γερομιχαλού, προσπέρασε με 23-19, 5’ και 48’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, απάντησε με σερί 7-0 σε διάστημα ενάμιση λεπτών με γκολ φάουλ του Ιωάννη Παπαπέτρου και ανέκτησε το προβάδισμα (26-23) με 3’ και 51’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου μέρους.

Με γκολ φάουλ του Λάκι Τζόουνς οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 28-28, 1’ και 41’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι πρωταθλητές Ελλάδας, όμως, με κάρφωμα του Πάτρικ Γιανγκ και δύο βολές του Σπανούλη τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (32-28).

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε στο δεύτερο μέρος χωρίς τον Κεμ Μπιρτς, που τραυματίστηκε στον αριστερό αστράγαλο σε ανύποπτη φάση από τον συμπαίκτη του Ντομινίκ Ουότερς, αλλά με επιμέρους σκορ 7-2 με τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου και τέσσερις πόντους του Νίκολα Μιλουτίνοφ ξέφυγε με 9 (39-30), 2’ και 45’’ μετά την έναρξη του τρίτου δεκάλεπτου.

Με σερί 10-0 σε διάστημα τριών λεπτών με τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη και πέντε πόντους του Πάτρικ Γιανγκ, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την διαφορά στους 17 (53-36) με 1’ και 33’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 19 (57-38) 2’ και 41’’ μετά την έναρξη του τελευταίου δεκάλεπτου με καλάθια των Δημήτρη Αγραβάνη, Ουότερς και με 21 (61-40) 5’ και 20’’ πριν το τέλος της συνάντησης με τέσσερις σερί πόντους του Έρικ Γκριν. Η διαφορά έφτασε ξανά τους 21 (66-45) με 3’ και 31’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης ύστερα από τρίποντο του Ουότερς.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 28-32, 38-53, 53-72.

Γιάννης Σφαιρόπουλος (προπονητής Ολυμπιακού): «Σήμερα κάναμε ένα αρκετά καλό αμυντικό παιχνίδι και στο πρώτο ημίχρονο και κυρίως στο δεύτερο. Γνωρίζαμε ότι ο Προμηθέας είναι πάντα δυνατός μέσα στην έδρα του. Θεωρώ ότι είχαμε καλή ψυχολογία, λειτούργησε το πλάνο μας, είχαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο τρίτο δεκάλεπτο ξεφύγαμε με διαφορά.

Ο Προμηθέας είναι μια αξιόμαχη ομάδα στην έδρα της και γνωρίζαμε ότι έπρεπε να δείξουμε μεγάλη προσοχή. Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους φιλάθλους μας που είναι πάντα κοντά μας και μας στήριξαν για ένα ακόμη παιχνίδι. Σε ό,τι αφορά τον τραυματισμό του Μπιρτς, από ό,τι φαίνεται έπαθε διάστρεμμα».

Στην συνέντευξη Τύπου παρεβρέθηκε και ο «Νουρέγιεφ» του ελληνικού μπάσκετ, Κώστας Πετρόπουλος, ο οποίος αντάλλαξε φιλοφρονήσεις με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο, με τους δυο κόουτς να θυμούνται παλιότερες εποχές. «Αγαπώ τον κόουτς Πετρόπουλο και έχω μόνο καλά λόγια να πω για αυτόν. Και σαν παίκτης και σαν προπονητής ήταν και είναι ένας άνθρωπος με ήθος, εργατικότητα και αγάπη για το μπάσκετ», δήλωσε χαρακτηριστικά ο Γιάννης Σφαιρόπουλος.

Πάτρικ Γιανγκ (μπασκετμπολίστας Ολυμπιακού): «Ξεκινήσαμε το παιχνίδι τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση μακριά από αυτό που πρέπει να παίζουμε. Πήγαμε στα αποδυτήρια στο ημίχρονο και ο κόουτς, μας είπε τι έπρεπε να κάνουμε. Στο δεύτερο ημίχρονο αλλάξαμε την εικόνα μας, παίξαμε δυνατά, πήραμε μια διαφορά και φτάσαμε στη νίκη».

Βαγγέλης Αγγέλου (προπονητής Προμηθέα): «Εγινε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι. Πραγματικά είμαι ευχαριστημένος από την ομάδα μας. Πρσπαθήσαμε να παίξουμε στα ίσια μια από τις καλύτερες ομάδες στην Ευρώπη, ειδικά στο physical game. Ξέραμε ότι ο αντίπαλός μας παίζει για το πλεονέκτημα έδρας.

Πιστεύω ότι στην άμυνα δεν είχαμε καμία διαφορά με τον Ολυμπιακό. Ξοδέψαμε τη μεγαλύτερη ενέργεια στον αμυντικό μας μηχανισμό και αυτό μας στοίχισε στην επίθεση. Είπα στα παιδιά ότι δεν κοιτάζω αν μπήκαν τα σουτ. Κοίταξαμε στα μάτια την πρόκληση που λέγεται Ολυμπιακός. Θα φύγουμε ωριμότεροι από αυτό το παιχνίδι π.χ. από τα πολλά λάθη που κάναμε και από τα 5 φάουλ που έκανε νωρίς ο Ντίκερσον.

Δεν θέλω καμία ερώτηση για το αν θα παίξουμε και για τον Απόλλωνα την τελευταία αγωνιστική. Εμείς θα παίξουμε για τον Προμηθέα και τίποτα άλλο. Και δεν φοβάμαι τίποτα. Η αρχή του Προμηθέα είναι η καλή φιλοξενία. Ολοι γνωρίζουν ότι ό,τι βγαίνει από την ομάδα μας έχει μια κοσμιοτάτη συμπεριφορά».

Πέτρος Γερομιχαλός (μπασκετμπολίστας Προμηθέα): «Σήμερα γνωρίζαμε ότι έχουμε να παίξουμε απέναντι σε μια πολύ δυνατή ομάδα, μια από τις καλύτερες στην Ευρώπη και γι΄ αυτόν τον λόγο θέλαμε να παρουσιαστούμε ανταγωνιστικοί. Κάναμε κάποια λάθη και ήμασταν άστοχοι στο β΄ ημίχρονο, κάτι που τελικά το πληρώσαμε.

Σε ό,τι αφορά τη μάχη με τον Κόροιβο, εμείς το μόνο που κοιτάμε ειναι το πως θα είμαστε έτοιμοι και σε αυτό το παιχνίδι, όπως και σε κάθε παιχνίδι. Θέλουμε και τη νίκη του Απόλλωνα επί του Λαυρίου για να μπούμε στα πλέι-οφ».